Grofica Alojzija Janković povela Daruvarčane u avanturu: "Šetnja je bila puna iznenađenja!"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
DARUVAR – Još će se dugo prepričavati doživljaji s turističke interpretativne šetnje ulicama i parkovima Daruvara. Naime, grofica Alojzija Janković koju je utjelovila svima znana Daruvarčanka Snježana Sabo, povela je prije dva dana svojih 20-ak sugrađana u pravu avanturu.
Ono što je posebno interesantno, Sabo nikada unaprijed ne otkriva ono što čeka njene šetače. Samim time iznenađenje bude veće.
Uvijek drugačije i novo
-Bilo je sjajno. Već imam jedan krug ljudi koji me redovito prate, a ovoga puta mislim da je došao 21 sugrađanin. Trudim se da svaka šetnja bude drugačija i da moji Daruvarčani doznaju nešto što još nisu znali o svojem gradu. Uvijek šetamo drugom rutom, a sudionici ne znaju kuda ćemo hodati i što će vidjeti. Ovoga smo se puta okupili na Tošinom izvoru, a 80 posto okupljenih nije znalo što je to Tošin izvor pa je sami start bio znakovit. Krenuli smo potom Jelačićevom od stare zgrade dječjeg vrtića, spustili se Svačićevom i šetali uz Dalit. Radićevom smo se vratili nazad, priča nam Sabo i napominje kako je šetanja trajala više od sat i pol vremena.
Ono što je zapravo bilo najzanimljivije u ovoj šetnji činjenica je da su Daruvarčani imali priliku obići prekrasne, stare, građanske zgrade, ali i poslušati priču o njima. Mnogo puta svi su prošli pored njih, no nisu znali, napominje Sabo, kakvu bogatu povijest one kriju.
-Od stare zgrade pošte kojoj su vlasnici bili Židovi pa kuće u Jelačićevoj koje krase prekrasna ulazna vrata. Svačićeva je najstarija daruvarska ulica uz Radićevu. Stvarno se ima o čemu pričati, priznaje nam „grofica Alojzija“ koju smo upitali kako ona sve te informacije zna.
Dugotrajne pripreme za šetnje
-Za svaku turu se dugo pripremam. Puno čitam, istražujem literaturu i stare arhive, povijest Daruvara… Čitam sve dostupne informacije koju mogu naći u papirnatom, ali i virtualnom obliku, priznaje Sabo i izdvaja još jednu zanimljivost s netom završene šetnje.
Naime, šetajući su ušli u bivšu zgradu daruvarske sinagoge, danas je to Evanđeoska Pentekostna crkva.
-Taman su se vjernici pripremali za svoj obred kada smo naišli. Zamolila sam ih da nas puste unutra. To je bio prvi susret Daruvarčana koji su bili u šetnji s tom crkvom. Nikada ranije nisu kročili unutra. Ljubazno smo bili primljeni, a šetači su ostali zapanjeni, to je bio bonus na koji nismo računali, sretna je Sabo što svojim sugrađanima može pripremiti uvijek nešto novo, drugačije i zanimljivo.
-Sve su nam pokazali i objasnili, bilo je divno. Nadalje, ispred kapelice sv. Šimuna sam pročitala oporuku gospodina Balenovića u kojoj on zavjetno tumači zašto ju gradi, što će se u njoj događati, da će se zvoniti za daruvarske siromahe bez obzira na vjeru, pripadnost… To je također podataka koji mnogi Daruvarčani ne znaju, priznaje Snježana koja se i sama zabavila družeći se sa svojim sugrađanima.
Nova šetnja prije ljeta
Iako se dojmovi još nisu dokraja slegnuli, ona već razmišlja o novoj šetnji i novoj avanturi. Nada se kako će ju ostvariti prije ljetnih vrućina.
-Budući da u grupi uvijek bude i djece, a ja volim mitologiju i legende, smišljam rutu na temu mitoloških bića koji su primjenjivi na ovom dijelu Hrvatske, dakle nije riječ o isključivo daruvarskoj tematici. Dio sam već načela u božićnim turama kroz koje sam šetačima dala naslutiti otkud dolazi riječ „noćna mora“, tko su bile štrige i slične zanimljivosti. U ovoj posljednjoj šetnji dala sam šetačima naslutiti otkud je došla riječ Uskrs, ali i zašto jedemo janjetinu. Uvijek se trudim da bude zanimljivo, ali i edukativno, ističe Sabo.
Jednu rutu svakako planira, otkriva nam, posvetiti i gastro naslijeđu daruvarskog kraja.
Što su jeli grofovi?
-Što se kuhalo na plemičkim, grofovskim dvorima, s naglaskom na Jankoviće. Stupila sam u kontakt s gospođom koja ima više od 300 kuharica među kojima su i dvorske. Uglavnom, u pripremi su lijepe i sasvim nove stvari, zaključuje Sabo.
Za kraj otkriva još jedno iznenađenje. Namjera joj je da tokom njezinih šetnji sve daruvarske crkve budu otvorene i da ih ispred njih dočeka svećenik ili netko nadležan tko bi šetačima mogao reći nekoliko zanimljivosti.
-Puno njih je već zainteresirano. To bi omogućilo našim Daruvarčanima da se bolje upoznaju s kulturom i poviješću grada, te da napokon obiđu sve lokalitete u kojima većina nikada nije bila.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!