Fotografija: Oružje koje su predali građani/Foto: Deni Marčinković
Galerija
Oružje koje su predali građani/Foto: Deni Marčinković

Građani BBŽ-a u 18 godina predali ilegalnog oružja dovoljnog da se naoruža čak pet bataljuna

Od 2002. do 2020. godine, na području PU bjelovarsko-bilogorske preuzeto je 5784 komada ručnih bombi, 1685 mina, više od 300 tisuća komada pješačkog streljiva te 673 kilograma eksploziva



- Količina dragovoljnog predanog i pronađenog oružja, streljiva i eksplozivnih sredstava u posljednjih 18 godina bila bi dovoljna za napuniti devet vojnih kamiona nosivosti pet tona, odnosno sasvim dovoljna količina za opremiti pet pješačkih batoljuna, rekao je Miroslav Lukić, policijski službenik za protueksplozivnu zaštitu na današnjoj prezentaciji kampanje „Manje oružja, manje tragedija“. 

Oružje koje su predali građani/Foto: Deni Marčinković
Oružje koje su predali građani/Foto: Deni Marčinković

Konkretno, u periodu od 2002. do 2020. godine, na području Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske između ostalog ukupno je preuzeto 5784 komada ručnih bombi, 1685 komada raznih mina, više od 300 tisuća komada pješačkog streljiva te 673 kilograma eksploziva. Također, među preuzetim eksplozivnim sredstvima našle su se velike količine topničkog streljiva, upaljača, detonatorskih kapisli, baruta, štapina, upaljača te ostalih naprava. 

Staro oružje

PU Bjelovarsko-bilogorska bila je rekorder po veličini rakete koji jedna osoba dragovoljno predala. – Jedna osoba predala nam je dvije rakete za višecijevni raketni bacač Oganj, a dužina jedne rakete veća je od tri metra, rekao je Lukić.

Prema njegovim riječima tri su osnovna načina preuzimanja oružja i to dragovoljna predaja, pronalazak na terenu te oduzimanje oružja po policijskom postupanju. Dodao je i to da je većina preuzetog streljiva u vrlo lošem stanju.

Projektili koje su predali građani/Foto: PU BBŽ
Projektili koje su predali građani/Foto: PU BBŽ

- Od početka Domovinskog rata prošlo je 30 godina, međutim sredstva koja su se tada koristila nisu proizvedena tih godina. Moramo biti svjesni da postoji oružje proizvedeno 50-tih, odnosno 70-tih godina prošlog stoljeća, a svi znamo da starost utječe na sigurnost oružja. Također, na smanjenu sigurnost samog oružja, kao i njegovog rukovanja utječu i faktori poput neodgovarajućeg držanja odnosno skladištenja, zdravstveno-psihičkog stanja vlasnika oružja, što najbolje dokazuje nedavni primjer iz Pakraca - rekao je policijski službenik Miroslav Lukić te dodao da posjedovanje oružja u našim domovima dodatno nas izlaže opasnosti u slučaju požara ili potresa. 

Oružje koje su predali građani/Foto: Deni Marčinković
Oružje koje su predali građani/Foto: Deni Marčinković

Također, na prezentaciji se moglo čuti i to da je u prošloj godini ukupno je predano 18 komada vatrenog oružja, 238 komada rasprskavajućeg oružja, 49 komada dugih i kratkih pušaka B kategorije, više od 15 tisuća komada streljiva te 5,5 kilograma eksploziva.

"Manje oružja, manje tragedija"

Od 2007. godine u tijeku je akcija Manje oružja manje tragedija. Ove godine pojačano se kreće u provedbu ove kampanje koja je sufinancirana sredstvima Europske unije. Također, u akciju se uključio i splitski bend TBF s pjesmom Puške i dinje. U sklopu akcije iz policije pozivaju sve koji još uvijek posjeduju ilegalno oružje da im se jave.

-  Prvi korak u predaji oružja je pozvati 192. Molimo građane da zbog vlastite sigurnosti oružje ne donose sami već da pozovu policiju. Nakon poziva do njih će doći policijski službenici u civilnoj odjeći i civilnom vozilu te na siguran način preuzeti oružje - rekla je Barbara Vukalović, policijska službenica za nadzor i planiranje te dodala da prilikom dragovoljne predaje nije potrebno reći porijeklo oružja. 

Oružje koje su predali građani/Foto: Deni Marčinković
Oružje koje su predali građani/Foto: Deni Marčinković

Poslušajte pjesmu TBF-a koji su se s pjesmom "Puške i dinje" uključlili u akciju "Manje oružja, manje tragedija"