Projekt LAG-ova: "Daruvar je bio grad domaćin svima koji žele selo učiniti konkurentnim"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
DARUVAR - Lokalna akcijska grupa „Bilogora-Papuk“ provodi u 2022. godini međuteritorijalni partnerski projekt naziva Busy Bee Workshop koji okuplja pet partnerskih LAG-ova - LAG Bilogora-Papuk, LAG Papuk, LAG Virovitički prsten, LAG Vinodol i LAG Lika.
Projekt je zamišljen kao niz aktivnosti koje doprinose stvaranju prepoznatljivosti ruralnog LAG područja. Cilj projekta je postići da ruralna područja postanu konkurentna i da na najbolji način iskoriste svoje prednosti što je i osnovna premisa LEADER-a. Ukupna vrijednost projekta iznosi 840.750,00 kuna, a projekt se financira iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014.-2020., Podmjere 19.3.“Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a“,“ unutar Mjere 19. »Potpora lokalnom razvoju u okviru inicijative LEADER.
Sudionici iz raznih sektora
Proteklog smo petka najavili kako će u Daruvaru, u Restoranu Terasa u sklopu Daruvarskih toplica biti održano prvo u nizu događanja u sklopu projekta Busy Bee Workshop čiji nositelj je LAG Bilogora – Papuk.
Naime, tijekom protekla dva dana u Daruvaru je na organiziranim predavanjima i radionicama boravilo oko stotinu sudionika. Kako je događanje proteklo, opisala nam je voditeljica LAG-a Bilogora Papuk, Dijana Turniški.
- Održali smo dvodnevno događanje s gotovo stotinu sudionika s područja LAG partnera. Sudionici su dolazili iz različitih sektora - javni sektor, jedinice lokalne samouprave, institucije, razvojne agencije, udruge i naravno, gospodarstvenici vezani uz poljoprivrednu proizvodnju. Nekim sudionicima je ovo bio prvi posjet Daruvaru i ovom dijelu kontinenta. Sudionici iz LAG-a Lika i Vinodol prvo su posjetili Orahovicu i općinu Špišić Bukovica i zatim došli na naše područje, priča nam Turniški i dodaje kako je LAG Bilogora - Papuk pripremio pet stručnih predavanja na teme: Održivi razvoj ruralnog prostora; Specifičnosti ruralnog turizma s naglaskom na poboljšanje kvalitete usluge turizma na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, Poboljšanje održivosti i konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava, Inovativne tehnologije i održiva poljoprivreda s naglaskom na ekološki uzgoj, preradu i plasman proizvoda, Proizvodnja sira i prerada mlijeka na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu.
Interakcija između predavača i sudionika
- Nakon održanih predavanja koja su praćena s izrazitom pažnjom može se zaključiti da su teme bile dobro odabrane jer je bilo mnoštvo pitanja i komentara te interakcija između predavača i sudionika. Svi su izrazili zadovoljstvo što se sve moglo održati u fizičkom obliku zbog popuštanja epidemioloških mjera jer radionica ili predavanje dobivaju smisao tek kada se dobivene informacije mogu komentirati i raspraviti. Na taj način se mogu riješiti i neke nedoumice naših poljoprivrednih proizvođača, ističe Turniški i dodaje kako su sudionici dobili uvid u to kako akademska zajednica promatra čimbenike ruralnog razvoja i kako poboljšati konkurentnost na svojim gospodarstvima.
- Dobili smo i vrlo zanimljivu interpretaciju i usporedbu inovativnosti – ekološke proizvodnje i konvencionalne proizvodnje. Velike pohvale dobili su također proizvodi Sirane Jareš s našeg područja koje su sudionici mogli kušati tijekom predavanja o proizvodnji sira, a nije nedostajalo pohvala niti za vina Vinarije Kovačević koje su sudionici također mogli kušati, kaže Turniški.
Mali sajam poljoprivrednih proizvoda
Dodajmo, u sklopu događanja organiziran je mali sajam lokalnih poljoprivrednih proizvoda na kojemu su se predstavili proizvođači LAG partnera i domaći proizvođači – OPG Kešić i OPG Jareš, a LAG Bilogora - Papuk je dijelio promotivne materijale projekta.
- Nažalost, nevrijeme nas je u subotu zateklo, pa je sajam naglo prekinut. No, u sklopu događanja održali smo i odabir najzanimljivije marketinški predstavljenog lokalnog poljoprivrednog proizvoda pa su tako prvo mjesto podijelila tri proizvoda: med vrste Primorski medun u prigodnom pakiranju - proizvod OPG-a Pčelarstva Marinović iz Grižana – vinodolska općina; proizvod Iskrena vina vinarije Matković iz Orahovice i kozmetički proizvodi na bazi smilja Divinum, mlade poduzetnice Marije Obućine iz Perušića. Drugo mjesto osvojio je proizvod našeg proizvođača Pčelarstva Daruvar „Suvenir melodija“, a treće mjesto osvojili su proizvodi od smokava OPG-a-a Barac iz Grižana – vinodolska općina, ističe Turniški i dodaje kako je na dvodnevnom događanju u Daruvaru LAG također predstavio rezultate likovnog natječaja „Vrijedna pčelica“ koje su organizirali u sklopu projekta za osnovne škole s područja LAG-a. Nagrade za najbolje radove, učenike i njihove razrede tek slijede.
Naposljetku, LAG Bilogora – Papuk je također predstavio i projekte odabrane LAG natječajima, odnosno projekte iz gospodarstva, njih 31 i društvene infrastrukture, njih 10.
- Možemo dati i zanimljivu brojku o kupovini čak 17 traktora kroz LAG natječaje i to ne samo rabljenih već i dva nova, zaključila je Turniški.
SUFINANCIRANO SREDSTVIMA EUROPSKE UNIJE
EUROPSKI POLJOPRIVREDNI FOND ZA RURALNI RAZVOJ
PROGRAM RURALNOG RAZVOJA 2014.-2020.
Podmjera 19.3. »Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a“ unutar Mjere 19. »Potpora lokalnom razvoju u okviru inicijative LEADER (CLLD – lokalni razvoj pod vodstvom zajednice)“