Poruka iz Daruvara: "I nakon 26 godina sjećanja ne blijede. Sjećamo se okupacije, izbjeglištva i straha"
"Oluja je bila provedena kao iznimno brza, dobro vođena, sinkronizirana operacija u kojoj su moral, želja i vjera u pobjedu bili veliki", kaže Lidija Premec.
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Grad Daruvar svečano je obilježio 5. kolovoza, 26. obljetnicu vojno-redarstvene akcije „Oluja“, 26. godinu od oslobađanja Knina, Gračaca, Lovinca, Benkovca, Kijeva, Vrlike, Primišlja kraj Slunja i Dubice, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja.
Svečano obilježavanje započelo je misom za Domovinu u crkvi Presvetog Trojstva Daruvar, a potom je slijedilo okupljanje kod Spomenika braniteljima Daruvara u parku Antuna Jankovića, gdje se poslušala himna RH, a minutom šutnje odala počast svim braniteljima, koji su dali život za Hrvatsku za vrijeme Domovinskog rata pa sve do danas.
Brojni uzvanici
Programu koji je vodila Lidija Premec prisustvovali su članovi obitelji poginulih i nestalih junaka u vrijeme Domovinskog rata, hrvatski branitelji, ratni zapovjednici, zamjenici, članovi svih postrojbi koje su sudjelovale u oslobodilačkoj akciji „Oluja“, predstavnici BBŽ i zamjenica župana Tanja Novotni Golubić, izaslanik zapovjednika topničko-raketne pukovnije bojnik Josip Mikuš sa suradnicima, predstavnici Grada Daruvara, zamjenica gradonačelnika Vanda Cegledi i zamjenik Vladimir Bilek, predsjednik i članovi Gradskog vijeća, predstavnici općina, predstavnici policijske uprave Bjelovarsko-bilogorske i policijske postaje Daruvar, Javna vatrogasna postrojba, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predstavnici gradskih tvrtki, ustanova, udruga civilnih društava, političkih stranaka te ostali sugrađani.
Velik teritorij
- I nakon 26 proteklih godina sjećanja ne blijede. Sjećamo se nakon četverogodišnje okupacije gotovo trećine hrvatskog teritorija, života u izbjeglištvu i strahu od neprijateljskih napada na izložene hrvatske gradove, a nakon brojnih neuspješnih pregovora i mirovnih inicijativa, RH ništa drugo nije preostalo nego vlastitom oružanom silom osloboditi hrvatski teritorij. U svitanje, 4. kolovoza 1995. godine započela je operacija „Oluja“. Hrvatske snage krenule su u akciju istodobno iz 30 pravaca na bojišnici dugoj 700 kilometara. Na glavnim pravcima napada udarnu snagu činile su gardijske brigade potpomognute specijalnom policijom MUP-a i hrvatskim gardijskim zdrugom te domobranskim i pričuvnim postrojbama. S daruvarskog područja bili su to pripadnici 52. domobranske pukovnije Daruvar, pripadnici 24. MAD-a preraspoređeni u 16. topničko-raketnu brigadu Bjelovar. Među njima i članova drugih gardijskih postrojbi 2. i 7. gardijske postrojbe, kao Tigrovi, kao članovi postrojbe i specijalne policije - započela je govor Lidija Premec.
Ključna akcija
Nastavlja da je temeljna zamisao operacije bila probiti obranu pobunjenih Srba, osloboditi cjelokupno okupirano područje sjeverne Dalmacije, Like, Korduna i Banovine, izbiti na međunarodno priznate granice RH s BiH uz istodobnu odsutnu obranu istočne Slavonije i krajnjeg juha Hrvatske te spriječiti srpsko osvajanje zaštićene zone Bihaća.
- U samo 84 sata vojno-redarstvena operacija „Oluja“ u kojoj je bilo angažirano gotovo 200 tisuća hrvatskih vojnika i policajaca, oslobođeno je više od 10 tisuća četvornih kilometara dotad okupiranog područja. Hrvatska je vojska pritom ostvarila sve zacrtane ciljeve. Operacijom „Oluja“ vraćen je u hrvatski upravno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij osim istočne Slavonije. „Oluja“ je uz „Bljesak“ ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata, do mirne reintegracije Hrvatskog Podunavlja te značajno doprinijela skoro kraju rata u BiH. „Oluja“ je bila provedena kao iznimno brza, dobro vođena, sinkronizirana operacija u kojoj su moral, želja i vjera u pobjedu bili veliki - rekla je Lidija Premec i pozvala na polaganje vijenaca i paljenje svijeća.
Polaganje vijenaca
Prvo su spomen obilježju prišle obitelji poginulih i nestalih branitelja, zatim Bjelovarsko-bilogorska županija i Javna vatrogasna postrojba, predstavnici Grada Daruvara i općina u okruženju sa članovima Gradskog vijeća, policijska uprava Bjelovarsko-bilogorska i policijska postaja Daruvar, izaslanici zapovjednika topničko-raketne pukovnije, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata te udruge civilnih društava, predstavnici gradskih tvrtki, ustanova, političkih stranaka i sugrađani.
Na samome kraju, kratak vjerski obred predvodio je velečasni Ivan Popić, župnik Crkve presvetog Trojstva.
Obilježavanje je završilo druženjem uz grah u Dvorcu grofa Jankovića.