Bajs: Staru željezničku trasu pretvaramo u cikloturističku atrakciju
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
BJELOVAR - Zbog blage valovitosti reljefa i očuvanosti okoliša, Bjelovarsko-bilogorska županija ima idealne uvjete za cikloturizam te spada među hrvatske županije s dobro razvijenom mrežom obilježenih biciklističkih ruta koje pokrivaju sve dijelove županije.
Jedno je to od bogatstava Bjelovarsko-bilogorske županije koja se može pohvaliti s više od 400 kilometara cikloturističkih staza i ruta županijskog i međunarodnog značaja, a kako bi se cikloturizam i dalje razvijao te kako bi zaljubljenici u ovaj vid turizma imali što bolje uvjete, Bjelovarsko-bilogorska županija konstantno ulaže i provodi brojne aktivnosti.
Mobilna aplikacija
Tako je u dosadašnje tri faze razvoja projekta cikloturizma Bjelovarsko-bilogorska županija uložila oko 1,5 milijuna kuna osiguravši sredstva iz Ministarstva turizma te vlastita sredstva.
Treba istaknuti kako su do sada, u sklopu navedene tri faze, izrađene i postavljene informativne table na županijskoj biciklističkoj ruti, postavljeni su solarni stupovi za popravak bicikla, izrađena mobilna aplikacija za biciklističke staze i rute u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Biciklistička odmorišta
Izrađen je prometni elaborat za izmještanje županijske rute na ceste s manjim intenzitetom prometa i postavljeni su novi biciklistički znakovi, izrađen je prometni elaborat revitalizacije stare pruge Bjelovar – Garešnica sa odvojcima za Grubišno Polje i Banovu Jarugu, napravljena je nova biciklistička karta Bjelovarsko-bilogorske županije, izrađen je prometni elaborat za novu biciklističku rutu na području Općine Kapela i postavljeni su biciklistički znakovi.
Također, opremljeno je sedam biciklističkih odmorišta s natkrivenom sjenicom, stolom i dvjema klupama, informativnom pločom i stalkom za bicikle i to na relacijama Bjelovar – Prgomelje, Daruvar, Grubišno Polje – Grbavac, Veliki Grđevac, Berek – Oštri Zid te Kapela, a izrađen je i standard za bike&bed smještajne objekte.
Bjelovarsko-bilogorska županija time je napravila ogroman pomak i čvrsto je ucrtana na biciklističkim kartama Hrvatske. No, ulaganja u razvoj cikloturizma na našem području tu ne staju već se nastavljaju aktivnostima predviđenim za ovu godinu.
Nova ulaganja
Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija prijavljuje i 4. fazu projekta razvoja cikloturizma na području Bjelovarsko-bilogorske županije na Javni poziv Ministarstva turizma i sporta za dodjelu sredstava Programa razvoja cikloturizma na kontinentu u 2021. godini.
Programom vrijednim 402 tisuće kuna obuhvatile bi se sljedeće aktivnosti:
- Izrada prometnih elaborata trasiranja i označavanja cikloturističkih ruta: „Kapelska-Plavnička ruta“ kojom bi spojili grad Bjelovar i općinu Kapela uz potok Bjelovacka u dužini 6.4 km
- “Zrinska ruta“ kojom bi spojili općinu Kapela s općinom Zrinski Topolovac u dužini 38.4 km
- “Spring route Daruvar-Sirač“ kojom bi spojili grad Daruvar i općinu Sirač u dužini rute 41.2 km
- Izrada 159 biciklističkih znakova za označavanje navedenih ruta
- Izrada idejnog građevinskog projekta izgradnje cikloturističke rute u koridoru nekadašnje pruge Bjelovar-Garešnica s odvojcima za Banovu Jarugu i Grubišno Polje za ishođenje lokacijske dozvole.
Na tako izgrađenu i uređenu stazu u dužini 76.3 km u budućnosti bi se vezala turistička i ugostiteljska ponuda, a navedena trasa bit će jedna od okosnica razvoja turizma županije.
Još jedan je to iskorak u razvoju Bjelovarsko-bilogorske županije kao atraktivne cikloturističke destinacije čime se unaprjeđuje kvaliteta turističke ponude na kontinentu.
Promidžbeni film
Hrvoje Supančić, koordinator za razvoj cikloturizma Bjelovarsko – bilogorske županije osvrnuo se na posljednje četiri godine u kojima je puno tog napravljeno kako bi se razvio cikloturizam.
- Krenuli smo od ničega, od ideje koja se rodila kroz entuzijazam, no on se proveo u djelo i to je dobra vijest jer smo ostvarili brojne prednosti koje naša županija ima. Danas imamo puno toga za ponuditi pa smo došli i do ove 4. faze razvoja cikloturizma. On je prepoznat kao jedna brzorastuća grana turizma, te su se unatoč pandemiji u kojoj se još uvijek nalazimo, realizirali brojni projekti koje smo mi predlagali – kazao je Supančić i dodao kako je jedan od projekata i promidžbeni film koji je napravljen kako bi se predstavila Bjelovarsko – bilogorska županija.
Župan Damir Bajs zahvalio je svima koji su sudjelovali u razvoju cikloturizma u posljednje četiri godine. Pojasnio je kako su prve tri godine u svojim nastojanjima imali potporu Ministarstva turizma, dok je prošle godine zbog koronakrize ona izostala. No, tada je financijske potpore, ističe Bajs, u potpunosti preuzela Županija.
Uređenje željezničke trase
- Pet godina zaredom ulažemo u cikloturizam, puno je toga napravljeno, osigurano je milijun i pol kuna u projekte, a osim infrastrukture tu je i mobilna aplikacija. Imamo i prve ture turista koji su došli ovdje – pojasnio je neke od pogodnosti župan Bajs dodavši kako nisu odustali od glavne atrakcije koja se tiče biciklizma, a to je uređenje željezničke pruge između Bjelovara i Garešnice koja više nije u funkciji.
- Dobili smo suglasnost Hrvatskih željeznica na idejno rješenje i mogućnost izrade glavnog projekta. Ukoliko nam to uspije, napravit ćemo jedan ogroman iskorak, a naše ambicije su sve veće i veće – pojasnio je Bajs dodavši kako je BBŽ idealno područje za razvoj cikloturizma. Na kraju se župan dotaknuo i promidžbenog filma koji odlično prikazuje bogatstva koja županija nudi.