Grad Bjelovar osigurao 870.000 kuna za pomoć malim poljoprivrednicima
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
- Grad Bjelovar, kao i cijela naša županija, oduvijek je bio poznat po poljoprivrednoj proizvodnji, međutim godinama je ona poprilično padala i došli smo do toga da se sve više tih proizvoda uvozi. Zadnje četiri godine doista se trudimo pomagati malim proizvođačima raznim sufinanciranjima te oslobađanjem plaćanja takozvanih kocki na bjelovarskoj tržnici, a sve u cilju podizanja proizvodnje, rekao je bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak na konferencije za medije povodom raspisivanja novog seta mjera za pomoć poljoprivrednicima.
Također, prisjetio se i projekata koje je osmislila aktualna gradska vlast, poput Bjelovarskog doručka, u sklopu kojeg se gotovo svakodnevno na stolovima u bjelovarskim osnovnim školama i vrtićima nalaze proizvodi bjelovarskih poljoprivrednih proizvođača, kao i Bilogorske košare, trgovine u središtu grada u kojoj se ti proizvodi mogu kupiti.
Subvencija za 600 poljoprivrednika
Osim navedenog, Grad Bjelovar i ove godine raspisao je natječaj za 19 potpora male vrijednosti, namijenjenih upravo poljoprivrednicima.
- U posljednje tri i pol godine subvencionirali smo oko dva milijuna kuna, odnosno oko 600 malih poljoprivrednih proizvođača. Novi natječaj koji je raspisan danas, imat će 19 mjera za mala poljoprivredna gospodarstva, a u proračunu je u tu svrhu predviđeno 870 tisuća kuna. To je uistinu dovoljno sredstava i pozivamo sve poljoprivrednike da se jave. Između ostalog, subvencionirat ćemo zakup kocki na gradskoj tržnici, očuvanje pčelinjeg fonda, kao i proizvodnju bjelovarskog kvargla. Riječ je o 25. proizvodu Republike Hrvatske zaštićen na nivou Europske unije, koji ide uz bok zagorskoj purici, varaždinskom zelju te ostalim proizvodima - istaknuo je zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić dodavši da je u prošloj godini za potpore izdvojeno oko pol milijuna kuna.
Proizvodnja u plastenicima
Jedan od onih koji su mjere Grada Bjelovara koristili i u prošloj godini je i Ivan Bobinac, na čijem su imanju danas predstavljen ovogodišnji natječaj.
- Trenutno imamo četiri plastenika, a zajedno s proizvodima koje uzgajamo i na vanjskim površinama, godišnje proizvedemo nekoliko tona povrća. Najveću potražnju u zadnje vrijeme imamo za batatom, ali dobro nam ide i mrkva, peršin, celer, kao i nove kulture. Što se tiče mjera,koristili smo subvenciju za izradu plastenika, kao i kocki na tržnici. Jedan prosječan plastenik od 320 kvadratnih metara s najlonom košta oko 40 tisuća kuna, a od kojim oko 10 tisuća kuna financira Grad - rekao je Ivan Bobinac, jedan od vlasnika OPG-a Bobinac i dodao da se namjerava i dalje javiti na gradske potporne mjere, a u planu je i širenje proizvodnje.
Prema riječima zamjenika Brajdića, najaktivniji u izradi, ali i korištenju mjera su bjelovarski pčelari, a koliko im to znači potvrdio je i predsjednik Pčelarske udruge Bilogora Goran Pranjić.
- Svi pčelari i ove godine mogu biti zadovoljni jer su nam osigurane mjere jednake kao i prošle godine. Za očuvanje pčelinjeg fonda potpora iznosi 30 kuna po pčelinjoj zajednici, odnosno četiri tisuće kuna po jednom OPG-u. Možda to u prvi tren zvuči malo, međutim kada taj iznos potpore po košnici pomnoži s brojem pčelara dolazimo do iznosa mjera od nekoliko stotina tisuća kuna - zaključio je Pranjić.