Na otvorenju izložbe Uskrs u EU prisustvovalo šest veleposlanika
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Dugo najavljivana izložba Uskrs u Europskoj uniji danas je i službeno otvorena. O koliko vrijednoj izložbi se radi najbolje govori podatak da je svečanom otvorenju nazočilo čak šest veleposlanika te predstavnici još dvaju veleposlanstava.
- Jedan od povoda za samu izložbu je vrijedan arheološki nalaz, točnije pisanica pronađena na srednjovjekovnom lokalitetu Gudovac-Gradina, koji se datira iz druge polovice 15. stoljeća. Posebno je zanimljivo to što spomenuta pisanica pomiče tradiciju oslikavanja jaja čak tri stoljeća prije osnutka samoga Grada - kazala je autorica izložbe te kustosica Gradskog muzeja Bjelovar Marijana Dragičević.
Razni običaji
Dodala je i to da je izložba osmišljena na način da svaku državu članicu Europske unije predstavlja jedan ili više predmeta, usko vezanih za uskrsno slavlje.
- Naglas je stavljen na autentičnost predmeta i popratnih tekstova za katalog, koji su tiskani na hrvatskom te na materinjem jeziku predmeta kojeg se opisuje. Zahvaljujem se svim veleposlanstvima na pomoći jer bez njihovog doprinosa ne bi bilo ni same izložbe - poručila je Dragičević.
Najstarija pisanica u Hrvatskoj
Kao što smo ranije već pisali, izložba Uskrs u Europskoj uniji održava se u Galeriji Nasta Rojc, u sklopu bjelovarskog Muzeja, a posjetitelji će u njoj moći uživati sve do 9. travnja.
Izložbu je službeno otvorio zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić koji je tom prilikom kazao je da pisanica iz Gudovca, zbog koje su izložba, ali i najmlađa gradska manifestacija Pisanicom do Uskrsa osmišljena, najstarija u Hrvatskoj, a vrlo vjerojatno i u cijeloj Europskoj uniji.
- Prema legendi pisanicu je oslikao jedan mladić, koji ju je iz ljubavi, točnije kao simbol zajedništva, darovao jednoj djevojci koja mu se jako sviđala. Oslikavanje pisanica i danas je jedan od najpoznatijih simbola najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa, između ostalog rekao je Brajdić.
Kako i priliči, uvaženi gosti prvi su obišli izložbu, a ujedno je to bila prilika da svaki od njih okupljenima približi premete, ali i običaje svoje zemlje vezane za Uskrs.
Prijem kog gradonačelnika
Dodajmo i to da je uoči službenog otvorenja izložbe, veleposlanike te predstavnike čak osam zemalja u bjelovarskoj Gradskoj upravi ugostio i gradonačelnik Dario Hrebak. Riječ je o slovačkom, švedskom, slovenskom, češkom, belgijskom, bugarskom, austrijskom i litvanskom veleposlanstvu, koja su, uz mnoga druga sudjelovala u stvaranju bjelovarske izložbe međunarodnoga karaktera. U svom govoru Hrebak je cijenjene goste upoznao s poviješću Bjelovara, s brojnim projektima koji su ostvareni u posljednje vrijeme, kao i s onima koji bi uskoro trebali biti dovršeni ili su dio plana gradske vlasti. Nakon prijama, svi zajedno obišli su gradsko središte, kao i Dom kulture, odnosno bivšu sinagogu, koja bi uskoro trebala zasjati u novom ruhu.