Akciji "Zasadi drvo, ne budi panj" pridružili se i brojni Bjelovarčani
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
U sklopu kampanje Zasadi drvo, ne budi panj, predstavnici Grada Bjelovara, Hrvatskih šuma i pripadnici Topničko-raketne pukovnije, danas su u Kokincu kod Bjelovara s tamošnjim mještanima sadili različite sadnice oko područne škole i mjesnog doma.
Za idejno rješenje i donaciju sadnica zaslužna je bjelovarska Uprava šuma. Oko škole zasađene su 64 sadnice forzicije, šest lovorvišnje, sedam pirokanta, 125 sadnica graba, po tri sadnice gorska javora, divlje trešnje, crnog bora i dvije vrbe, dok je oko mjesnog doma zasađeno četiri sadnice pitoma kestena i jedan crni bor.
- Ovaj prostor dugo je bio zapušten i neiskorišten, a sadnjom drveća očuvati ćemo prirodu za buduće naraštaje. Zahvaljujem se svima koji su sudjelovali u ovom projektu i tako još jednom pokazali da zajedničkim snagama možemo napraviti puno toga - kazala je zamjenica bjelovarskog gradonačelnika Valna Bastijančić Erjavec.
Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar
Najvećoj volonterskoj nacionalnoj kampanji sadnje stabala pod nazivom Zasadi stablo, ne budi panj, pridružila se i Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar.
Učenici 4. a razreda vođeni profesoricom Ivanom Štiglić, inicijatoricom i organizatoricom akcije u prostoru školskog voćnjaka održali su nastavni sat posvećen sadnji stabala.
Tom prilikom učenici su prezentirali određene spoznaje te upoznali svoje vršnjake o činjenici da u jednom danu hektar šume veže približno 900 kilograma ugljikova dioksida, a istodobno oslobađa gotovo 600 kilograma kisika. Na taj način zelenilo smanjuje udio štetnog stakleničkog plina ugljikovog dioksida u zraku i povećava koncentraciju kisika, plina bez kojeg je nemoguć opstanak gotovo svih živih bića na Zemlji.
Pluća Zemlje
Također, na satu u prirodi čulo se i da upravo zato šume nazivamo plućima našeg planeta i stoga je svako krčenje i uništavanje šuma radi novih obradivih površina ili širenja naselja veoma štetno. Nakon kratkog teorijskog dijela, ponosno su zasadili četiri starinske sorte jabuka (Božićnica, Kanada, Mašanka i Parmena), dvije lijeske i jednu mušmulu, a sadnice je osigurala upravo udruga „Zasadi stablo, ne budi panj“.
Zemlju za sadnju i sav potreban alat pripremili su učenici 4. a razreda, članovi sekcije Školski vrt, učeničke zadruge Cool, uz pomoć profesorice Ivane Štiglić i profesorice Spomenke Bohaček. Uz učenike, u sadnji su sudjelovali pedagoginja Ornela Malogorski te profesori Etelka Testijan Nemet i Dario Elijaš.
Briga za buduće generacije
- Školski voćnjak, koji već bilježi i prve plodove obogaćen je novim sadnicama, a naši učenici i nastavnici s veseljem će se brinuti o stablima kako bi sljedeće generacije mogle uživati u svježem zraku, ali i plodovima danas zasađenih stabala, poručili su iz Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar.
Podsjetimo, cilj ove vrijedne akcije je razvijati ekološku svijest i ublažavanje klimatskih promjena te ozelenjivanje naše životne sredine i općenito poticanja brige za okoliš. Inače, ovu je Inicijativu je 2019. godine preko Facebooka pokrenula Varaždinka Mateja Angelina Kramar s idejom da svatko od nas može zasaditi stablo i tako pridonijeti poboljšanju vlastite životne sredine, a ujedno i borbi protiv klimatskih promjena.
Njezina inicijativa prerasla je u udrugu za zaštitu okoliša pod nazivom „Zasadi stablo, ne budi panj“. Zahvaljujući inicijativi Udruge do sada je zasađeno više od 60 000 različitih stabala. Sva zasađena područja u RH će se digitalno kartografski vizualizirati na sljedećem linku: https://panj.crogis.hr