Foto: Vedran Peteh/CROPIX
Sindikat PPDIV-a: ''Čuli smo da se gasi Bjelin u Bjelovaru, tražimo hitan sastanak s upravom''
Voditelj pravnih poslova u Bjelinu Hrvoje Bogutovac nije želio komentirati situaciju, kratko kazavši kako će se više o ovoj temi znati tijekom idućeg tjedna
Bjelin u Bjelovaru se zatvara. Glasina je to koja se poput požara ovih dana proširila tvrtkom na Slavonskoj cesti čiji radnici već neko vrijeme žive u neizvjesnosti zbog nedavnog vala otkaza o kojima smo pisali OVDJE. Nakon što je krajem godine otpušten dio kolektiva, prema najnovijim informacijama kojima raspolažu u Sindikatu zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji i vodoprivredi Hrvatske, bjelovarski pogon uskoro bi se, tvrde, trebao u potpunosti ugasiti.
Velike promjene
- Prema informacijama kojima raspolažemo, gašenje pogona predviđeno je tijekom ove godine, tijekom ljeta ili čak i prije, čime bi svi preostali radnici, njih stotinjak, trebali ostati bez posla – otkriva Davor Vrbek, regionalni povjerenik Sindikata PPDIV-a.
Dodaje kako je sindikat odmah zatražio odgovore od uprave tvrtke, no za sada nisu dobili nikakvu službenu informaciju niti potvrdu da bjelovarski pogon zaista čeka crni scenarij.
- U ovom trenutku u Bjelovaru je ostalo nešto više od stotinu radnika. U proteklom razdoblju iz tvrtke je otišao velik broj ljudi. Nakon što su najavljeni otkazi za 80-ak radnika krajem prošle godine, dio njih je otišao sam nakon što su našli druge poslove, dok su drugi dobili otkaz – kaže Vrbek.
Pogrešna procjena
Oni su dobili otpremnine, a poslodavac je, kaže naš sugovornik, očito pogrešno procijenio situaciju na tržištu pa je dio njih nakon toga zvao da se vrate raditi.
- Isplatili su ljudima otpremnine nakon što su 19. prosinca prošle godine dobili otkaz, a onda su ih u siječnju zvali da se vrate jer nije imao tko raditi. Dio se ljudi doista vratio. To dovoljno govori o ozbiljnosti upravljanja i o tome u kakvoj se situaciji nalaze radnici – kaže sindikalni povjerenik.
Sindikat PPDIV najavio je da će o svemu što trenutačno zna obavijestiti javnost i putem svojih službenih kanala, ali i da će nastaviti inzistirati na sastanku s upravom.
Čekanje odgovora
- Ja sam danas bio u Bjelovaru, no nisam uspio doći ni do koga iz Uprave. No, tražit ćemo da nas prime u petak, nakon čega bismo trebali imati više informacija – kaže Vrbek koji dodaje kako se među radnicima i članovima sindikata ovih dana govori i o navodnoj prodaji Bjelinovih pogona u Ogulinu i Spin Valisa u Požegi, no ni te informacije još nisu službeno potvrđene.
Informacije kojima raspolaže Sindikat PPDIV-a pokušali smo provjeriti u samoj tvrtci. Voditelj pravnih poslova u Bjelinu Hrvoje Bogutovac nije želio komentirati situaciju, kratko kazavši kako će se više o ovoj temi znati tijekom idućeg tjedna.
O potencijalnom zatvaranju bjelovarske tvrtke poslali smo i službeni upit u upravu, a odgovor ćemo objaviti čim stigne.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!