Ovako danas izgleda korito Pakre. Lukačin: "Imamo plan ako se situacija pogorša..."
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Situacija s opskrbom pitkom vodom u Gradu Daruvaru i okolici je kritična. Noćne redukcije su uvedene, iz Darkom vodoopskrbe i odvodnje više puta su apelirali da se voda zbog suše koristi samo za osnovne potrebe. U nedjelju ujutro uputili smo se s direktorom Vladimirom Lukačinom na glavno vodocrpilište Pakra-Sloboština kako bi se i sami uvjerili u teško stanje sa zalihama vode.
Kako cesta do glavnog zahvata prati Pakru, cijelim putem smo mogli gledati gotovo pa isušeno korito gdje tek povremeno u nekim dijelovima ima nešto više vode. S tim kad kažemo nešto više, mislimo u usporedbi s - ništa vode. Riječ je zapravo o izrazito malim nakupinama, bazenčićima koji tek ukazuju da je do prije desetak dana tu tekla rijeka.
Pokraj glavnog vodozahvata nalazi se oveći trokutasti prostor u kojeg se, u normalnim situacijama, voda iz vodozahvata prelijeva i zatim ulijeva natrag u rijeku. Taj dio je sada isušen. Lukačin šeta po njemu, snima s mobitelom i govori: "Ovo je prvi put da možemo hodati po ovom području, tu je uvijek bilo vode..."
Govori kako se protiv prirode ne možemo boriti. Zima nije bila snježna, lipanj je s temperaturama bio iznadprosječno topao i značajnijih oborina, a ista se situacija nastavila i tijekom srpnja.
- Kao što sam već nekoliko puta ovog tjedna napomenuo, s obzirom na hidrološku situaciju i nedostatak oborina, razina vode je drastično pala. Na mnogim dijelovima Pakre vidi se golo korito i kamenje. Vode, dakle, u koritu gotovo da nema.
Područje vodozahvata je ispunjeno vodom, ali prostor pokraj njega je prazan. Možete nam objasniti o čemu je tu riječ?
- U normalnim uvjetima voda se prelijeva iz zahvata u dio koji je sada potpuno osušen i zatim teče dalje u rijeku. Evo, sada prvi put po tom dijelu gdje se voda inače prelijeva možemo hodati. Trenutno se samo mali dio vode prelijeva. Kao što se vidi, jednostavno nemamo potrebne količine vode za normalnu vodoopskrbu kakva je bila prije sedam do deset dana. Vode još ima, ali je količina drastično smanjena i stvarno je treba koristiti racionalno.
Ovaj tjedan ste uputili dva apela građanima pozivajući ih da vodu koriste samo za osnovne potrebe. Jesu li građani poslušali vaše apele?
- Potrošnja vode se nakon ta dva apela povećala. Nažalost, svaki apel za racionalnom potrošnjom nama izaziva kontra efekt i potrošnja vode se tada drastično poveća. Tako da se situacija nakon ta dva apela pogoršala.
Kakva je sad situacija, s obzirom na dane pred nama? Ako ne bude kiše, koji su mogući scenariji?
- Svakako ćemo morati nastaviti raditi u ovom režimu te će noćni protoci vode biti smanjeni, a preko dana ćemo se truditi da vodoopskrba bude što normalnija.
Što ako se situacija dodatno pogorša?
- Ako situacija bude još gora, količine vode će se smanjiti i ispod ovih koje sada imamo. U najcrnjem scenariju ćemo zatražiti pomoć od drugih distributera, od Hrvatskih voda i nadležnog ministarstva. Tražit ćemo da nam se osiguraju potrebne količine za opskrbu pitkom vodom. Tražit ćemo da nam se osiguraju cisterne i da se voda dovozi s mjesta gdje je ima viška. Vode nema dovoljno za normalnu potrošnju i možemo samo moliti građane da je troše racionalno.
Najavljuje se moguća kiša za utorak i srijedu. Kolika bi bila potrebna količina da se situacija s vodom vrati u normalu?
- Kiša bi trebala padati barem dva dana da bi se situacija normalizirala. I to ne mislim na pljuskove nego na dugotrajnu kišu. Danas je ujutro palo nešto malo kiše, ali to je bila samo lažna nada jer ta količina ni blizu nije dovoljna za nekakav pomak na bolje.
Dio građana je na ovu situaciju reagirao na način da Darkom vodoopskrba i odvodnja nije spremno dočekala ovu situaciju. Je li se moglo napraviti nešto da do redukcija ipak ne dođe?
- S obzirom na to da ovisimo o prirodi, ne može se tu puno utjecati. Mi imamo spremne scenarije poput crpljenja s glavnog vodozahvata, zatim crpljenja s pomoćnog vodozahvata, a potom i scenarij za dovoz vode s drugih lokacija. Plan uvijek postoji, nije suša prvi put dogodila, a vjerojatno ni posljednji.
Postoji li ipak rješenje koje bi bilo dugoročno jer ako uzmemo u obzir klimatske promjene, rast temperatura u odnosu na prosjek i manje količine snijega u odnosu na neka prošla vremena, za očekivati je da bi se ovakve suše mogle sve češće događati u ljetnim danima?
- Postoji. Stavljanje u funkciju magistralnog, odnosno županijskog cjevovoda bi riješilo ove probleme, ali nažalost, na to mi ne možemo utjecati. Darkom vodoopskrba i odvodnja nije upravitelj, a nije niti provodila projekt županijskih cjevovoda i tu mi ništa ne možemo učiniti. Ali županijski cjevovod bi riješio ovaj problem.
Građani su se bunili da autopraonice i bazeni rade unatoč krizi s vodom. Neki su čak tražili da se zatvore.
- Autopraonicama smo poslali dopis da smanje korištenje vode iz sustava javne vodoopskrbe za pranje. No, prema riječima vlasnika autopraonica, oni sada koriste vodu iz vlastitih bunara i koristit će ju do trenutka dok ti bunari budu izdašni. Ako se voda iz tih bunara potroši, onda je više neće ni koristiti. Što se bazena tiče, oni se ne pune iz sustava javne vodoopskrbe. Oni se pune geotermalnom vodom. Apsurdno bi i preskupo bilo javnim bazenima trošiti vodu iz sustava javne vodoopskrbe po cijeni za gospodarstvo.