Obilježena 80. obljetnica I. čehoslovačke brigade: "Kroz nju je prošlo 3 tisuće boraca za slobodu"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
DARUVAR – Članovi Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Daruvara obilježili su protekloga vikenda 80. obljetnicu osnivanje I. čehoslovačke brigade NOVJ "Jan Žižka z Trocnova".
Program je započeo otvorenjem izložbe "I. čehoslovačka brigada NOVJ "Jan Žižka z Tricniva"- Kulturnoumjetničko djelovanje" u Zavičajnom muzeju Daruvar. Svečanost se potom nastavila polaganjem vijenaca na spomeniku u parku Antuna Jankovića, te se prigodnim programom u Češkom domu.
Najveća manjinska brigada
- U Daruvaru smo proslavili 80. obljetnicu stvaranja 1. čehoslovačke brigade Jana Žižke iz Trocnova koja je osnovana 26. listopada 1943. godine. Bila je to jedina brigada pripadnika nacionalnih manjina u antifašističkoj Europi tijekom svjetskog rata sastavljena uglavnom od Čeha i Slovaka. Kroz nju je prošlo oko 3000 boraca za slobodu i demokraciju od kojih je 300 poginulo, a mnogi su ranjeni.
Veleposlanik Češke Milan Hovorka i veleposlanica Slovačke Hana Kováčová preuzeli su pokroviteljstvo obilježavanja važnog trenutka u povijesti Čeha i Slovaka te su došli odati počast herojima oslobodilačke borbe. Zajedno su otvorili i izložbu posvećenu kulturno-umjetničkom djelovanju pripadnika brigade, stoji u priopćenju Veleposlanstva Češke u Zagrebu koji su, uz Veleposlanstvo Slovačke u Hrvatskoj, prisustvovali događanju.
Zdravko Drašner, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Daruvara kazao nam je kako je to bila najveća manjinska brigada u Drugom svjetskom ratu na području Europe.
- Bilo je i drugih, no bile su manje po broju, ali i po jačini. Pripadnici češke i slovačke manjine koji su živjeli na ovim područjima su je osnovali. Uz sjećanje, otvorili smo i izložbu posvećenu kulturno-umjetničkom radu brigade. Htjeli smo prikazati kako se članovi nisu samo borili protiv neprijatelja, nego su educirali druge, njegovali su tradiciju i sve ono što je bilo u NDH zabranjeno manjinama, naglasio je Zdravko Drašner.
Dodao je kako je ove godine bilo prvo obilježavanje godišnjice brigade bez prisutnosti pripadnika.
Nema živih pripadnika
- Nemamo više živih pripadnika brigade, ali imamo potomke koji njeguju rad svojih očeva i djedova. Okupljeni su u udrugu čiji predstavnici su bili s nama na obilježavanju, pojasnio je Drašner.
Važno obilježavanje podržala je i Bjelovarsko-bilogorska županija. Događanju je osobno nazočila i Tanja Novotny Golubić, dožupanica za češku i slovačku nacionalnu manjinu.
- Posebnost ove brigade je u tome što su je osnovali pripadanici nacionalnih manjina u tadašnjoj Europi. Među njima nisu bili samo Česi već i ostali manjinski narodi. Brigada je poticala i njegovala opismenjavanje i izdavačku djelatnost, a dobro vam je poznato koliko je nama kultura važna zbog očuvanja identiteta, podsjeća Novotny Golubić.
Dodala je kako su u to vijeme bile zabranjene kulurno-umjetničke udruge pa je sav takav rad brigada preuzela na sebe.
- Bilo je tu jazza, predstava, limene glazbe... No, brigada je imala i puno uspjeha u borbama protiv fašizma, zaključila je dožupanica.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!