Izmjenjuju se i dopunjuju dva zakona o pravima Hrvatskih branitelja i civilnih stradalnika
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Predstavnici Ministarstva hrvatskih branitelja održali su 13. svibnja u prostorijama Udruge HVIDR-a Daruvar prezentaciju nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te nacrt prijedloga Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata, koji su usvojeni u Hrvatskom saboru 19. ožujka ove godine.
Dodatno prilagođavanje
Naime, Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji iz 2017. godine postignut je veliki napredak u skrbi za braniteljsko-stradalničku populaciju, ali nakon tri godine primjene Zakona uočeno je kako je određene mjere potrebno dodatno prilagoditi potrebama korisnika. Te izmjene su isključivo tehničke i organizacijske naravi.
- Predstavljanje je s obzirom na epidemiološke mjere bilo usmjereno na predsjednike udruga te osobe koje rade s braniteljima. Zbog veličine prostora naše udruge, prezentaciji su prisustvovale Udruga dragovoljaca Daruvar i Udruga dragovoljaca Narodne zaštite Končanica - rekao nam je Krešimir Ivančić, predsjednik Udruge HVIDR-a Daruvar.
Glavnog razlog izmjena
Glavni razlog izmjena je ubrzanje postupka za ostvarivanje statusa HRVI, a od 2017. godine do kraja 2020. godine umrlo je 500 Hrvatskih branitelja koji nisu dočekali zasluženi status HRVI. Da bi se postupak ubrzao, izmjenama Zakona ukida se prethodna stručna procjena u kojoj se utvrđivala uzročno-posljedična veza između bolesti i sudjelovanja u Domovinskom ratu.
- Ubrzavat će se postupci kod priznavanja invaliditeta te će se pojednostaviti određene stvari koje su uočene u nedostacima tog Zakona od ranije kako bi se skratilo vrijeme čekanja na određene procese što je vrlo pozitivno - istaknuo je Krešimir Ivančić.
Zbog dodatnog ubrzanja postupka, vještačenje koja sada obavlja Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI), stavlja se u punu nadležnost Ministarstva hrvatskih branitelja, a vještačenja će obavljati neovisni medicinski stručnjaci. Nadalje, umjesto pribavljanja ratnog puta od MORH-a, koristit će se podaci iz Evidencije Hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Zahtjevi se i nadalje podnose u upravnom tijelu u Županiji, koje i donosi rješenje.
Stambeno zbrinjavanje
Dodatno se ubrzava i postupak stambenog zbrinjavanja čijim se izmjenama, pored organizirane stambene izgradnje, predviđa mogućnost kupnje stanova na lokacijama na kojima nije isplativa organizirana izgradnja.
Uz to, pojednostavljuje se postupak prijenosa stanova za stambeno zbrinjavanje Hrvatskih branitelja na temelju sporazuma između tijela državne uprave bez donošenja posebne odluke Vlade RH te se omogućava stambeno zbrinjavanje djece smrtno stradalih ili nestalih Hrvatskih branitelja bez oba roditelja, a koja su prethodno pravomoćno odbijeni po prijašnjem Zakonu.
Zapreke
Ovim izmjenama želi se ubrzati postupak ostvarivanja prava namijenjena socijalno ugroženim Hrvatskim braniteljima, a izmjene se odnose na naknadu za nezaposlene Hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji. Zapreku za ostvarivanje prava više neće predstavljati činjenica da korisnik ima registrirano trgovačko društvo ili obrt niti mirovina korisnika koja je veća od 33 posto utvrđene proračunske osnovice.
- Odredbe Zakona će se uskladiti s propisima iz mirovinskog osiguranja, odnosno dodatno će se prilagoditi prava iz mirovinskog osiguranja za najugroženiju braniteljsku populaciju, koja do sada nije mogla ostvariti prava prema Zakonu. Izmjenama Zakona će se omogućiti ostvarivanje mirovine za one Hrvatske branitelje koji su naknadno, nakon otvaranja roka ostvarili status Hrvatskog branitelja, a već su prethodno ostvarili mirovinu prema ZOMO, kao i oni Hrvatski branitelji kojima je u trenutku odlaska u mirovinu bila povoljnija mirovina prema ZOMU - stoji u priopćenju udruge HVIDR-a Daruvar.
Zakon o civilnim stradalnicima
Kako bi bio ispravljen dugogodišnji neadekvatan pristup civilnim stradalnicima Domovinskog rata te završen proces sveobuhvatne kvalitetne regulacije prava svih stradalnika iz Domovinskog rata, ukazala se potreba donijeti jedinstveni zakon, kojim će na jednom mjestu biti regulirana prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata.
- Za mene je ovo velika stvar, da se konačno nakon 30 godina izmjeni Zakon jer je jako bitno da se prizna status civilnim žrtvama koje su jedine nevine izašle iz rata te da izvuku prava koja su Zakonom predložena. Osobno me veseli što će taj Zakon sigurno biti donesen kroz nekoliko dana - kazao je predsjednik Ivančić.
Prava civilnih stradalnika iz Domovinskog rata trenutačno su regulirana Zakonom o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, koji je donesen još 1992. godine, a mijenjao se čak 12 puta i to većinom tako što su prava smanjivana. Njime još uvijek nisu obuhvaćeni svi civilni stradalnici iz Domovinskog rata te prava nisu prilagođena potrebama ove populacije.
Prilagodba prava
Zakonom o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata omogućit će se ostvarivanje statusa i prava onim civilnim stradalnicima koji to nisu mogli po važećem zakonu, uvest će se nova prava, a postojeća prava će se dodatno prilagoditi potrebama korisnika.
- Civilni stradalnici iz Domovinskog rata na samom početku izrade ovog Zakona jasno su se izjasnili kako nikada ne bi sudjelovali u izradi, niti podržali zakon koji bi omogućio ostvarivanje prava onima koji su izvršili agresiju na Republiku Hrvatsku. Prema tome, Zakonom je jasno definirano kako pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi koji su sudjelovali u oružanoj agresiji na Republiku Hrvatsku, kao ni članovi njihovih obitelji temeljem njihovog stradavanja, ne mogu ostvariti statuse i prava iz ovog Zakona. To nije moguće niti prema važećem zakonu, a novim je prijedlogom to još jasnije propisano - poručuju iz udruge HVIDR-a Daruvar.
Što je definirano
Zakonom će se definirati i tko je civilni stradalnik iz Domovinskog rata i tko ne može ostvariti prava iz Zakona. Članovima obitelji nestalih civila u Domovinskom ratu omogućit će se ostvarivanje prava po ovom Zakonu i prije proglašenja nestale osobe umrlom. Osim toga, otvorit će se rok za priznavanje statusa civilnog invalida iz Domovinskog rata po osnovi bolesti, uspostavit će se Evidencija civilnih stradalnika te se ublažiti uvjeti za ostvarivanje prava na obiteljsku invalidninu.
Isto tako, poboljšat će se socio-ekonomski položaj korisnika uvođenjem novih prava (novčana naknada za civilne stradalnike, jednokratna novčana pomoć, naknada za trošak prilagodbe osobnog automobila za invalide od I. do IV. skupine, korištenje usluga veteranskih centara, primarna pravna pomoć, psihosocijalna pomoć) te će se povećati osnovica za ostvarivanje prava (osobna invalidnina, dodatak za njegu i pomoć druge osobe, ortopedski dodatak, obiteljska invalidnina).
Podnošenje zahtjeva
Zahtjevi će se podnositi upravnom tijelu Županije, odnosno Gradu Zagrebu, nadležnom prema mjestu prebivališta. Za sva pitanja vezano uz izmjene i dopune oba zakona svi zainteresirani se mogu obratiti u Ministarstvo hrvatskih branitelja, Područni odjel u Bjelovaru, Zagrebačka 1 te na broj telefona 043/211-651, svakim radnim danom od 8 do 16 sati.