Nagrađena frizerka Ksenija Duk iz Garešnice: "Muškarci su postali zahtjevniji od žena"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Garešnička frizerka Ksenija Duk (47) našla se među pet ovogodišnjih dobitnika plakete Zlatne ruke koje dodjeljuje Obrtnička komora Bjelovarsko-bilogorske županije.
Kako i sama ističe, dobiveno priznanje ugodno ju je iznenadilo.
- Nisam se nadala ovome. Doista je jako lijepo dobiti nagradu nakon 25 godina rada. Jako sam zahvalna svojim kolegama koje su me preporučile, kao i onima koji su prepoznali moj rad. Znate, nije sve u novcu, stoga sam doista sretna što sam dobila priznanje, iskreno će ova garešnička frizerka.
Inače, Ksenija Duk u listopadu ove godine proslavila je 25 godina od kako je otvorila vlastiti Frizerski obrt ''Ksenija'', a prije toga četiri godine radila je u jednog drugom salonu u Garešnici.
Frizerka, ali i psiholog
- Uz sve navedene, moram se zahvaliti i mušterijama koje već godinama dolaze u moj salon. To valjda znači da sam opravdala njihovo povjerenje, ističe Ksenija Duk.
Na pitanje koja je tajna uspjeha ima vrlo jednostavan odgovor.
- Najvažniji je voljeti posao koji radite te biti vrijedan i uporan. Nadalje, tu je i podrška obitelji, jer nakon korone doista nije lako biti suprug frizerke. Mi zapravo sve više postajemo psiholozi, a ne frizeri. Dok saslušam sve ispovjedi i povijesti bolesti, doma dođe s pet nuspojava, u šali poručuju nagrađena frizerka.
Kako kaže, izgled same frizure nerijetko pada u drugi plan.
- Dojma sam da je tehnologija dovela do toga da su ljudi danas željni razgovora i priče. Ono što je također jako bitno u našem poslu je diskrecija, dakle sve mora ostati u salonu, naglašava Ksenija Duk.
Nema dovoljno posla za nove radnike
Još jedna specifičnost zanimanja frizer je, dodaje, fleksibilno radno vrijeme.
- Moramo biti na raspolaganju i prije i poslije radnog vremena. Ako Stara godina pada na nedjelju, moramo raditi. Baš kao i u periodu krizmi ili pričesti. No, ako želite opstati mušterije moraju biti na prvom mjestu, kazala je.
Iako ističe da od svog posla može živjeti, problem joj predstavlja što nema mogućnost zaposliti druge radnike.
- U Garešnici se smanjio broj stanovnika i teško možemo zaraditi dvije plaće i platiti sve obveze. Ranije sam imala radnika, ali sada to više ne mogu, unatoč tome što sam u svom lokalu i što sam otplatila kredit. Nadalje, Garešnica ukupno ima 10 frizerski, tako da je konkurencija poprilično velika, što je u svakom slučaju dobro. Međutim, većina nas zapravo radimo same, odnosno nemamo zaposlene radnike, naglašava Ksenija Duk.
Muškarci su zahtjevnije mušterije
Budući da je već dugi niz godina u poslu, ova frizerka itekako je relevantna za usporedbu kako je to bilo nekada, a kako je sada.
- Dosta toga se promijenilo. Zanimljivo, muškarci su postali zahtjevniji od žena. Doista se pojavljuju kojekakve frizure i brade. Više vremena trošim na mlade dečke, nego za žene. Kada prođe neko svjetsko prvenstvo, onda i mi moramo raditi frizure koje su bile aktualne na njemu. Tako da moramo pratiti sport, ali i turske serije. Znate, zbog posla moramo biti u toku, u svom stilu i kroz smijeh zaključila je nagrađena frizerka iz Garešnice Ksenija Duk.
Za kraj dodajmo i to da je vrijedan rad ove frizerke prepoznao i Grad Garešnica, dodijelivši joj priznanje 2021. godine.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!