Po ozlijeđenog Slovaka u Garešnicu stigao slovački sanitet: „Nisu napredniji, i mi imamo tu uslugu!“
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Nesvakidašnje iskustvo s medicinskim službama ovih je dana na društvenim mrežama podijelio garešnički ugostitelj Siniša Glavaš. Njegova obitelj godinama se bavi iznajmljivanjem soba, a jedan njihov gost jučer je doživio ozbiljnu nesreću.
- Naš gost, slovački državljanin, je putovao biciklom, a kod nas ga je već čekala prijateljica iz Poljske koja putuje motociklom. Kako nije došao na vrijeme, krenuli smo se raspitivati što se moglo dogoditi, da bismo saznali da je imao nesreću na berečkom području – priča nam Glavaš.
Mislio da se šale
Nesretni Slovak sletio je s ceste i pritom se poprilično 'razbio', kako se ovdje kaže. Na mjesto je vrlo brzo stigla jedna ekipa Zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije koja ga je prevezla u bjelovarsku bolnicu. Ondje su mu sanirali ozljede ruke te je, nakon liječničke obrade, konačno stigao na planirano odredište kod Glavaševih u Garešnicu.
- Osim ozljeda koje su mu sanirane u Bjelovaru, čovjek je u padu s bicikla zadobio i ozljedu ključne kosti koju nije želio liječiti u Hrvatskoj. Kad su mi on i suputnica rekli da su zvali medicinsku pomoć iz Slovačke i da će ekipa uskoro doći po njega, mislio sam da se šale. No, jedva da je prošlo pet sati i u našoj ulici se pojavilo sanitetsko vozilo. Tek kad sam pogledao registraciju, shvatio sam da se oni stvarno nisu šalili i da je to stigla pomoć iz Slovačke – priča nam ugodno iznenađen Glavaš.
Iako je riječ o poprilično rijetkim situacijama, ovakva praksa je uobičajena na području Europske unije. Pritom slovački zdravstveni sustav po tom pitanju nije ništa napredniji od hrvatskog jer i naše službe redovito voze hrvatske državljane u inozemstvo te ih s liječenja u stranim zemljama vraćaju kući.
Standardna procedura
Iznimka nije niti Bjelovarsko-bilogorska županija, pojašnjava Nenad Mrzlečki, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu BBŽ-a.
- Riječ je o standardnoj proceduri i medicinskoj usluzi koja je dostupna svim građanima Republike Hrvatske. U slučaju da se našim državljanima dogodi neka nezgoda u inozemstvu te da ih je potrebno prebaciti sanitetom u Hrvatsku, dovoljno je da se obrate HZZO-u koji odmah razmatra slučaj te odlučuje o njemu, a najčešće daje odobrenje za prijevoz – pojašnjava Mrzlečki, dodajući kako HZZO naknadno Zavodu refundira sve troškove nastale tijekom putovanja.
I sanitetska služba Bjelovarsko-bilogorske županija, koja djeluje u sklopu Zavoda za hitnu medicinu, obavlja takve prijevoze pacijenata.
Aktualni slučajevi
- Baš je ovih dana aktualan jedan slučaj vezan uz prijevoz mlađe muške osobe na liječenje u Beč. HZZO je odobrio prijevoz što znači da će naš sanitetski prijevoz odvesti mladića u bolnicu u kojoj će se liječiti, a isto tako će otići po njega nakon liječenja i prevesti ga natrag u Hrvatsku – kaže naš sugovornik.
Medicinari iz Bjelovarsko-bilogorske županije nedavno su dobili i poziv da krenu po pacijenta u Rumunjsku.
- Riječ je bila o muškarcu s daruvarskog područja koji je ozlijeđen u prometnoj nesreći u Rumunjskoj. Već smo počeli dogovarati detalje oko prijevoza, no na žalost, pacijent je u međuvremenu preminuo – kaže Mrzlečki.
Vrijedna iskaznica
Ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo podsjeća i na Europsku zdravstvenu iskaznicu na koju pravo imaju svi građani na području Europske unije. Riječ je o dokumentu koji je u nadležnoj ispostavi HZZO-a moguće ishoditi za nekoliko dana, a koji jamči zdravstveno osiguranje na području čitave Unije.
- Drugim riječima, ta iskaznica omogućuje vam liječenje u bilo kojoj javnoj ustanovi u inozemstvu, bez straha od dodatnih troškova – kaže Mrzlečki.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!