Foto: MojPortal.hr

Foto: MojPortal.hr

INKultura

Projekt INKultura vrijedan 200.000 €: Stanovnici BBŽ-a će pisati, glumiti, pjevati, stvarati projekte...

Programi će se provoditi na području Velikog Grđevca, Zrinskog Topolovca i Velike Pisanice. Sudionici neće biti samo publika, već i aktivni kreatori kulturnih sadržaja

BJELOVAR – Kulturnom centru Mato Lovrak iz Velikog Grđevca dodijeljena su bespovratna sredstva za provedbu inkluzivnih usluga u kulturi. Riječ je o projektu pod nazivom INKultura vrijednom čak 200.000 eura u koji su uključeni i partneri, odnosno Centar za cjeloživotno učenje u kulturi Bjelovar i Općina Zrinski Topolovac.

Više o svemu moglo se čuti na predstavljanju u prostorijama Bjelovarsko-bilogorske županije gdje su nazočili pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje kulturu i udruge Bjelovarsko-bilogorske županije Lidija Novosel i načelnik Općine Veliki Grđevac Tomislav Pavlečić.

Na konferenciji su bili i predstavnici Kulturnog centra „Mato Lovrak“, Zvjezdana Galkowski, partnera u projektu Centra za cjeloživotno učenje u kulturi Bjelovar Ivana Hrpalo i Općine Zrinski Topolovac, Jasna Mikles Horvat.

Pisanje, ples, gluma...

Kako je pojašnjeno, djeca, mladi do 29 godina, stariji od 55 godina i osobe s invaliditetom, u sljedeće dvije godine, sudjelovat će u više od 300 sati radionica na kojima će otkrivati i stjecati umjetničke vještine i znanja, ali i stvarati, tj. pisati i ilustrirati slikovnice, kreirati i stvarati kostime, plesati, pjevati, glumiti, artikulirati svoje probleme i svoja stajališta.

Foto: MojPortal.hr

Foto: MojPortal.hr

- Ovim projektom Kulturni centar „Mato Lovrak“ dobiva ključnu ulogu u stvaranju društvene kohezije u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji kroz stvaranje kulturnih sadržaja, povećat će socijalnu uključenost ranjivih skupina u našem društvu i pokazati koliko područje kulture i umjetnosti može doprinijeti društvenoj koheziji i uključivanju i jačanju manjih zajednica i većih zajednica, pa onda i društva u cjelini, rečeno je u prostorijama BBŽ-a.

Dvije godine

Dodajmo, programi će se provoditi na području Velikog Grđevca, Zrinskog Topolovca i Velike Pisanice. Sudionici neće biti samo publika, već i aktivni kreatori kulturnih sadržaja. Stvarat će se konkretni projekti poput slikovnice i mjuzikla, u kojima će sudjelovati upravo lokalni stanovnici.

- Stanovnici ruralnih područja željni su kulturnih sadržaja, ali im oni često nisu dostupni. Zato ovaj projekt donosi nove mogućnosti, uz sudjelovanje profesionalnih umjetnika koji će raditi s ljudima i poticati njihovo stvaralaštvo, istaknula je Zvjezdana Galkowski.

Projekt INKultura trajat će dvije godine. Rezultati svega nastaloga u tom razdoblju bit će javno predstavljeni.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!