Đulovac obilježava dan oslobađanja: Dok smo živi, održavat ćemo sjećanje
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Sredina prosinca zauzima posebno mjesto kod mještana općine Đulovac. Točno prije 29 godine hrvatske su snage oslobodile Đulovac. Među ljudima koji su sudjelovali u vojnim operacijama bio je i sadašnji načelnik Općine Drago Hodak koji je do ratnih zbivanja, priča nam, vozio vlak.
Potraga za oružjem
- A onda su se 18. kolovoza 1991. pojavile prve barikade, blokirano je bilo cijelo mjesto i gotovo sva okolna naselja. Tog dana sam se odmah prijavio u gardu, zajedno s još 30-ak sumještana i tu počinje moj ratni put. Nismo imali ništa oružja pa smo krenuli prema Virovitici jer smo vjerovali da ćemo tamo dobiti oružje. Međutim, kako vojarne tadašnje JNA još nisu bile pale, nije bilo ni oružja. Zatim smo se vratili u Daruvar i tu smo napokon uspjeli dobiti oružje - priča nam Drago Hodak koji je nekoliko mjeseci kasnije, u prosincu 1991. dobio čin narednika. Potom je postao zapovjednik bojne da bi 1993. dobio čin satnika.
- Oslobađanje samog područja počelo je u prosincu i to iz tri smjera; smjera Daruvara, smjera Virovitice i smjera Grubišnog Polja. Zadnje naselje koje je oslobođeno bio je Đulovac i to 15. 12. Mi smo kao Daruvarčani ušli iz smjera Batinjana. Prije nego što smo ušli, agresori su izvršili pokolj sličan onom u Voćinu, ubili su 13 Hrvata, civila koji su ostali u mjestu nakon okupacije. Ta je brojka mogla biti i veća, ali oko 40 civila se, kada je pokolj počeo, uspio izvući. Bježali su kroz minska polja u smjeru Virovitice, odnosno 127. brigade i uspjeli nekako izvući živu glavu - kaže nam načelnik Hodak.
Priča nam kako je masakr trajao cijeli dan, u mjestu je srušena katolička crkva, a veterinarska stanica koja je za vrijeme okupacije bila prenamijenjena u zatvor, dignuta je u zrak.
Moderna Hrvatska
- U unutarnjem prostoru veterinarske stanice, tamo gdje su se inače držale životinje, oni su zavezali ljude i zlostavljali ih. Ukupno je 39 zarobljenika prošlo kroz njihovu torturu u veterinarskoj stanici, a veći dio smo uspjeli razmijeniti za njihove vojnike koje smo bili zarobili - prisjeća se Hodak i kaže:
- Dok smo živi, sjećat ćemo se tih dana kako se ne bi zaboravili. Rat je završio, ali na neki način i nije. Mi sada vodimo bitku da od Hrvatske napravimo modernu, uređenu državu iz koje ljudi neće odlaziti. To je još teža bitka od rata jer je složenija i dugotrajnija, ali mi moramo raditi tako da napravimo Hrvatsku onakvom kakvu smo je željeli od početka. Za to smo se borili u ratu i za to se sad moramo boriti u miru - rekao nam je Hodak.
Žao mu je što se, zbog pandemije koronavirusa, nije moglo organizirati dostojno obilježavanje ovog važnog datuma za općinu Đulovac. Ali razumije situaciju i nada se da će problemi s koronavirusom uskoro proći.
- Mi smo znali prijašnjih godina skuhati dva kazana graha i za sudionike ratnih zbivanja na ovom području i za naše goste. Organizirali bismo svečanost i dostojno obilježili dan oslobađanja Đulovca. Ove godine je tako kako je, sljedeće godine ćemo se, vjerujem, moći vratiti starim običajima i onako kako dolikuje obilježiti dan oslobađanja Đulovca - rekao nam je na kraju načelnik Općine Drago Hodak.