Direktorica Microsofta Hrvatska: "Drago nam je što smo dio uspješne priče AI Centra Lipik"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Centar za umjetni inteligenciju Lipik cijeli je tjedan održavao "Dane tehnologije u Lipiku", a glavni partner u organizaciji događaja bio mu je Microsoft Hrvatska.
Spektar tema kojeg su pokrili bio je širok pa su se tako polaznici šestomjesečnog osposobljavanja za programere umjetne inteligencije mogli educirati o umjetnoj inteligenciji, kibernetičkoj sigurnosti, Microsoft Founders HUB-u i Azure Servisima...
Polaznici AI Centra Lipik također su predstavili dio projekata na kojima su radili, poput robotske ruke ili autonomne vožnje.
Imena gostiju koji su došli sudjelovati također govore dovoljno o »težini« događaja. Naime, u Lipiku su bili Tatjana Skoko, direktorica Microsofta za Hrvatsku, Ivan Šabić, pomoćnika ravnatelja CARNET-a, Mario Čelan, utemeljitelj gaming inkubatora PISMO Novska, Martina Silov, predstavnicu CroAi - Hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju.
Na skupu su također bili i Ferdinand Troha, dožupan Požeško-slavonske županije, Gordana Horvat, izaslanica gradonačelnika Grada Lipika, predstojnicu Područnog ureda Požega Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Jasminku Antunović te Dejan Iličić, utemeljitelj i privremeni ravnatelj Centra za umjetnu inteligenciju Lipik.
- Veliko mi je zadovoljstvo biti ovdje u Lipiku, nakon zanimljivog tjedna s različitim predavanjima i različitim diskusijama na temu umjetne inteligencije. Partnerstvo, ali i jedno veliko prijateljstvo između Microsofta i Centra za umjetnu inteligenciju Lipik započelo prije nekih šest mjeseci, a ja mogu samo reći da nam je drago što je Microsoft Hrvatska dio jedne ovako lijepe i uspješne hrvatske priče - poručila je Tatjana Skoko, direktorica Microsofta Hrvatska.
Skoko je naglasila kako su ovakvi centri poput lipičkog Centra umjetne inteligencije ključni za Hrvatsku jer ovdje se stvaraju stručnjaci u području umjetne inteligencije, ali se otvaraju i mogućnosti suradnje akademskih institucija, različitih kompanije te šire lokalne zajednice.
Naravno, Dejan Iličić, voditelj Centra umjetne inteligencije, odmah je pokazao koliko AI Centru Lipik znači podrška Microsofta. .
- Zahvaljujemo Microsoftu Hrvatska te direktorici Tatjani Skoko i njezinom timu na nesebičnoj pomoći u ovim našim početcima - rekao je Iličić te se zahvalio i Hrvatskom zavodu za zapošljavanje i na skupu prisutnoj predstojnici Jasminki Antunović i njezinom timu rekavši kako biz njihove pomoći cijeli projekt osposobljavanja mladih ljudi za programiranje umjetne inteligencije ne bi mogao postojati - rekao je Iličić i na kraju citirao jednog od profesora s fakulteta u Osijeku koji je bio predavač i u Lipiku, a koji je ono što je vidio u AU Centru opisao ovako: »Većina radova je na razini diplomskog rada na fakultetu, a neki su i puno više od toga“.
Lipik je s projektom AI Centra Lipik u grad uspio privući mlade koji se bave najsuvremenijim tehnologijama, a 2. generacija polaznika došla je u Lipik iz Stobreča, Sv. Petra u Šumi, Slavonskog Broda, Đakova, Sv. Ivana Zeline, Zagreba, Splita, Novog Marofa, Daruvara, Lipika, Pakraca, Koprivnice, Požege i Varaždina.
Oni su završili osposobljavanje koje je trajalo gotovo 1000 sati, a provedeno je u suradnji Lipičke razvojne i turističke agencije LIRA i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. U sklopu osposobljavanja polaznici su radili i praktične projekte, a dio njih je predstavljen i na »Danima tehnologije u Lipiku«.
Vjerojatno najatraktivniji je bio projekt robotske ruke kojom upravlja umjetna inteligencija, a na kojem su radili polaznici Ivana Radošević i Tomislav Novosel. Riječ je o mehaničkoj ruci isprintanoj na 3D printeru s mehanički povezanim zglobovima čijim pokretima se upravlja pokretanjem vlastitih prstiju.
Ako je to bio vizualno najatraktivniji projekt, polaznik Ivan Duspara predstavio je idejno najzanimljiviji projekt korištenja umjetne inteligencije u rehabilitaciji. Najjednostavnije rečeno, uz pomoć umjetne inteligencije radila bi se procjena zdravstvenog stanja pacijenta te određivale fizioterapeutske vježbe koje bi pacijentu bile potrebne za rehabilitaciju.
Tijekom »„Dana tehnologije u Lipiku“ polaznici su što uživo, a što virtualno slušali predavanja Microsoftovih stručnjaka, a također s njima i razmjenjivali ideje.
Na kraju je organizirana panel rasprava o umjetnoj inteligenciji, odnosno budućnosti umjetne inteligencije u Lipiku i Hrvatskoj na kojoj su sudjelovali Tatjana Skoko, direktorica Microsofta za Hrvatsku, Ivan Šabić, pomoćnik ravnatelja CARNET-a, Mario Čelan, utemeljitelj gaming inkubatora PISMO Novska, Dejan Iličić, voditelj Centra umjetne inteligencije Lipik te Martina Silov, voditeljica projekata u CroAi – Hrvatskoj udruzi za umjetnu inteligenciju.
Možda i najznačajniju poruku mladima, a u Lipiku se sve vrti upravo oko njih, uputio je Mario Čelan, utemeljitelj gaming inkubatora Pismo u Novskoj koji je pozvao mlade da budu hrabri i da se ne boje čak ni eventualnog neuspjeha.
- Danas imate priliku za pokretanje vlastitog posla dobiti poticaje od države, od županije pa i Grada. Tako možete prikupiti i do 30.000 eura početnog kapitala i krenuti u razvijanje vlastite poslovne ideje. Tu priliku, recimo, ja i moja generacija nismo imali, a i malo je danas djece kojima roditelji mogu dati toliki novac za ulazak u svijet biznisa. Iskoristite tu priliku i pokrenite vlastiti posao. I nemojte razmišljati na način: »Što ako ne uspijem?«. Ako se to i dogodi, imat ćete veliko iskustvo iza sebe, a vjerujte mi, kada bih birao između zapošljavanja čovjeka koji iza sebe ima pokušaj pokretanja privatnog biznisa koji je propao i čovjeka koji nije pokušao pokrenuti ništa, uvijek bih zaposlio čovjeka koji je probao i nije uspio. Jer takva osoba iza sebe ima jedno značajno iskustvo, svjestan je težine zarađivanja plaće, proaktivan je, hrabar i sada zna gdje je griješio, a ovaj drugi ne - poručio je okupljenima Čelan, a s njim se složila i direktorica Microsofta Hrvatska.
- Da, i mi u Microsoftu bismo prije uzeli onoga tko je probao nešto pokrenuti i nije uspio nego nekoga tko nije ništa pokušao. Ne mogu sve ideje proći i mnogo toga utječe na to hoće li posao uspjeti ili ne. Ali ključno je krenuti, pokušati. Tu se stječe znanje i iskustvo. Tu se stvaraju osobe koje čine razliku - rekla je Tatjana Skoko, direktorica Microsofta Hrvatska.
Na kraju su dodijeljene nagrade pobjednicima informatičkog natjecanja - Hackathona u kojem su polaznici edukacija i zaposlenici lipičkih startupova stvarali program koji prepoznaje konje lipicance.
Pobjednik prvog lipičkog Hackathona je ekipa u kojoj su sudjelovali Ena Tutić, David Vorel, Darko Jurić i Renato Jozinović, a nagrade su im uručili direktorica Microsofta Tatjana Skoko i Gordana Horvat, izaslanica lipičkog gradonačelnika.