Mlada Pakračanka otvara prvi salon za pse u gradu: "Kao klinka sam sama šišala svog shi-tsua"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
PAKRAC – Pakrac dobiva prvi salon za pse. I kao da to nije sama po sebi lijepa vijest, otvara ju mlada osoba koja se zbog ljubavi doselila u Pakrac i koja je uz pomoć novčane potpore Hrvatskog zavoda za zapošljavanje krenula u poduzetničke vode.
Njeno ime je Andrijana Prebeg, ima 25 godina i već se o njezinoj nevjerojatnoj ljubavi prema psima pisalo na MojPortal. Naime, Andrijana i njezin partner Dario Čakarić bave se uzgojem japanskih Akita u registrinom uzgoju Neo Kensha. Sve o tom velikom poduhvatu Andrijane i Darija možete pročitati OVDJE.
Krenuli u ostvarenje snova
Već tada su napomenuli kako smatraju da Pakracu nedostaje dobar hotel za pse, sa svim pripadajućim uslugama, prvenstveno kozmetičkog tipa poput šišanja i kompletnog uređivanja. A ovaj korak sada, dokaz je da tada nisu samo sanjali već da su se pobrinuli i ostvariti svoje snove.
- Radila sam u jednoj tvrtki za vrlo malu plaću i odlučila sam da ću onda ipak radije za minimalac raditi nešto što volim. A vjerujem da toliko mogu zaraditi pružanjem kozmetičkih usluga za pse. Tako da je odluka došla spontano i brzo. Srećom, uspjela sam povući poticaje za mlade od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Teško da bi bez te pomoći uspjela, priznaje nam Andrijana dodavši kako su uredili jedan dio nedavno kupljene kuće.
Kada su tražili svoj novi dom, priznaje Andrijana, odmah su gledali kupiti kuću koja će imati uvjete za eventualno buduće bavljenje psima. Ovo je samo proširenje tog plana, kaže mlada, sada već Pakračanka.
Upitali smo je i kako će se snaći sa šišanjem, je li išla na kakav tečaj, ali i što sve vlasnici pasa mogu očekivati, kakve točno usluge.
Sama šišala svog shi-tsua
- Još kao djevojčica imala sam shi-tsua, znači dugodlakog psa. Tada još nije bilo salona za pse pa sam ga sama šišala i uređivala. To je bilo prije 13 godina i malo po malo, usavršila sam se, ali i shvatila da me to baš zanima, da uživam raditi sa psima. U međuvremenu sam završila i tečaj, tako da smo prionuli preuređenju prostora, kupovini opreme i za koji dan otvaramo salon, kaže Andrijana koja bi u budućnosti voljela zajedno s partnerom proširiti poslovanje na eventualno čuvanje pasa i slično. No, kako nam kaže, korak po korak.
- Kod nas će vlasnici pasa moći dobiti kompletnu uslugu higijene za svoje ljubimce. Rezanje noktiju, šišanje, kupanje, čišćenje higijenskih zona i slično. Budući da smo prvi i zasad jedini u gradu, nadam se da će biti posla. Znam da su dosad ljudi svoje pse iz Lipika, Pakraca, Daruvara na njegu vozili čak u Kutinu. Sada imaju alternativu, kaže Andrijana koja očekuje da će kroz 10-ak dana uspjeti otvoriti salon. Još čeka manji dio opreme i veseli se prvom radnom danu u svojem salonu za pse.
Skupocjena oprema
Što se tiče opreme, nabavili su je u Hrvatskoj, no nije bila nimalo povoljna.
- Najprije smo kompletno renovirali prostor. Postavili plastičnu stolariju, gletali zidove, knaufom spuštali stropove i postavili posvuda pločice. Kada za kupanje je koštala gotovo 11 tisuća kuna, stol gotovo sedam tisuća, jedne škare koštaju tisuću kuna, a meni ih minimalno treba četiri ili pet. Mašinica je gotovo tri tisuće kuna, a za nju trebaju različiti noževi. Svaki je od 300 do 500 kuna, tako da je troškova bilo zaista puno. Ne bi uspjela bez poticaja. Sretna sam što je sve ispalo ovako i baš se veselim, priznaje Andrijana koja ogromnu podršku ima u partneru.
Inače, za kraj ovog ugodnog i za Pakračane naročito pozitivnog razgovora, Andrijana nam je otkrila kako novosti ima i što se tiče Akite, japanskog psa čijim se uzgojem bave.
Stiže prinova
- Radimo na proširenju, bili smo u Srbiji i rezervirali štene. Otišli smo osobno u Niš vidjeti naše novo štene i potvrdili smo rezervaciju. Riječ je o psu dobrog rodovnika i jako dobrih roditelja, dali smo si truda. Skupi su i nije baš da si svako malo možemo priuštiti štene od 2 i pol tisuće eura. Stoga se trudimo ljudima nabaviti baš kvalitetne pse, priznaje Andrijana kojoj zarada definitivno nije na prvom mjestu.
- Bitno je da se pokrijemo, a ako štogod ostane, dobro dođe. Realno, ovim poslom može se baviti jedino iz ljubavi jer zahtijeva puno odricanja i energije, zaključuje svoju priču Andrijana.