

Foto: Danijela Štefan, MojPortal



Danijela Štefan u daruvarskoj knjižnici drži zanimljivo predavanje o glagoljici: ''Svi su dobrodošli''
"U planu je i kratka radionica na kojoj će svi koji dođu u knjižnicu imati priliku naučiti pisati tim starim pismom koje je Hrvatima donio sveti Ćiril, a koje je po mnogočemu fascinantno", otkriva daruvarska profesorica
''Glagoljica – vrijedna baština i kulturna tekovina hrvatske povijesti'' naziv je izlaganja koje će u daruvarskoj Pučkoj knjižnici i čitaonici ovoga četvrtka, 27. veljače, održati profesorica Danijela Štefan. Uz knjižnicu, organizator ovoga događanja je Ogranak Matice hrvatske u Daruvaru.
- Središnjica Matice hrvatske pozvala je sve svoje ogranke da u povodu 1100. godišnjice hrvatskoga kraljevstva organiziraju različite prigodne programe. Predavanje o glagoljici prvo je u nizu događanja koja će organizirati daruvarska Matica, a povod je i Dan hrvatske glagoljice koji se službeno obilježava 22. veljače – otkriva predsjednica daruvarske Matice Mira Barberić.
Pisana kultura
Na predavanje su dobrodošli svi, i maleni i veliki, a osim samog izlaganja prof. Štefan, u planu je i kratka radionica na kojoj će svi koji dođu u knjižnicu imati priliku naučiti pisati tim starim pismom koje je Hrvatima donio sveti Ćiril, a koje je po mnogočemu fascinantno.
- Povijest glagoljice je povijest naše pisane kulture. Ovo pismo obilježilo je cjelokupni hrvatski povijesni kontekst od 9. stoljeća, kada nastaje, pa sve do početka 20. stoljeća. Riječ je o nevjerojatnom razdoblju od tisuću godina naše pisane kulture – kaže prof. Štefan, dodajući kako je predavanje koje sprema dobra prilika da se upozna materijalna i nematerijalna baština Hrvatske.
- S onim što su nam ostavili preci trebamo se upoznati i time odgovorno gospodariti za budućnost naših potomaka – kaže Štefan koja će svoju publiku upoznati sa samim pismom, njegovim prodorom na hrvatski prostor, dotaknut će se najvažnijih glagoljaških spomenika, govoriti o popovima glagoljašima i o ključnim čimbenicima širenja srednjevjekovne pismenosti Hrvata te o topografiji i glagoljaštvu.
Prva tiskana knjiga
- Bazirat ću se na tri konkretna prostora, to je prostor Istre i sjevernog Kvarnera, južne Hrvatske i kontinentalne Hrvatske, a poseban naglasak ću staviti na Misal po zakonu rimskog dvora iz 1483., koji je prva hrvatska tiskana knjiga. Spomenut ću još nekoliko vrlo bitnih knjiga, a cijelu ću priču začiniti spominjanjem nekih zgodnih glagoljaške zapise s margina misala i brevijara iz kojih se kriju vrlo duhoviti glagoljaški popovi – zaključuje prof. Štefan.
Predavanje počinje u 18 sati, a svi su dobrodošli.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



