Sedam ljudi u općini Đulovac živi u kućama koje su nakon potresa postale opasne po život
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Statičari koji su jučer izašli na teren, utvrdili su da četiri objekta na području Općine Đulovac, koja su uslijed razornog potresa pretrpjela velika oštećenja, nisu prikladna za stanovanje. Riječ je o kućama starim 50 i više godina, u kojima trenutno živi sedam osoba.
- Iako je dio njih nekoliko dana spavao kod susjeda, svih sedmero osoba i dalje žive u svojim kućama za koje je procijenjeno da nisu sigurne, rekao je načelnik Općine Đulovac Drago Hodak te dodao da je uglavnom riječ o socijalno ugroženim osobama.
Među oštećenim kućama je i ona u vlasništvu obitelji Mužar u selu Mali Miletinac.
Dvije godine bez posla
- Popucali su zidovi u jednoj sobi te u ostavi, ali to smo nekako osigurali te prekrili najlonom da se dalje ne urušava. Cijelo vrijeme spavamo u kući i nije nas strah, govori Josip Mužar, koji živi s bratom Ivom te majkom Katom. Kako kaže, kuća je sagrađena 1948. godine, a su je kupili 1982. Josip, baš kao niti njegov brat trenutno nigdje ne radi.
- Radio sam nekada u Vodoprivredi, a kasnije i na javnim radovima, ali već više od dvije godine sam nezaposlen. Povremeno s bratom radim u šumi i tako se snalazimo, a majka prima naknadu u iznosu od 420 kuna - rekao je Josip i dodao da posjeduju i dvije krave, junicu te patke, guske i piliće.
Obitelji Mužar, ali i ostalim stradalima u pomoć je prva priskočila Općina s jednokratnom novčanom naknadom u iznosu od tisuću kuna. Također, Mužarima su ponudili su i zamjenski smještaj, međutim oni nisu htjeli napustiti svoju kuću.
- Tijekom sutrašnjeg dana uputit ćemo dopis Nacionalnom stožeru, u kojemu ćemo tražiti kontejnere. Također, sutra će se održati i izvanredna sjednica Općinskog vijeća na kojoj ćemo donijeti odluku o povećanju iznosa stavke za elementarnu nepogodu s 20 na 150 tisuća kuna - ističe Hodak i dodaje da je svjestan da ni taj iznos nije dovoljan za trajno rješenje ovog problema.
Pomoćni objekt
Od razornog potresa prošlo je gotovo mjesec dana, a razlog zašto statičari nisu i ranije izašli na teren Hodak vidi u tome što je elementarna nepogoda za područje Općine proglašena prošli tjedan.
- Mi samo odmah nakon potresa došli do tih ljudi. Nakon što smo uvidjeli kakva je situacija, Županiji smo poslali zahtjev za proglašenje elementarne nepogode, što je preduvjet ostvarivanje daljnje pomoći, dodaje Hodak.
Dok ta pomoć ne dođe, u Općini neće sjediti prekriženih ruku.
- U dvorištu kuće obitelji Mužar ubrzo ćemo napraviti pomoćni objekt veličine 49 kvadratnih metara, koji se može graditi bez građevinske dozvole, samo s glavnim projektom. Također, nadamo se da ćemo nabaviti kontejnere za ostale naše sumještane čije kuće nisu sigurne za stanovanje, zaključio je načelnik Općine Đulovac Drago Hodak.
Podsjetimo, prema prvim procjenama, ukupna šteta u Općini Đulovac iznosi oko dva i pol milijuna kuna. Kako tvrdi načelnik Hodak, ukupno je pristiglo oko 40 zahtjeva za prijavu štete, ali srećom većinom se radi o manjih oštećenjima, poput puknuća pločica. Također, pozvao je sve koji su u mogućnosti pomoći ovim ljudima, bilo građevinskim materijalom ili nekim drugim oblikom pomoći, da se jave u Općinu Đulovac.