Fotografija: Ravnateljica Srednje škola Čazma Irena Ivanović i čazmanski gradonačelnik Dinko Pirak/Foto: Davor Kirin
Galerija
Ravnateljica Srednje škola Čazma Irena Ivanović i čazmanski gradonačelnik Dinko Pirak/Foto: Davor Kirin

Čazma ostala bez Gimnazije! Ravnateljica: "Nema interesa", gradonačelnik: "To je nedopustivo"

"Kako je moguće da ovdje nije upisan niti jedan razred, a djeca iz Čazme istovremeno upisuju gimnazijske programe u Bjelovaru, Ivaniću, Zagrebu", ogorčen je gradonačelnik Pirak



Srednja škola Čazma ovoga ljeta nije uspjela upisati gimnazijski razred. Iako je Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo upis 20 učenika, interes je pokazalo troje svršenih osnovnoškolaca pa razred na kraju nije ni upisan. To znači da će od ove jeseni Čazma biti jedini grad u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji bez novih gimnazijalaca.

Ravnateljica Srednje škole Čazma Irena Ivanović kaže kako se dogodilo ono što se slutilo već 15-ak godina.

Idu u druge gradove

- Djeca jednostavno više nisu zainteresirana za gimnazijske programe. U posljednjih 15-ak godina, koliko se borimo da gimnazijski program opstane u našem gradu, možda u svega dvije generacija upisali smo više od 20 učenika, svih ostalih godina bilo ih je manje – kaže Ivanović.

Srednja škola Čazma/Foto: Grad Čazma
Srednja škola Čazma/Foto: Grad Čazma

Ravnateljica ima i objašnjenje za to što dio učenika iz Čazme radije odabire gimnazije u drugim gradovima Bjelovarsko-bilogorske županije, ali i susjedne Zagrebačke te u Gradu Zagrebu.

- Danas gimnazije ima svaki grad, čak i neke općine. K tome, država učenicima koji putuju na nastavu u druge gradove sufinancira troškove putovanja u iznosu od 75 posto. Mnogi gradovi i općine sufinanciraju značajan dio razlike pa negdje roditelji uopće ne moraju plaćati kartu. Vjerujem da je to isto jedan od razloga zbog kojeg se roditelji odlučuju slati djecu na školovanje u drugo mjesto – kaže Ivanović.

Na pitanje hoće li zbog izostanka gimnazijskog programa biti dovedeno u pitanje koje radno mjesto u školi, Ivanović odgovara kako će samo jedan nastavnik biti proglašen tehničkim viškom, dok za ostale ima posla i u drugim razredima, u strukovnim zanimanjima

A svi ti strukovni programi, kaže, na nedavnim upisima su popunjeni, dok je za jesenski rok Ministarstvo odobrilo još po dva mjesta za zanimanje bravara i plinoinstalatera.

Pirak: Kako je to moguće?

Kad je pak riječ o gimnaziji, ovo nije prvi put da je njezina budućnost u Čazmi ozbiljno ugrožena. Najteže je bilo prije godine kada Ministarstvo uopće nije planiralo odobriti upise, no to se spriječilo lobiranjima u kojima je sudjelovao i čazmanski gradonačelnik Dinko Pirak, a Grad Čazma odlučio je pomoći i kupnjom udžbenika za gimnazijalce.

Gradonačelnik Čazme Dinko Pirak i ravnateljica Srednje škole Čazma Irena Ivanović/Foto: Slavica Trgovac Martan
Gradonačelnik Čazme Dinko Pirak i ravnateljica Srednje škole Čazma Irena Ivanović/Foto: Slavica Trgovac Martan

Zbog svega toga ovogodišnji upisni rezultati za čazmanskog su gradonačelnika ravni katastrofi.

- Smatram da je nedopustivo i sramota to što će Čazma od jeseni biti jedini grad u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji bez gimnazije. Kako je moguće da ovdje nije upisan niti jedan razred, a djeca iz Čazme istovremeno upisuju gimnazijske programe u Bjelovaru, Ivaniću, Zagrebu? Kako je moguće da od 80-ak učenika koji svake godine završe našu osnovnu školu, nitko ne želi upisati gimnaziju u Čazmi? Da ne govorimo o školama iz općina koje nam gravitiraju. Stvarno mi to nije jasno i volio bih da mi to netko objasni – razočaran je Pirak, dodajući kako bi bio najsretniji da Grad Čazma može preuzeti osnivačka prava na Srednjom školom, kao što je već učinjeno s osnovnom,

Podsjeća i kako je Grad Čazma inicirao izgradnju Učeničkog doma te na razne druge načine nastoji zadržati mlade u gradu te smatra kako gašenje obrazovnih programa tome ne pridonosi.

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, koja je osnivač škole, također su ostali iznenađeni ovakvim razvojem situacije.

-Zatražit ćemo očitovanje škole kako bismo vidjeli što se točno dogodilo i zbog čega razred nije upisan. Nije nam to drago, posebno zbog toga što je Županija 2022. godine poduzela velike napore i trdu da se gimnazija u Čazmi zadrži - kaže županijska pročelnica za društvene djelatnosti Andrea Prugovečki Klepac.

Inače, i Ministarstvo znanosti i obrazovanja ove je godine stavilo imperativ na upisivanje što većeg broja gimnazijskih programa koji učenicima omogućuju široko znanje i veći izbor kad je riječ o nastavku školovanja. Hrvatska, sa svojih 30 posto učenika u gimnazijskim programima, po tom pitanju debelo zaostaje za Europskom unijom u kojoj taj prosjek iznosi 60 posto.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku TikToku!