U Pakracu igrali turnir parova pa izmislili novu igru - teniski nepar s ekipama po tri igrača!
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Daruvarski teniski par Duško Čubrilo/Dren Stoček pobjednik je Velikog, a pakrački par Dražen Matijašević/Stjepan Šen Či Marošević Malog finala teniskog turnira parova koji je u Pakracu odigran u nedjelju 10. rujna u sklopu obilježavanje međunarodnog Olimpijskog dana.
Na turniru kojeg je organizirao Teniski klub Pakrac sudjelovalo je ukupno 12 parova raspoređenih u 4 skupine. Igrao se po jedan set i to po sistemu svatko sa svakim u skupini. Pobjednici skupina su izborili plasman u Veliko polufinale, a drugoplasirani parovi svake skupine razigravali su Malo polufinale. Čubrilo i Stoček su u finalu s uvjerljivih 6:2 bilo bolje od Dine Galijaša i Dine Rosića.
Istim rezultatom su u Malom finalu Matijašević i Marošević savladali par Jure Rosić/Matija Tessari.
Posebnu nagradu za "najuređeniji par" su bez ozbiljne konkurencije pokupili Matija Šimunović i Ivan Fričer.
No ono po čemu će se pamtiti ovaj turnir je njegovo "treće poluvrijeme", odnosno ekshibicijski meč nakon Velikog finala u kojem su Pakračani, ni krivi ni dužni, izmislili novi sport!
Naime, umjesto standardne igre parova "dva na dva", za ekshibiciju je bilo zainteresirano šest igrača i netko je došao na ideju za zaigraju svi istovremeno i to "tri protiv tri".
Ideja je primljena s oduševljenjem, ali se odmah pojavio problem. Ovaj novi sport ima nedefinirana pravila pa se pristupilo njihovoj razradi. Tako je prihvaćeno da se trojka koja prima servis rotira po odbojkaškom sistemu, a mogu igrati u ofenzivnoj formaciji 2:1 (dva igrača na mreži:jedan na osnovnoj liniji) ili obrambenoj 1:2 formaciji (jedan igrač na mreži:dva na osnovnoj liniji). Partneri igrača koji servira se također izmjenjuju na mreži lijevo-desno nakon svakog servisa.
Moguće je da tijekom igre igrač doda (nabaci) lopticu smo suigrači i ako poentira, ta „trojka“ dobiva pola boda. Na primjer, ako tako završi prvi poen u gemu onda je rezultat 7,5:0, a ne klasičnih 15:0. Isto se boduje i ako se loptica od balona odbije u teren. Kod serviranja je jednom u gemu dozvoljeno da netko rukom spusti vrh mreže, a svaki igrač jednom u setu ima pravo iskoristiti „extra ball“, odnosno u bilo kojem trenutku u igru ubaciti drugu lopticu kako bi zbunio protivnika. Pokušalo se i s varijantom da dva igrača serviraju istovremeno, ali to pravilo nije zaživjelo.
Također jedno od važnijih pravila je da nema nabijanja, odnosno svaki igrač u gemu smije samo jednom jako udariti lopticu.
Igrači, ali i oduševljena publika su odmah pronašli i primjereno ime za ovaj novi sport. S obzirom na to da teniski par čine dva igrača, logičkim slijedom došlo se do zaključka da je onda par s tri igrača u stvari nepar!
U povijest će biti zapisano da su prvi ikad odigran set "teniskih nepara" osvojili Vjekoslav Anušić, Igor Mašić i Alen Orzes koji su rezultatom 7:5 bili bolji od Matije Šimunovića, Ivana Fričera i Hrvoja Čelca.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!