Daruvar među 14 gradova uključenih u veliki EU projekt: "Prioritet je Centar za mlade"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Grad Daruvar našao se među 14 hrvatskih gradova koji su dobili priliku u idućih godinu dana sudjelovati u velikom europskom projektu s ciljem podizanja kvalitete života mladih.
Uključeno 26 europskih agencija
Radi se o projektu "Europe goes local - Supporting Youth Work at the Municipal Level“, koji predstavlja strateško partnerstvo u području mladih uz podršku Erasmus+ programa Europske unije. Projekt okuplja 26 nacionalnih agencija, Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe, Europski forum mladih, Europsku agenciju za informiranje i savjetovanje mladih ERYICA i tri mreže zadužene za područje rada s mladima i lokalnu suradnju: POYWE - Professional Open Youth Work Europe, InterCity Youth network i DYPALL. Projekt se temelji na nizu preporuka Vijeća ministara kao rezultata europske suradnje u području mladih te kao takav podržava provedbu istih.
Belgijska nacionalna agencija JINT odgovorna je za sveobuhvatnu koordinaciju projekta na europskoj razini.
Za projekt je u Daruvaru kao predstavnica zadužena Danica Cetin, gradska pročelnica za gospodarstvo, graditeljstvo, prostorno uređenje I komunalne djelatnosti, u čijem će timu biti još i Anita Radonić i Danijela Los iz Upravnog odjela za društvene djelatnosti, a mentori će im biti članovi hrvatske nacionalne delegacije stručnjaka, Hrvoje Kovač i Branimira Penić.
- Riječ je o vrlo vrijednom projektu, koji će trajati oko godinu dana, a kojem je cilj edukacija jedinica lokalne samouprave za stvaranje boljih uvjeta za rad s mladima koji su nerijetko pomalo zanemarena skupina. Program se temelji na mentorima koji će nas educirati kako komunicirati, planirati strategije i stvarati kvalitetnije uvjete za život mladih u našem gradu. Cilj je stvoriti lokalne planove kojima bi se Daruvar pretvorio u poticajno okruženje za mlade - objašnjava za MojPortal pročelnica Cetin.
Rigorozni uvjeti za certifikat
Kaže kako je trenutno najveći prioritet grada dobivanje certifikata "Grad za mlade" kojeg dodjeljuje Udruga gradova u suradnji s nizom drugih institucija.
- Mentori s kojima radimo pomoći će nam na ostvarenju tog cilja koji je vrlo težak jer su uvjeti za dobivanje certifikata veoma strogi. Gleda se sve, od demografskih mjera, poticaja, zapošljavanja, stanja u obrazovanju... Recimo, jedna od stavki je svakako i pomoć pri stambenom zbrinjavaju mladih. Brojne uvjete moramo zadovoljiti kako bismo dobili taj prestižan certifikat koji nam omogućava nove projekte za mlade - kaže Cetin.
Udruga gradova u RH inicirala je projekt certificiranja gradova na polju provedbe lokalnih politika za mlade pod nazivom "Grad za mlade". Riječ je o svojevrsnom priznanju gradovima koji predano rade na stvaranju uvjeta za kvalitetan život te osobni i profesionalni rast svojih mladih.
U postupku izrade hrvatskog modela certificiranja prepoznata je prirodna sinergija i povezanost certifikata s projektom Europe Goes Local. Naime, priznanje načela Europske povelje o lokalnom radu s mladima u sklopu projekta Europe Goes Local jedan je od preduvjeta za prijavu kandidature za certifikat. Projekt Europe Goes Local i Europska povelja o lokalnom radu s mladima kao njegov rezultat time je na nacionalnoj razini prepoznat kao referentni okvir za razvoj kvalitetnih politika za mlade, a istovremeno je dao europsku dimenziju hrvatskom modelu certifikata "Grad za mlade". Samo u prvom tjednu Europsku povelju o lokalnom radu s mladima potpisalo je 50 gradova.
Državno zemljište postaje županijsko
- Održali smo prvi sastanak preko interneta na kojem smo upoznati s ciljevima projekta. Sada slijede vrlo kvalitetne, ali i naporne edukacije. Već 30. siječnja naš tim odlazi u Bjelovar gdje će biti održana prva radionica i to puna četiri radna dana. Još ne znamo sve detalje, ali čekaju nas brojna putovanja diljem Hrvatske te u inozemstvu. Cilj je vidjeti kako drugi gradovi rade, kako su prepoznali potrebe svojih mladih te što se od naučenog može iskoristiti u Daruvaru. Također, dobit ćemo smjernice i kako kvalitetnije iskoristiti novac iz europskih fondova - objašnjava Cetin.
Konkretno, već je dulje vrijeme želja gradske uprave izgradnja Centra za mlade. Idejni projekt postoji već dvije godine, a centar bi sa brojnim sadržajima po planu trebao biti građen na pet tisuća kvadrata zermljišta preko puta daruvarskog željezničkog i autobusnog kolodvora.
- No, to je zemljište državno, projekt nam zasad nije zaživio. Ipak, s novim izmjenama zakona ta će se problematika spustiti s državne na županijsku razinu, odnosno zemljište će nam moći darovati Županija bjelovarsko-bilogorska, pa se nadamo da bi se sve moglo ubrzati - kaže Cetin.
Razvijenost kao dvosjekli mač
Naravno, za sve će biti potreban europski novac do kojeg će Daruvar u idućem razdoblju malo teže nego dosada.
Naime, koliko god lijepo zvučalo to što je Daruvar porastao na ljestvici indeksa razvoja hrvatskih županija, gradova i općina skočivši s petog na šesto mjesto (prvo je najslabije razvijeno), te je sada na istom stupnju razvijenosti kao Bjelovar, to znači i da će imati manje natječaja za EU novac na koji se može prijaviti.
- Da, taj skok na ljestvici veliko je priznanje našem trudu i radu te razvoju, ali u isto vrijeme smanjuje broj EU natječaja na koji se možemo prijaviti jer se novac, logično, daje manje razvijenim općinama i gradovima. Natječaja će biti, ali ne u tolikoj mjeri kao dok smo bili na petom mjestu - objašnjava Cetin dodajući kako je sve samo poticaj da se nastavi kvalitetnije i brže raditi te osmišljavati projekte koje će EU ipak financirati.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!