Fotografija: Gosti videokonferencije predstavili su izazove koji
predstoje Hrvatskoj u ostvarenju globalnih ciljeva održivog razvoja te ohrabrili mlade da budu još
aktivniji u promociji održivog razvoja u svojim zajednicama/Foto: Privatni album
Galerija
Gosti videokonferencije predstavili su izazove koji predstoje Hrvatskoj u ostvarenju globalnih ciljeva održivog razvoja te ohrabrili mlade da budu još aktivniji u promociji održivog razvoja u svojim zajednicama/Foto: Privatni album

Veleposlanstvo RH pri UN-u oduševljeno projektom iz Daruvara

Svijet bez siromaštva, svijet bez gladi, zdravlje i blagostanje te kvalitetno obrazovanje samo su neki od 17 ciljeva održivog razvoja koji čine glavnu okosnicu razvojne Agende 2030 Ujedinjenih naroda



Video konferencija projekta Mladi u Hrvatskoj aktivni oko Globalnih ciljeva održivog razvoja (SDG) emitirana je iz Daruvara.

Riječ je o projektu čiji je nositelj Centar društvenih inovacija, a osmislila ga je Daruvarčanka Tanja Herceg. Prema njezinim riječima, ovim projektom želi se osmisliti model sustavne komunikacije donositelja odluka i mladih. 

Spremni na suradnju

- Svijet bez siromaštva, svijet bez gladi, zdravlje i blagostanje te kvalitetno obrazovanje samo su neki od 17 ciljeva održivog razvoja koji čine glavnu okosnicu razvojne Agende 2030 Ujedinjenih naroda. Jedini način za unapređenje održivog razvoja je što ranije uključiti mlade u ova pitanja, jer upravo su oni ti koji će naslijediti rezultat svake odluke koja se danas donosi. Prije nego je projekt i pokrenut, cijelu ideju predstavila sam veleposlanstvu u New Yorku, kao i Radnoj skupini Ujedinjenih naroda (CONUN) u Bruxellesu, kojima se u tom trenutku ovo činilo kao jedan veliki izazov. Međutim, nakon prošlotjedne konferencije smatram da smo dokazali da su mladi itekako vrijedni, aktivni, spremni na suradnju te zainteresirani za doprinos. Iako je već sada rezultat dobar, ovo vidim tek kao početak i dobar temelj za daljnje djelovanje, dijalog i suradnju svih razina. Također, smatram da smo stvorili dobre temelje za suradničku komunikaciju svih razina za nove mlade ljude i generacije iza nas, istaknula je Tanja Herceg, predsjednica Udruge Impress, a ujedno i prva UN Youth delegatkinja Republike Hrvatske. 

Projekt je osmislila Daruvarčanka Tanja Herceg, predsjednica Udruge Impress, a ujedno i prva UN Youth delegatkinja Republike Hrvatske/Foto:Privatni album
Projekt je osmislila Daruvarčanka Tanja Herceg, predsjednica Udruge Impress, a ujedno i prva UN Youth delegatkinja Republike Hrvatske/Foto:Privatni album

Ugledni gosti

Na konferenciji su između ostalog sudjelovali i Mirta Mandić, voditeljica Službe za globalna pitanja u Sektoru za Ujedinjene narode i međunarodne organizacije ispred Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Njujorčanka Dijana Delaye, savjetnica Stalne misije Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima, Branka Pivčević Novak, voditeljica Službe za opću politiku zaštite klime, Ivan Vidiš, savjetnik Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Tomislav Leko, savjetnik u Uredu Predsjednika Vlade Republike Hrvatske te Josip Burušić, predstavnik Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, stručnjak u STEM obrazovanju. 

U svojim govorima, gosti su naglasili važnost održivog razvoja, predstavili izazove koji predstoje Hrvatskoj u ostvarenju Globalnih ciljeva održivog razvoja te ohrabrili mlade da budu još aktivniji u promociji održivog razvoja u svojim zajednicama. Treba istaknuti da je Dijana Delaye nakon što je poslušala SDG ambasadore inicirala i daljnju suradnju s ovim aktivnim mladima ljudima na side eventu u srpnju tijekom HLPF (Politički forum na visokoj razini o održivom razvoju).

Ciljevi do 2030. godine

Kao što smo već rekli, Globalni ciljevi održivog razvoja, sadržani u Agendi 2030 UN-a, sastoje se od ukupno 17 ciljeva koje svijet želi dostići do 2030. godine. Neki od tih ciljeva su zaštita klime, kvalitetno obrazovanje, svijet bez siromaštva i gladi, održivi gradovi i zajednice te zdravlje i blagostanje. Treba naglasiti da se radi o ključnom dokumentu za rješavanje najvažnijih izazova današnjice u njihovoj međusobno povezanoj gospodarskoj, socijalnoj, okolišnoj i političko-sigurnosnoj dimenziji.

Osim spomenutih gostiju, projekt je okupio i brojne mlade iz cijele Hrvatske koji su imenovani SDG ambasadorima. Njihov zadatak bio je proučiti izazove s kojima se suočava njihova lokalna zajednica, odabrati odgovarajući cilj koji žele dostići i mjere kojima se to može ostvariti, kao i prezentirati to sve na konferenciji.  

Svijet bez gladi

- Epidemiološke mjere sputavale su na svakom koraku provođenje velebnih konferencija na temu kako stvoriti „Svijet bez gladi“. Iako konferencije nisu održane, ljudima kojima je bila potrebna pomoć, pomogli smo na puno bolji i humaniji način. Kroz Savjet mladih Grada Zagreba pokrenula sam akciju prikupljanja hrane za ljude pogođene potresom. Cilj je bio pomoći potrebitima, ali i osvijestiti mlade kako je i mala pomoć uvijek dobro došla, jer ipak svatko zaslužuje obrok kako bi preživio - rekla je Lucija Topolovec, SDG ambasadorica iz Zagreba.

Karlo Šengl, SDG ambasador iz Sisačko-moslavačke županije proučavao je izazove s kojima se susreću industrije iz njegovog kraja.

- S obzirom na svoju struku i iskustvo, opredijelio sam se za praćenje, promoviranje te se aktivno zalaganje, odnosno implementaciju na području Industrija, inovacije i infrastruktura. Primjera dobre prakse unutar naše županije ima više, a ovom prilikom izdvojio bih dva projekta koja smatram važnima, kako za gradove u kojima se provode, tako i za Sisačko-moslavačku županiju. Radi se o projektima „ Sisačko-moslavačka županija - Centar gaming industrije“ u Novskoj te „Centar za ljevarstvo - SIMET“ u Sisku, istaknuo je Karlo Šengl.

Prezentaciju i planove Lucije i Karlo, kao i svi drugih ambasadora možete vidjeti na službenoj stranici Centra Društvenih inovacija, a na linku https://fb.watch/3pnr1DZnzA/, dostupna je i cijela konferencija koja se proteklog tjedna emitirala iz Daruvara.