Fotografija: Alemka Markotić i Vili Beroš/Foto: Darko Tomaš/CROPIX
Alemka Markotić i Vili Beroš/Foto: Darko Tomaš/CROPIX

Božinović: "Kreću strože mjere u nekoliko županija, idući tjedan odlučujemo za cijelu zemlju"

"Za Uskrs se može vidjeti bake, djedove i roditelje, ali moramo biti oprezni zbog najbližih, ali i zbog šire zajednice. Apeliramo i na vjernike i na svećenstvo da se za Uskrs ponašaju odgovorno"



Nacionalni stožer za civilnu zaštitu održao je konferenciju za medije na kojoj je izvijestio o epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj, kao i o novim mjerama za suzbijanje širenja epidemije. 

Kako su do sada poručili iz Stožera, zbog pogoršanja epidemiološke situacije neće biti mjesta za popuštanje mjera, već će na snazi i dalje ostati trenutne mjere. Aktualne mjere ističu 1. travnja, a tada će biti produžene ili postrožene u pojedinim županijama. 

Zdravstvene potrebe

Ministar zdravstva Vili Beroš se osvrnuo na trenutno stanje. 

- Jasno je da imamo rast broja novozaraženih i hospitaliziranih, rast broja osoba na respiratoru. To jasno ukazuje na ozbiljnost situacije. O nama ovisi hoćemo li prolongirati takvu situaciju ili ćemo se trgnuti. Možemo naprijed jedino ako ćemo se pridržavati epidemioloških mjera. Virus se ne može širiti ako mu to ne dozvolimo. Zdravstveni sustav trenutno nije preopterećen, ali izbjegnimo tu mogućnost jer je loša za sve nas i za one koji imaju druge zdravstvene potrebe a ne samo covid bolesnike. Put do stabilne situacije je jasan: osobna odgovornost, pridržavanje mjera i cijepljenje. Cijepljenje se nastavlja u cijeloj RH, putem ordinacija i masovnih punktova. Planiramo aktivirati i dodatne punktove, u Zagrebu na Velesajmu koji bi dnevno mogao cijepiti 5-6 tisuća ljudi. 7. travnja bi mogao biti datum početka takvog cijepljenja na Velesajmu, rekao je Beroš dodavši da je taj dan i Svjetski dan zdravlja. 

Ministar policije Davor Božinović se osvrnuo na mogućnost strožih mjera i u drugim županijama.

- Ja ih očekujem. Potičemo da se na županijskim razinama svi angažiraju oko uvođenja mjera. Već sam potpisao za Zadarsku županiju. Za Dubrovačko-neretvansku proširena je ranija odluka i na područje Pelješca. Tijekom dana ćemo dobiti prijedlog pooštravanja mjera u Primorsko-goranskoj županiji. Očit je pojačani angažman lokalnih stožera i u promišljanju situacije i predlaganju mjera kojima bi se usporilo širenje zaraze na tom području i to je dobro došlo. Uspjeh ove borbe ovisi o tome koliko će svatko prihvatiti pridržavanje mjera i odgovorno ponašanje. To ne treba dolaziti samo s nacionalne razine već i s razine vlasti na lokalnim i županijskim razinama. Ako ne budemo disciplinirani, ako se ne smanji broj kontakata i okupljanja, pred nama bi mogao biti težak period. Svi moramo dati doprinos za što uspješniju turističku sezonu, a to ne smije pasti samo na leđa onih koji rade u turizmu. Posao političkih i zdravstvenih vlasti bit će ovo ljeto po mojoj procjeni u najvećoj mjeri posvećen borbi s pandemijom. Ne smijemo podcijeniti ovo povećanje broja novozaraženih novim sojem koji je zarazniji. Već imamo županije u kojima su stroge mjere. Školski sustav nam sve više prelazi na online nastavu, sve više lokalnih stožera predlaže strože mjere. Mjere istječu 31.3., u srijedu. Vidjet ćemo hoće li biti potrebe za dodatnim mjerama na nacionalnoj razini, rekao je Božinović.

Razvoj dijabetesa

Epidemiologinja Alemka Markotić je odgovorila na pitanje može li koronavirus aktivirati dijabetes.

- To se može javiti kod različitih infektivnih bolesti, ne samo kod covida. Zabilježeno je kod covida da oko 14% osoba koje su imale teški covid imaju povišene vrijednosti glukoze i čini se da dolazi do razvoja dijabetesa. Kod dijela njih se prije odlaska iz bolnice razina šećera u krvi normalizirala. Kod jednog postotka je došlo do zadržanih povišenih razina glukoze u krvi i potrebno je dulje vrijeme praćenja da se vidi hoće li se razviti dijabetes tipa 1 ili 2 ili je to prolazno stanje u sklopu post-covida. Moguće je da će jedan dio ostati s tom posljedicom. 

Tjedni porast brojki je 41 posto. Jesu li mjere na snazi dovoljne i ako se ovako nastavi, hoće li se dogoditi isto što i u studenom i prosincu, možemo li očekivati tako drastično povećanje, upitali su novinari Capaka i Božinovića.

- Taj porast je puno manji od onog tijekom studenog. Usporeniji je tako da za sada onaj val koji je bio u 11. mjesecu imao je oštriji i brži porast broja slučajeva nego sada, rekao je Capak. 

Osvrnuo se i na sankcioniranje onih koji se mjera ne pridržavaju. 

- Radi se o 240 sankcija, prekršajne prijave, upozorenje... Sve aktivnije se uključuju i druge institucije, npr. HZZ. Njima je već poslano 59 subjekata koji se nisu pridržavali mjera Stožera i koji će ostati bez prava na isplatu potpore za ovaj mjesec. Svi će tu morati dati svoj maksimalan doprinos.

Mise na otvorenom

Božinović je govorio i o epidemiološkim mjerama uoči blagdana Uskrsa.

- Može se vidjeti bake, djedove i roditelje ali moramo biti oprezni zbog najbližih, ali i zbog šire zajednice. Nismo država kojoj treba negativan test da biste otišli u dućan, a i toga ima u blizini Hrvatske. Nije uveden policijski sat, ne vjerujemo u represivne mjere i to nikad nije bila opcija, kao ni totalni lockdown. Ali sve što se radi mora biti povezano s onim što je ključ, a to je osobna odgovornost. Apeliramo iz dana u dan, i na vjernike i na svećenstvo da se za Uskrs ponašaju odgovorno. Neće se stvarati neki poseban epidemiološki okvir. Na snazi su preporuke koje su i do sada bile i one su sve ozbiljne, propisala ih je epidemiološka struka. Nadamo se da će se i mise održavati na otvorenom, ali i na otvorenom moramo biti oprezni. Ovaj virus se stvarno širi puno brže nego ranije varijanta, a izgleda da su i posljedice na zdravlje teže, rekao je Božinović.

Božinović se osvrnuo na režim putovanja preko granica. 

- Osobe koje su preboljele, cijepljene su ili testirane PCR testom ili brzim testom koji je na listi prihvaćenih od strane ECDC-a. Tu nekih posebnih olakšanja neće biti osim recimo za djecu do 7 godina kojima se neće tražiti negativan test. Što se tiče onih koji su preboljeli, tražit će se nekakav rok od zadnjih 6 mjeseci. I oni bi mogli prelaziti granicu bez negativnog testa, rekao je Božinović.