Bjelovarski liječnici: "Sve je više djece s teškim ozljedama glave zbog nesreća s quadovima"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
-Kratka poruka za sve zainteresirane: ELEKTRIČNI ROMOBILI NISU IGRAČKA ZA DJECU! Broj ozbiljnih ozljeda uzrokovanih padom s romobila koje dolaze na obradu u Opću bolnicu Bjelovar prešao je sve normalne granice – poručio je na društvenim mrežama bjelovarski ortoped Mario Markovinović, nedugo nakon „crnog petka“, u kojem je na romobilima i quadu na bjelovarskom području stradalo čak petero tinejdžera.
Na žalost, jedan mladi život se u međuvremenu ugasio. Djevojčica koja je sudjelovala u prometnoj nesreći s quadom u Bulincu, koja je imala samo 13 godina, podlegla je ozljedama, dok je njezinih dvoje prijatelja teško ozlijeđeno, baš kao i dvoje djece koja su istoga dana sudjelovala u nesrećama s električnim romobilima. Jedna je djevojčica još uvijek na liječenju u Zagrebu i u teškom je stanju. Ostala su djeca otpuštena iz bolnice, a osim fizičkih ozljeda, proživjela su i veliku psihičku traumu pa im je osigurana i odgovarajuća pomoć psihologa.
Nepotpuna statistika
Iako nemaju točnu statistiku o tome koliko je točno u broj porastao broj ovakvih nesreća jer se quadovi i električni romobili službeno vode u kategorijama s drugim vozilima, kao što su traktori, mopedi i slično, u policiji kažu kako je evidentno da ih je više. Pravi „boom“ dogodio se upravo ove godine, kaže i ravnateljica bjelovarske Opće bolnice „Dr. Anđelko Višić“ Sanela Grbaš Bratković.
- Lani gotovo da ih nije bilo, no ove godine svako malo zaprimamo pacijente koji se ozlijede zbog pada s romobila i quada. Uglavnom je riječ o djeci koja prilikom vožnje ne nose kacigu i to je najveći problem u cijeloj priči jer dolaze k nama s ozljedama glave i vrata koje mogu dovesti do trajnog invaliditeta, pa čak i smrtnog ishoda, u što smo se, na žalost, i nedavno uvjerili – upozorava Grbaš Bratković.
Ravnateljica bolnice pojašnjava zbog čega upravo takve ozljede mogu biti kobne.
- Kad dođe do ozljede mozga on, kao i bilo koji drugi dio tijela, počinje oticati. No, s obzirom da se nalazi unutar lubanje, u zatvorenom prostoru, dolazi na nagnječenja i često gubljenja vitalnih funkcija– tumači ravnateljica.
Osim ozljeda glave i vrata, pacijenti koji stradaju u nesrećama na quadovima, romobilima i sličnim vozilima često imaju lomove ruku i nogu, no iako teške, to su, kaže Grbaš Bratković, ipak ozljede koje se lakše saniraju.
Lažu o nesrećama
Dodaje kako je porast broja takvih pacijenata u porastu, no smatra kako ih je u stvarnosti i više no što pokazuju bolničke statistike.
- Ponekad ljudi ne žele priznati da su oni ili dijete pali s romobila ili quada nego izmisle da su se spotaknuli, pali niz stepenice, s trešnje... No, mi se ne možemo igrati detektiva i to provjeravati – kaže Grbaš Bratković.
Ravnateljica bolnice smatra kako je prije svega potrebno apelirati na roditelje.
- Najbolje bi bilo da djeca uopće ne upravljaju takvim vozilima, no ako već moraju, molim vas, inzistirajte na tome da nose kacigu. Vidjeli smo i sami nedavno što se može dogoditi ako je nemaju – apelira ravnateljica.
A njezin apel ne bi se trebao shvatiti kao molba, već je nošenje kacige prilikom vožnje romobila zakonska obveza, podsjećaju iz policije. Doduše, nije i na quadu, no prometni stručnjaci kažu kako je kacigu poželjno nositi i prilikom vožnje takvog vozila. Dodaju kako je upravljanje vozilima kao što su romobili, a posebno quadovi, vrlo zahtjevno pa ih valja izbjegavati davati djecu, a potrebno je poduzeti sve mjere kako bi se mogućnost ozljeda u slučaju nesreća svela na minimum.
Reakcija Županije
Gorući problem prepoznali su i u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, gdje su se nedavno okupili predstavnici zdravstva, policije te škola kako bi raspravili o ovoj temi i ponudili konkretna rješenja.
- Zaključeno je da su djeca i mladi unatoč provođenju preventivnih aktivnosti i dalje izloženi velikoj opasnosti te da je u rješavanju tog problema potrebno snažnije uključivanje svih relevantnih dionika. Dogovoreno je da će BBŽ preuzeti ulogu koordinatora te da će se uz dionike koji su sudjelovali na sastanku uključiti i predstavnike jedinica lokalne samouprave s područja županije, dakle svih gradova i općina – izvijestili su nakon sastanka iz Županije, najavivši i skoro održavanje „Dana sigurnosti djece i mladih u prometu“ u sklopu kojeg bi se proveo niz aktivnosti koje imaju za cilj podizanje svijesti o sigurnosti u prometu kod djece i mladih, ali i njihovih roditelja.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!