Fotografija: Foto: NK Dišnik
Galerija
Foto: NK Dišnik

Teška godina za NK Dišnik: ''Ostali smo bez našeg Dadeka, igrali bez vratara, gubili. No, ne damo se!''

Jedva su izgurali prošlu sezonu u 3. županijskoj ligi Jug, a u jesenskom dijelu nove sezone završili su zadnji na ljestvici, bez ijednog osvojenog boda



U dugoj, 62-godišnjoj povijesti, prošla godina bila je najteža za Nogometni klub Dišnik iz istoimenog sela pored Garešnice. Jedva su izgurali prošlu sezonu u 3. županijskoj ligi Jug, gdje se natječu već godinama, a puno bolje nije prošao niti jesenski dio nove sezone. Završili su posljednji na ljestvici, bez ijednog osvojenog boda.

Uz to što su i prije toga muku mučili s manjkom igrača, u svibnju prošle godine zadesila ih je velika tragedija. Njihov najbolji igrač Davor Čleković smrtno je stradao u teškoj prometnoj nesreći u Hrastovcu.

Poraz za porazom

- Bio je to veliki šok za sve nas, tragedija nas je ostavila bez riječi. Davor, odnosno Dadek, kako su ga svi zvali, bio je naš najbolji igrač i vrlo aktivan u klubu, imao je samo 20 godina. Što god je trebalo učiniti, on je bio tu, nikad mu ništa nije bilo teško. Kad smo čuli da je stradao, nismo mogli vjerovati, veliki je to gubitak za sve nas - priča nam predsjednik Nogometnog kluba Dišnik Milan Rajšić.

Odlazak najboljeg igrača dodatno je poljuljao ionako tešku situaciju u klubu. Dišnički nogometaši nastavili su loše nastupe na terenu te su nizali poraz za porazom, a situacija je postala tako ozbiljna da se nedavno potegnulo pitanje gašenja kluba.

Ekipa na okupu/Foto: NK Dišnik
Ekipa na okupu/Foto: NK Dišnik

No, stariji članovi, predvođeni predsjednikom Rajšićem, zaključili su kako to ipak neće učiniti jer je nogometna tradicija u Dišniku ipak preduga te su se umjesto gašenja odlučili na reorganizaciju kluba.

- Sve do nedavno imali smo registriranih 40 igrača, međutim to su bila samo imena na papiru, većina njih uopće nije dolazila ni na sastanke ni na utakmice. Zbog toga smo revidirali tu listu i prekrižili s popisa njih 20-ak. Sada smo ostali na 19 starih igrača, a uspjeli smo dovesti pet šest novih - priča nam Rajšić.

Igrali bez vratara

Nisu, kaže, svi iz Dišnika već iz drugih mjesta na garešničkom području.

Prije dvije godine klub je proslvio okrugli 60. rođendan/Foto: NK Dišnik
Prije dvije godine klub je proslvio okrugli 60. rođendan/Foto: NK Dišnik

- Prošle godine čak smo imali jednog igrača iz Bereka, Kristijana Hansa Šantalaba. On nas je spasio, stvarno je odlično igrao. Sada se vratio igrati u NK ''Tomislav'' iz Bereka, no nedostajat će nam – kaže naš sugovornik koji se, zajedno sa svojim suradnicima i igračima nada kako će pomlađena i osvježena ekipa u nastavku sezone odnosno proljetnom dijelu prvenstva ipak osvojiti koji bod, što im nije pošlo za rukom u jesenskog dijelu natjecanja.

- To zapravo i nije neko čudo jer smo, s obzirom na manjak igrača, ponekad igrali utakmice sa svega devet ili 10 igrača u timu. Jedno vrijeme nismo čak imali ni golmana. Naime, dečko koji je branio za nas je dobio posao pa se bojao da se na utakmicama ne ozljedi, što bi mu ugrozilo posao. No, nedavno nam je javio kako će ipak u nastavku prvenstva braniti za nas, tako da smo mirni barem što se toga tiče - priča nam Rajšić 

S obzirom na to da dišnički nogometaši muku muče s ''krpanjem'' pristojne ekipe za utakmicu, čovjek bi pomislio kako u selu uopće nema djece i mladih No, to nije tako, objašnjava nam Milan Rajšić, koji je ujedno i predsjednik Mjesnog odbora Dišnik.

Nezainteresirani mladi

- Ima kod nas djece, ima i mladih dječaka, sasvim dovoljno za čitavu ekipu od 11 igrača. Međutim, njih nogomet ne zanima. Čak i kad je nešto potrebno popraviti i urediti na igralištu, doći će i pomoći, ali natjerati ih da potrče za loptom jednostavno ne možemo – čudi se Rajšić.

Kad treba zasukati rukave na igralištu, Dišničani su tu/Foto: NK Dišnik
Kad treba zasukati rukave na igralištu, Dišničani su tu/Foto: NK Dišnik

On se sjeća dana kada su mladi u selu razmišljali i ponašali se potpuno drugačije. Kaže, on i njegova generacija su živjeli za nogomet.

- Mi smo jedva čekali svaku nedjelju da igramo utakmicu na domaćem terenu ili da nekamo idemo u goste. Na utakmice bi dolazilo cijelo selo, zaista smo igrali sa žarom i veseljem. Danas toga više nema, mlađe generacije zanimaju neke druge stvari, računala i moderniji oblici zabave - kaže Rajšić.

Uz nogometni klub, u selu je aktivno i Dobrovoljno vatrogasno društvo, no ni vatrogastvo mladima nije zanimljivo.

Ulaganja u infrastrukturu

Unatoč popriličnoj nezainteresiranosti mladih za nogomet, u klubu se nadaju kako će se trendovi sa vremenom promijeniti pa posljednjih godina marljivo ulažu u uređenje seoskog nogometnog igrališta.

- Tijekom posljednjih nekoliko godina sve smo uredili i stvorili smo na igralištu uvjete tako da možemo zaigrati i u Prvoj županijskoj nogometnoj ligi. Imamo uređen teren, svlačionice, tribine, sve izgleda odlično - kaže Rajšić.

Foto: NK Dišnik
Foto: NK Dišnik
Svakog ljeta u Dišniku se organizira memorijalni turnir u spomen na tragično preminule igrače/Foto: NK Dišnik
Svakog ljeta u Dišniku se organizira memorijalni turnir u spomen na tragično preminule igrače/Foto: NK Dišnik

Dodaje kako im je velika potpora u svemu i Sportska zajednica Grada Garešnice koja svake godine za klubove sa svog područja izdvaja značajna sredstva.

- Prošle godine svaki klub našeg ranga dobio je 2500 eura. To je novac koji nam dobro dođe jer za svaku utakmicu moramo platiti suce i delegate, tu su i kotizacije i drugi troškovi – tumači kaže Rajšić.

Ostane nešto malo, dodaje, i za organizaciju memorijalnog turnira po kojem je Dišnik nadaleko poznat. Održava se svakoga ljeta u spomen na tragično preminule igrače kluba.

- Nismo ga održali jedino lanjske godine jer smo još bili u prevelikom šoku zbog pogibije našeg igrača. No, vjerujem kako ćemo ga ove godine održati. To je velik događaj za cijelo mjesto jer nam u goste dolaze klubovi iz drugih sela i gradova – otkriva naš sugovornik.

Okršaj s Brestovčanima

A još jedna velika tradicija dišničkih nogometaša su i proljetni pripremni susreti sa ekipom iz obližnjeg Nogometnog kluba Brestovac iz Garešničkog Brestovca.

- Svake godine naših seniori u proljeće igraju pripremne utakmice sa juniorima iz Brestovca. To je tradicija koju njegujemo godinama i uvijek se tome veselimo. Utakmice ćemo odigrati i ove godine, i to 2. i 8. ožujka u Garešničkom Brestovcu. Svi su, naravno, dobrodošli - kaže Rajšić.

Navijači za svoj klub navijaju i u pobjedi i u porazu/Foto: NK Dišnik
Navijači za svoj klub navijaju i u pobjedi i u porazu/Foto: NK Dišnik

I ne samo na te dvije revijalne utakmice, nego i na sve druge koje čekaju pomlađeni i obnovljeni Nogometni klub Dišnik u nastavku prvenstva.

- Bez obzira na to koliko loše igrano, na našim utakmicama, pogotovo onima koje igramo na domaćem terenu, uvijek ima dosta navijača, ljudi iz našega i okolnih sela. Vjerujem kako će nam oni biti podrška i u nastavku prvenstva – kaže predsjednik dišničkoga kluba.

A uz takvu podršku, s vremenom će sigurno doći i bolji rezultati.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku TikToku!