Dožupan Alić obišao novu bolnicu, novu glazbenu školu i Dom za starije
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
BJELOVAR – Posljednje sate prije izborne šutnje, baš kao i mnogi drugi političari i dužnosnici diljem županije, i dožupan Neven Alić iskoristio je za obilazak najvećih projekata Bjelovarsko – bilogorske županije.
Primopredaja za tri mjeseca
Među njima je svakako nova bolnica kao najveći projekt u povijesti grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije. Izgradnja nove zgrade Opće bolnice u završnoj je fazi, primopredaja se očekuje za tri mjeseca, a na njezinoj izgradnji dnevno radi između 160 i čak 200 radnika.
Radovi se odvijaju u rokovima, a treba istaknuti kako je potpisom aneksa ugovora Vrijednost projekta izgradnje nove zgrade Opće bolnice Bjelovar umanjena za 644 tisuće kuna što znači da će biti ispod početne cijene ugovora.
Bolji uvjeti liječenja
Inače, bjelovarska bolnica ima sjajnu tradiciju te je jedna od najstarijih u Republici Hrvatskoj. Ustanova je to u kojoj već nekoliko stoljeća svoju zdravstvenu zaštitu ostvaruju pacijenti - kako bjelovarskog kraja tako i ovog dijela Hrvatske. No, ono što bjelovarskoj bolnici nedostaje je objekt 21. stoljeća, a realizacijom ovoga projekta upravo to će se dogoditi.
Nova zgrada Opće bolnice Bjelovar omogućit će objedinjenje svih kirurških djelatnosti te modernu novu dnevnu bolnicu i uvelike poboljšati uvjete liječenja za oko 130 tisuća osiguranika koji svoju zdravstvenu zaštitu ostvaruju u bjelovarskoj Općoj bolnici.
Čelnici županije obišli su ujedno i Dom za starije osobe Bjelovar koji je u energetskoj obnovi koja je vrijedna 13.2 milijuna kuna. Prvi je to ozbiljniji zahvat obnove Doma za starije osobe u Bjelovaru od njegovog otvorenja prije tridesetak godina. Energetska obnova donijet će novi standard življenja i ugodniji boravak za korisnike i zaposlenike Doma koji se posljednjih trideset godina bavi pružanjem stanovanja, prehrane, njege i brige o zdravlju za građane treće životne dobi.
Jednosmjenska nastava
Dožupan Alić nije propustio priliku uvjeriti se i kako teku radovi na izgradnji Glazbene škole Vatroslava Lisinskog.
Riječ je o još jednom značajnom projektu Bjelovarsko-bilogorske županije čija izgradnja košta 25 milijuna kuna. Izgradnja nove zgrade glazbene škole značit će potpuno novi standard rada za 400-ak učenika i 50 zaposlenika i vanjskih suradnika te vrijedne glazbene obrazovne institucije čije su generacije učenika i profesora pronosile glas o Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ne samo kroz Hrvatsku nego diljem svijeta. Također, izgradnjom nove zgrade Glazbene škole Bjelovar stvorit će se uvjeti za održavanje jednosmjenske nastave.
Izvannastavni sadržaji
U sklopu škole gradi se i koncertna dvorana sa 120 sjedećih mjesta koja će se moći koristiti i za izvannastavne sadržaje čime će se omogućiti novi moderan prostor za održavanje društveno-kulturnih sadržaja u gradu Bjelovaru.
Zamjenik župana Neven Alić sa suradnicima i predsjednik Društva za očuvanje hrvatske vojne tradicije Marin Sabolović posjetili su spomen područje Barutana, a vezano uz projekt "Informatičko opremanje Informativno-edukacijskog centra Barutana". Riječ je o projektu koji je Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije prijavilo na županijski Javni poziv za financiranje projekata udruga od interesa Bjelovarsko-bilogorske županije i za koji je Bjelovarsko-bilogorska županija dodijelila sredstva u iznosu od gotovo 40 tisuća kuna. Riječ je o budućem muzeju operativne zone i zbornog područja Bjelovar, a navedeni projekt podrazumijeva digitalizaciju postava te obradu analognog sadržaja i snimki u digitalne.
Manjinsko stvaralaštvo
Zamjenik župana Neven Alić prisustvovao je 4. sjednici Predsjedništva Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Bjelovarsko-bilogorske županije, na kojoj su teme, između ostalog bile popis stanovništva u Hrvatskoj te 6. Smotra manjinskog stvaralaštva Bjelovarsko-bilogorske županije.
Koordinacija aktivno sudjeluje u zajednici i svojim aktivnostima i programima promiče očuvanje manjinskog identiteta te vrijednosti kulturne i tradicijske baštine nacionalnih manjina na našem području.
Sredstva za nacionalne manjine
Bez obzira na izazove koje je donijela prošla godina i krizu uzrokovanu pandemijom koronavirusa, županijska sredstva za nacionalne manjine nisu se smanjivala, te će i u ovoj godini iznositi 600 tisuća kuna.
Jedna od posebnosti Bjelovarsko-bilogorske županije veliki je broj nacionalnih manjina koje stoljećima žive na našem području u skladnom suživotu s većinskim narodom te pri tome promiču svoju kulturu i tradiciju.
Nacionalne manjine dio su povijesti i tradicije, ali i budućnosti Bjelovarsko-bilogorske županije, a njihova kultura, raznolikost i posebnost veliko su bogatstvo županije.