Fotografija: U gradu Čazmi zasađeno je desetak mladih drvoreda/Foto: Grad Čazma
Galerija
U gradu Čazmi zasađeno je desetak mladih drvoreda/Foto: Grad Čazma

Čazma, građani i Komunalije za zdraviji okoliš: u 20 godina zasadili 2021 mlado stablo

"Ovaj tjedan ćemo još posaditi novih 90 sadnica čempresa”, rekao je direktor Komunalija, Beljan te naglasio da, kako bi zadržali taj broj živućih stabala, potrebno je svake godine podsađivati biljke.



ČAZMA - U gradu Čazmi zaista se mogu pohvaliti pozamašnim brojem posađenih stabala u zadnjih dvadeset godina - njih čak 2021 i tu neće stati.

Naime, Čazma već posjeduje desetak mladih drvoreda i to 297 u Ulici M. Novačića, 15 u Ulici F. Vidovića, 103 na Trgu čazmanskog kaptola sa pripadajućim parkiralištima i parkovima, 83 u Ulici K. Tomislava, 61 u Ulici A. Vulinca, 17 u Školskoj ulici, 40 u Ulici G. Draganec, 13 u Ulici Sv. Andrije, 21 u Ulici 26. lipnja, 23 u Ulici braće Radića što je sveukupno 816 mladih stabala.

Čempresi na groblju

Kada se ovome pridruže i grmovi lovor-višnje od 210 biljki, 860 stabala čempresa na glavnim grobljima u Čazmi i Dragancu te prošli tjedan posađenih novih 20 sadnica u centru grada i 140 mladih čempresa na grobljima tada dolazimo do brojke od 2021 stabla. Ovaj tjedan je još u planu posaditi novih 90 sadnica čempresa, a kako bi se zadržao taj broj živućih stabala potrebno je svake godine dodatno nadopunjavati novim biljkama.

- Prije dva tjedna dogodio nam se zahtjev za rušenje nekoliko starijih stabala oko stare srednjovjekovne gradine u centru Čazme. Morali smo to učiniti pošto je to opravdani razlog i tu izbora nema. Draga nam je bila reakcija građana o zaštiti rušenja tih stabala. Baš iz tih razloga nama, odnosno gradu Čazmi cilj je posaditi što više novih stabala kako bi ostali što zeleniji grad - rekao je Ivan Beljan, direktor Komunalija.

Direktor Komunalija naglasio je da je potrebno svake godine podsađivati biljke kako bi zadržali taj broj živućih stabala.

- Kao vjećnik, na 12. sjednici Županijske skupštine od srpnja 2019. godine postavio sam pitanje: “Zašto u našem kraju nestaju šume te koliko se drvne mase u županiji sjeklo od 2001. do 2011. god. te koliko se danas siječe u jednoj godini? Županija na to pitanje ni do dana današnjeg nije dala odgovor. Znamo da je izmjenom Prostornog plana Županija omogućila izgradnju bioelektrana na drvnu masu (sječku) sa 1 MW na 20 MW i time širom otvorila vrata nestanku šuma - upozorava Beljan.

Drveni otpad

- Hvali se župan da smo među prvim županijama po korištenju zelene energije, a šume kao ona u Vučanima, Andigolama, Komuševcu, Ivanskoj, Ceriku i druge već su nestale - zaključio je.

- Naravno, našoj i europskoj drvnoj industriji neprekidno nedostaje drvne mase, a državi novca u proračunu, no tu se treba stvoriti reda. Novina je da novoizgrađena Iverica Bjelovar može od nas odvoziti sortirani glomazni drveni otpad (pretežno od namještaja i stolarije), u količini od 50 t/godišnje i da od toga proizvodi novu ivericu. Na bazi jedne godine ovim sortiranjem spašavamo jednu šumu sa 150 stabala promjera 30 centimetara visine trupca 3 metra, s ukupnom drvnom masom krošnje. Evo i ovakvim primjerom se pokazuje da brigom građana koji nam redovito ustupaju glomazni otpad omogućujemo zdraviji i čišći okoliš svima, uz novije tehnologije - zaključio je Beljan.