Direktorica bjelovarskog Komunalca: "Prikupljanje biootpada kreće u siječnju"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Projekt “Izgradnja i opremanje postrojenja za biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada Grada Bjelovara” i službeno je završio. Projekt izgradnje kompostane vrijedan je 1,9 milijuna eura, a dodamo li tome i projekt izgradnje sortirnice dolazimo do ukupne vrijednosti od preko 13 milijuna eura.
Prema riječima predsjednice Uprave bjelovarskog Komunalca, Ivane Jurković Piščević, građani će sada dobiti mogućnost kvalitetnog sortiranja i smanjenja odlaganja na odlagalištu Doline.
- Provedbom ovih projekata ispunjavamo zakonsku obvezu, jer do 31. prosinca ove godine svaka jedinica lokalne samouprave mora uspostaviti sustav prikupljanja biootpada, poručila je Jurković Piščević.
Kompost prve klase
Inače, kompostana i sortirnica već su imale probni rad, a rezultati analize su, kaže Jurković Piščević, odlični.
- Danas smo dobili analizu komposta te je definirano da se radi o kompostu prve klase. Uskoro idemo na tehnički pregled i dobivanje uporabne dozvole. Što se tiče spremnika za prikupljanje biootpada, za stambene zgrade podjela će krenuti u studenom i prosincu. Nabavljene su i male kantice namijenjene prikupljanju biootpada, a sam sustav započinje u siječnju, kada na cijelom našem uslužnom području započinje prikupljanje biootpada, naglasila je direktorica Komunalca.
Dodala je i to da će za početak dobiveni kompost koristiti za vlastite svrhe, no kad sustav u potpunosti zaživi, kompost ide na tržište.
Kako je izgledao probni rad pojasnio je tehnolog na kompostani Damir Oros.
Na tržištu od lipnja
- Tijekom probnog rada napravili smo obuku djelatnika, kako u samom procesu gdje je bilo upoznavanje, tako i o procesu rada na strojevima i njihovom održavanju. Radilo se samo o 25 tona biorazgradivog materijala, a biootpad dobili smo iz kućanstava, a bilo je i granja, odnosno zelenog otpada, kojeg je prethodno trebalo usitniti. Koristimo mikroorganizme koji u startu poboljšavaju sam proces kompostiranja, a time se uklanjaju neugodni mirisi pojasnio je Oros.
Kako kaže, proces kompostiranja traje oko 30 dana, a nakon toga ide faza sazrijevanja gdje kompost postaje zreliji, suši i može ići u fazu prosijavanja.
Otpad je dobar resurs
- Tako prosijani kompost se onda nadzire, a ako analiza pokaže da se radi o kompostu prve klase, idemo na pakiranje. Imamo liniju za pakiranje u vreće koja se može regulirati od 5 do 50 litara, poručio je Oros te dodao da bi prvi kompost u prodaju trebao biti pušten u lipnju.
Zadovoljstvo završetkom projekta iskazao je i gradonačelnik Dario Hrebak.
- Naš cilj u budućnosti je ovim kompostom održavati zelene površine grada Bjelovara, a vjerojatno će biti dostupan na tržištu. To je cjelokupna priča koji promoviramo, a to je Bjelovar - zeleni grad. Smatramo da otpad nije otpad, već dobar resurs koji se može ponovno koristiti u procesu cirkularne ekonomije, zaključio je bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!