Daruvarski Folklorni ansambl Holubička dobio na čuvanje slavonsku narodnu nošnju
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Grad Daruvar donirao je u četvrtak Folklornom ansamblu Holubička komplete slavonske narodne nošnje.
Nošnje su ostavština nekadašnjeg Hrvatskog kulturno-umjetničkog društva Lahor Daruvar, a donirane su "Holubički" kako bi ih pohranili na sigurno, čuvali i posudili svima koji žele prezentirati hrvatsku slavonsku narodnu baštinu kroz pjesmu i ples.
Spremljene u ormarima
Primopredaji narodnih nošnji prisustvovale su Jitka Janota Doležal, potpredsjednica Češke besede Daruvar koja brine i čuva brojne nošnje, Željka Zadro, predsjednica Češke besede Daruvar te Lidija Premec, bivša voditeljica HKUD-a Lahor.
- To su nošnje koje je koristio HKUD Lahor koji nažalost nije zaživio, a bile su spremljene u privatnim ormarima te su se na taj način pokušavale očuvati. Željeli smo da fondus vrijednih nošnji koje trebaju imati, budu adekvatno spremljene na dobar i kvalitetan način. Tako smo ih ponudili FA Holubička i oni su to prihvatili na našu sreću - rekla nam je zamjenica gradonačelnika Daruvara, Vanda Cegledi.
Bogata zbirka nošnji
Predsjednica Češke besede Daruvar, Željka Zadro, rekla nam je da su na molbu nekadašnjeg HKUD-a Lahor udomili njihove nošnje jer oni nisu znali gdje bi čuvali nošnje koje više nisu u funkciji od kako je Lahor prestao s radom. Naime, Češka beseda Daruvar ima u Češkom domu veliku walk in garderobu s bogatom zbirkom nošnji Folklornog ansambla Holubička o kojima brine Jitka Janota Doležal. Dogovoreno je da kada god Lahor odluči s ponovnim radom i djelovanjem, može uvijek posuditi nošnje, ali i ne samo oni...
- Mi se brinemo i poštujemo sve nošnje jer su rađene ručnim radom i tkane, a držimo ih sve pod ključem. Neke naše nošnje su i po 50 godina stare, a većinu smo sami šivali u suradnji s etnologom iz Češke Republike prema predlošcima originala, ovisno o kraju. Velika većina naših članova ima svoje privatne nošnje od svojih baka ili nam ih ljudi poklanjaju. Trenutno u repertoaru nemamo Slavoniju pa nemamo ni potrebe za korištenjem nošnji. One će sada biti spremljene kao poticaj da napravimo neku slavonsku koreografiju i da ih koristimo. Ako bude potrebe, na gradskim manifestacijama kada se prezentiraju sve nošnje, posudit ćemo ih na korištenje kome bude trebalo - kaže Željka Zadro.