Darkom: "Asfaltirali smo 633 m2 staza na groblju, obnovili klupe i evo zašto režemo neka stabla"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
S komunalnim služba gotovo je uvijek ista priča: građani se uglavnom žale i govore kako "ništa ne rade", a oni koji u tim službama rade kažu kako i te kako rade, ali da se njihov rad često ignorira ili nedovoljno primjećuje.
Glavnih je pitanja bilo nekoliko: što se novo napravilo, izlazi li se i kako u susret korisnicima, što je sa zapuštenim grobnim mjestima, zašto se sijeku stabla...
Odgovore smo potražili od predsjednice Uprave Darkoma Ivane Djedović, rukovoditeljice radne jedinice Komunalne službe Darkoma Mateje Župić te operativnog tehničara Igora Bohara koji je imao možda i najveći "adut u rukavu" što se uređenja tiče.
- Najveći posao koji smo tijekom ove godine napravili jest asfaltiranje staza koje su dosad bile šljunčane. Dakle, asfaltirali smo ukupno 633 četvorna metra staza i to je najveće asfaltiranje u povijesti Centralnog groblja u jednoj godini. Sljedeće godine nastavit ćemo s asfaltiranjem šljunčanih staza kako bi ljudima pristup grobnim mjestima bio lakši i čišći - kaže nam operativni tehničar Darkoma Igor Bohar.
Na njegovu priču nadovezala se Mateja Župić, rukovoditeljica radne jedinice Darkoma.
- Osim asfaltiranja staza, uredili smo i staze koje nisu asfaltirane. One su pograbljane i dodatno nasute s agregatom. Također smo osvježili klupe koje se nalaze uz staze na groblju koje sada izgledaju bitno ljepše. Nadalje, kako bismo pomogli našim posjetiteljima u čišćenju i održavanju grobnih mjesta, na nekoliko lokacija postavili smo kante za zalijevanje te lopatice i metlice koje građani mogu slobodno uzeti, poslužiti se s njima te ih na kraju vrate na mjesto gdje su ih uzeli kako bi ih drugi mogli koristiti - kaže nam Mateja Župić napominjući kako će se radovi i dalje nastaviti.
- Nakon Svih Svetih planiramo daljnje uređenje groblja. Uredit ćemo mrtvačnicu, postaviti video nadzor, a tijekom ove i iduće godine nastavit ćemo i dalje asfaltirati staze koje su sada šljunčane - kaže Mateja.
U redu, ne može se reći da se ništa ne radi na uređenju groblja, ali građani se svejedno često žale na neuređene grobove što nam potvrđuje i trojac iz Darkoma istovremeno sliježući ramenima.
- Tu se kontinuirano susrećemo s jednim te istim problemom, a to je da građani ne znaju kako mi nemamo zakonsko pravo urediti zapušteni grob. Naravno da nije lijepo vidjeti zapušteno grobno mjesto, ali nama je u tom slučaju manevarski prostor jako sužen - govori nam predsjednica Uprave Darkoma Ivana Djedović i prepušta riječ svom kolegi, operativnom Tehničaru Igoru Boharu.
- Grobno mjesto, odnosno njegov nadzemni dio, prema zakonu se tretira kao privatno vlasništvo korisnika koji ga je zakupio. Postoje grobna mjesta koja nitko ne održava, ali nas zakon sprječava da ga održavamo. Tek ako se 10 godina ne uplaćuje naknada za održavanje, dotadašnji korisnik gubi imovinsko-vlasničko pravo i tada mi smijemo to grobno mjesto urediti. Do isteka tog roka ne smijemo ga dirati i zakon je tu jasan i tako je na svim grobljima u Republici Hrvatskoj - objašnjava Bohar.
- No, upravo zbog takvih situacija, uveli smo uslugu kojom korisnici mogu od nas naručiti uslugu održavanja grobnog mjesta i to je usluga namijenjena onima koji tijekom godine nisu u mogućnosti doći na grob i urediti ga. Na našoj web stranici postoji link s obrascem u kojem se mogu navesti koje sve usluge koje žele poput postavljanja lampiona, cvjetnih aranžmana i slično. Mi sve odradimo umjesto korisnika te na kraju fotografiramo izvršenu uslugu i korisniku pošaljemo fotografiju kao dokaz izvršene usluge - kaže nam Mateja Župić.
- Građani nam znaju skrenuti pažnju na grobove koji nagrđuju vizuru groblja, ali tu smo uglavnom nemoćni zbog zakona. Često se zna dogoditi da vlasnici grobnog mjesta žive u inozemstvu, ne dolaze često u Daruvar. Upravo zbog toga smo ponudili uslugu održavanja grobnog mjesta kako bi se riješio problem grobova koji se ne održavaju - kaže Ivana Djedović.
- Dakle, u naknadi za održavanje grobljanskih mjesta, a koja je određena prema odluci Grada Daruvara, uključeno je jako puno usluga. Nije to samo košnja trave nego ona pokriva i održavanje mrtvačnice, održavanje hladnjače, trošak struje, video nadzor, hortikulturu, asfaltiranje... - priča nam Igor Bohar.
A što je sa stablima? Ima ih dosta posjećenih, većinom su to ona koja su iznikla u neposrednoj blizini grobnice.
- Dosta zelenila, uključujući i stabla, dotrajalo je pa čak i bolesno, a takva dotrajala i bolesna stabla predstavljaju prijetnju za građane koji dođu obići grobove svojih bližnjih i održavati ih, ali i za samu imovinu. Zbog toga smo zatražili od Komisije za gospodarenje javnim površinama Grada Daruvara da pregledaju cjelokupno raslinje s naglaskom na drveće. Njihov zaključak je bio da je veći dio drveća dotrajao, da imaju i određene bolesti te da ih treba ukloniti. Mi smo zbog toga ove godine srušili 21 stablo. Za to smo unajmili što vatrogasce, a što specijalizirane tvrtke za, da tako kažem, "oprezno" rušenje stabala kako ne bi došlo do oštećenja imovine, odnosno grobna mjesta. Uputili smo zahtjev istoj Komisiji da nam savjetuje što bismo mogli i gdje posaditi. Obnova hortikulture je proces koji košta, ali želimo da groblje bude lijepo uređeno jer ono jedno mjesto pijeteta, ali i dio prepoznatljive vizure grada - govori nam Ivana Djedović pa nastavlja:
- Komisija će odrediti što je najbolje posaditi na groblju, koje vrste biljaka i stabala i gdje ih posaditi. Tamo gdje su stabla srušena između starih grobova nije moguće posaditi nova. A ideja je, između ostalog, zatvoriti cijeli rubni dio groblja u cjelokupnoj dužini sa zelenilom jer smatramo da bi takva, zelena ograda bila puno primjerenija od ovoga što danas imamo - kaže Djedović.