Obljetnica povratka lipicanaca u Lipik: "Djeca dirljivim programom pokazala koliko im konji znače"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
LIPIK - Lipicanci iz lipičke Ergele oteti su za vrijeme ratnih događanja u kolovozu 1991. godine. Poslije dugih 16 godina pregovaranja, ali i peticije koju je provela Udruga Lijepa naša, a koju su potpisale tisuće ljudi iz Hrvatske i inozemstva, konji su se u noći s 12. na 13. listopada 2007. godine napokon vratili tamo gdje i pripadaju - u Lipik, piše Compas.
Prigodom 15. obljetnice povratka 66 izgladnjelih i preplašenih lipicanaca iz Srbije, na prostoru Državne ergele Lipik 13. listopada, tog istaknutog datuma, koji zasigurno ima značajno mjesto u novijoj lipičkoj povijesti, danas su se zajednički prisjetili mališani iz Dječjeg vrtića „Kockica“ Lipik i učenici osmog razreda Osnovne škole Lipik, koji su u pratnji svojih odgajateljica i učiteljica posjetili Ergelu te donijeli jabuke konjima.
Živući spomenik Domovinskog rata
Jadranka Šimunović Katunar, učiteljica engleskog jezika u Osnovnoj školi Lipik ovom je prilikom rekla kako su učenici posjetili Ergelu u sklopu terenske nastave s ciljem pobližeg upoznavanja lipicanske pasmine, tih živućih spomenika Domovinskog rata te povijesti i tradicije uzgoja konja.
Ovo obilježavanje kronološki se održava već petnaestu godinu za redom, a učenici su i ovaj put napravili prigodne plakate posvećene lipicancima i svemu onome što oni predstavljaju i što su proživjeli.
U sklopu prigodnog obilježavanja ove značajne obljetnice, vrtićanci su otplesali pjesmu „Lipicancima s ljubavlju“ te izrecitirali pjesmicu „Slatki poljubac gradu“, dok su osnovnoškolci izveli dramski prikaz onoga što su o lipicancima napisali uz izvedbu pjesme „Ne dirajte mi lipicance“.
Nematerijalno kulturno dobro čovječanstva
Upravitelj lipičke Ergele Damir Jakšić zahvalio je vrtićancima i osnovnoškolcima na tome što i ove godine sudjeluju u obilježavanju povratka lipicanaca u Lipik, naglasivši kako bi 3. prosinca ove godine lipicanci trebali biti zaštićeni kao nematerijalno kulturno dobro čovječanstva, odnosno trebali bi biti upisani na UNESCO-ov popis nematerijalne baštine, piše Compas.
Inače, jučer, uoči 15. obljetnice obilježavanja povratka lipicanaca iz Srbije, Državnu ergelu Lipik posjetili su članovi udruge Lijepa Naša, isti oni koji su organizirali Peticiju za povratak lipicanaca u Lipik pod motom „Prekinimo agoniju HRVATSKIH LIPICANACA, posljednjih ratnih beskućnika otuđenih u Srbiju 1991. godine. Vratimo ih bezuvjetno kući zajedno s njihovim potomcima u matičnu ergelu u Lipiku!", potpisanu od strane nekoliko tisuća građana, kako iz Republike Hrvatske, tako i iz svijeta.
-Članovi Udruge svake godine dolaze na godišnjicu povratka i paljenjem lampiona sjećanja upozoravaju i podsjećaju na najveće stradanje lipicanaca koje se dogodilo upravo u Lipiku, istaknula je Jadranka Šimunović Katunar, predsjednica udruge Lijepa naša, piše Compas.
Tom su se prilikom članovi Udruge prisjetili i užasnog stradanja konja te njihove ekshumacije nakon koje je utvrđeno da se dio konja ugušio udisanjem vrućeg dima, dio je uginuo pokušavajući se osloboditi pribora za vezanje, dok je preostali dio ekshumiranih konja uginuo od prostrjelnih rana.
Ovom događaju je prisustvovao i predsjednik Gradskog vijeća Lipika Slobodan Katunar. On se osvrnuo i na projekt lipičke nove ergele, naglasivši kako se ovih dana očekuje početak izgradnje.
-Lipicanci su naš nacionalni, ali i lokalni ponos, a u konačnici lipicanac se nalazi i u grbu Grada Lipika, stoga je i ovaj put ukazana zahvala udruzi Lijepa na njihovom angažmanu koji čine za ove plemenite životinje, kazao je.