Osobe s intelektualnim teškoćama iz Bjelovara napravile svoju slikovnicu i darovali je knjižnici
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
BJELOVAR – O odličnoj suradnji Dječjeg odjela Narodne knjižnice Petar Preradović Bjelovar i članova bjelovarske Udruge osoba s intelektualnim teškoćama već smo pisali.
Naime, članovi udruge redovito dolaze u knjižnicu, a suradnja s knjižničarkom Snježanom Berak uvijek im izmami osmijehe na lica. Današnji posjet nije bio ništa drugačiji, no opet je donio jednu novu radost. Nakon čitanja priče i kratke radionice, članovi OSIT-a predali su teti Snježani, kako ju od milja zovu, "OSIT-ovnicu, našu slikovnicu". Na taj način će svi budući čitatelji Narodne knjižnice Petar Preradović imati priliku vidjeti što su učinile vrijedne ruke OSIT-ovaca.
Kako kažu, jako su ponosni na svoj rad i jedva čekaju službenu promociju. Budući da je ova vijest uistinu usrećila korisnike, ali i djelatnike knjižnice, doznajemo pojedinosti o tajanstvenoj slikovnici.
Ideja je tinjala godinama
-"Ositovnica, naša slikovnica" nastala je kao projekt Udruge Osoba s intelektualnim teškoćama Bjelovar da bi se osobe s tim tipom invaliditeta integrirale u društvo. Tom je slikovnicom ta marginalizirana i ranjiva društvena skupina zakoračila u potpuno novo područje kulture, kulturnog stvaralaštva, i to pisanom riječi i likovnim izražavanjem. Slikovnica opisuje aktivnosti na radionicama povezanim uz različita područja života. Ideja za taj projekt, za objavu nekog oblika sadržaja u kojem bismo mogli prikazati aktivnosti naše udruge, a time dati i svoj doprinos kulturnom djelovanju, postoji i razvija se tijekom dužeg vremena. Naime, kao tajnik i voditlj udruge družeći se i radeći s OSIT-ovcima, došao sam do zaključka da za navedenu populaciju nema literature koja na opušten, ležeran i jednostavan, a prije svega njima razumljiv i šaljiv način opisuje i usmjerava na neke važne aktivnosti, rutine i zadatke. Članovi naše Udruge iznimno su ponosni i sretni kada oni sami, svojim rukama uspješno obave neki zadatak, a još sretniji kada to mogu pokazati drugima.
Podrška BBŽ
Upravo iz tog razloga odabrali smo format "slikovnice", jednostavan sadržaj s elementima teksta i bogato ilustruranim crtežima. Nastojali smo prateći aktivnosti i rad tijekom dužeg razdoblja uključiti članove, zato se u nekim pjesmicama pojavljuju imena naših korisnika. Tekstualni dio naše slikovnice nastao je spontano, kao udruga odlučili smo biti proaktivni te svoje objave učiniti drukčijima, zanimljivijima, vidljivijima i to ne samo članovima, nego i široj populaciji, predškolskom uzrastu i mlađoj dobi školske djece, priča nam Mario Blaha i dodaje kako su njihov projekt prepoznali i u Bjelovarsko - bilogorskoj županiji. Projekt su ocijenili viskom ocjenom te im za realizaciju slikovnice odobrili 20 tisuća kuna.
Inače, tekstove u slikovnici napisao je tajnik udruge Mario Blaha, ilustracija je bila na korisnicima, a svu grafiku, obradu i tisak odradila je bjelovarska tvrtka Colloco. Korisnici su svi dobili primjerak, a osim njih oduševljeni su i njihovi roditelji i ostali članovi obitelji. Neki od njih spominju se i u tektsovima slikovnice. Sve u svemu, jedna divna, poučna priča koja je mnogo ljude usrećila.
A sretni su bili članovi bjelovarskog OSIT-a i zahvaljujući današnjoj radionici u Knjižnici.
-Danas nam je teta Snježana pročitala jednu prekrasnu priču, u kojoj smo pronašli jako, jako puno sličnosti s našim životima. Riječ je o „Ne baš savršenom pingvinu“. Hvala teti Snježani, koja uvijek "pogodi" s temom priče, iz koje uvijek nešto novo i korisno naučimo. Nakon priče, imali smo zanimljivu kreativnu radionicu.
Koristili smo jednu nama novu tehniku crtanja, i to na način da smo kažiprstom ostavljali otiske prstiju i na taj način crtali pingvine.
Učili o zagrljajima
Nakon što se naš otisak od bijele boje osušio, flomasterima smo dovršili našeg pingvina i dali mu unikatni izgled. Baš smo uživali, kazao je tajnik udruge Mario Blaha i dodao kako je danas Dan zagrljaja, no na žalost ne smiju se grliti zbog epidemioloških mjera, pa je i tu teta Snježana pronašla za njih i pročitala im kakvih sve tipova zagrljaja ima. Medvjeđi, prijateljski, čeoni, bočni…, samo su neki od njih, zaključio je Blaha.