Fotografija: Prošlogodišnje COOLturno ljeto/Foto: Monika Lucić Fider
Galerija
Prošlogodišnje COOLturno ljeto/Foto: Monika Lucić Fider

Promocija novog romana Pakračanina Danijela Špelića

Danijel Špelić žanrovski je pisac, odnosno pisac kriminalističkih romana, trilera i horora, dosta čitan diljem Hrvatske. Njegove knjige kolaju među čitateljima, a pišu se osvrti i recenzije



Gradska knjižnica Pakrac i Muzej grada Pakraca organiziraju drugi ovoljetni program naziva „Književnost u dvorištu“, a koji se odvija u sklopu COOLturnog ljeta i Pakračkog ljeta uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture i medija RH te Grada Pakraca.

Riječ je o programu predstavljanja pakračkih autora, a u petak, 16. srpnja, s početkom u 20 sati u prostoru pakračkog dvorišta Janković, predstavit će se novi roman Pakračanina Danijela Špelića pod nazivom „Svjedok“.

- Riječ je o romanu koji je nastavak prethodnog romana „Nestala“, a i u njemu možemo, ako detaljno čitamo, pronaći neke pakračke motive, ulice i događaje. Glavni lik živi i radi u Trenkovcu, mjestu koje je inspirirano upravo našim gradom, a u njemu se Špelić dotiče i nekih epizoda iz Domovinskog rata - poručuju iz knjižnice.

Poznat pisac

Inače, Danijel Špelić žanrovski je pisac, odnosno pisac kriminalističkih romana, trilera i horora, dosta čitan diljem Hrvatske. Njegove knjige kolaju među čitateljima, pišu se osvrti i recenzije, a Gradska knjižnica donosi isječak iz jedne takve, koju potpisuje Gordana Malančuk.

Predstavljanje romana "Svjedok"/Foto: Gradska knjižnica Pakrac
Predstavljanje romana "Svjedok"/Foto: Gradska knjižnica Pakrac

- Danijel Špelić je na spisateljskoj sceni dugi niz godina, no pažnju čitatelja privukao je svojim horor romanima „Odjecima“ i „Uljezima“. Iako se ne ponosi svojim počecima kojima je ušao u svijet književnosti pisavši kriminalističke romane, dokazao je da je pisanje proces u kojemu se napreduje te se njegov stil pisanja uvelike razlikuje od početka čemu je „Nestala“ dokaz - kažu iz knjižnice.

Domovinski rat

Kako navode, opisi eksterijera i interijera koji su prije bili dosta opširni, svedeni su na minimum, čime je dobio lakšu protočnost u čitanju, a ipak ih je sasvim dovoljno da se dobije vizualni prikaz scene koju opisuje. Čitatelji autora često uspoređuju s Deanom Koontzom ili Nelsonom de Milleom, no Danijel Špelić je vješto izgradio svoj stil pisanja te roman odiše noir stilom.

- U ovom djelu, autor se dotakao nekih vrućih tema kao što je opis spisateljskog svijeta i način uspjeha u njemu, a još više prašine diže temom nestalih u Domovinskom ratu, te kažnjavanje ili izostanak kažnjavanja srpskih ratnih zločinaca, čime upućuje direktnu kritiku vlastima. Spominjanje srpskog koncentracionog logora Bučje, kao i samog grada Vukovara, neće proći nezapaženo među čitateljima i služi kao opomena i sjećanje na sve one kojih više nema i kojih više neće biti, a ipak su tu sa nama cijelo vrijeme - piše Gradska knjižnica Pakrac.