Fotografija: Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr
Galerija
Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

Priče tri majke: "Bebe nam nisu jele, plakale su, grčile se... Spasile su nas terapije u Eponi"

Daruvarska Poliklinika Epona jedna je od rijetkih u Hrvatskoj koja pruža uslugu terapije za bebe koje imaju problem sa skraćenim usnim resicama zbog čega teško jedu i imaju grčeve



Kada je Alen Baščevan krajem prošle godine otvorio Polikliniku Epona u Daruvaru, imao je jasnu viziju što želi ponuditi ljudima i kojoj skupini pacijenata su usluge Epone namijenjene. Naime, u Eponi pomažu ljudima terapijama riješiti ili poboljšati njihova akutna i kronična stanja, bolna leđa, zglobove... I tako im olakšati svakodnevni život.

- U samom početku najviše su nam dolazili ljudi treće životne dobi, u prosjeku bi od 10 pacijenata njih bilo devet. Bili smo zadovoljni kako se posao razvija, a pacijenti su bili zadovoljni učinkom terapija. Međutim, prije šest mjeseci nam je došla prva majka s bebom i s preporukom logopeda za terapiju.

Iskustvo od ranije

Problem su bile takozvane resice, odnosno frenulumi u usnoj šupljini koje bebama znaju napraviti jako puno problema prilikom hranjenja, stvoriti jake grčeve... Pojednostavljeno rečeno, riječ je o resicama koje ako nisu dovoljno izrasle sprječavaju jezik da normalno obavlja svoje funkcije. Budući da kod nas radi iskusna fizioterapeutkinja Marina Čehulić, sjajna profesionalka koja je na prošlom radnom mjestu u Daruvarskim toplicama radila s bebama i s njima ima veliko iskustvo, odlučili smo bebi pokušati pomoći - priča nam Alen Baščevan dok sjedimo u njegovoj Poliklinici smještenoj u samom središtu Daruvara.

Alen Bašćevan/Foto: Nikica Puhalo/Mojportal.hr
Alen Bašćevan/Foto: Nikica Puhalo/Mojportal.hr

Kaže kako fizioterapeutkinja Marina Čehulić zbog svog velikog znanja i iskustva ima odlične rezultate s pacijentima. Gospođa Čehulić nam je pojasnila da u Hrvatskoj zapravo ima dosta fizioterapeuta koji znaju raditi isto to što i ona, ali da se velika većina fizioterapeuta jednostavno ne usuđuje raditi s malim bebama.

Dobri rezultati tretmana u Eponi kod prve bebe pokazali su se već nakon prvih terapija i onda se dogodilo nešto neočekivano. Glas se pročuo i majke s bebama koje imaju isti ili sličan problem su na preporuku logopeda počele dolaziti u sve većem broju u Polikliniku Epona. Najmlađa koja je bila na terapiji imala je tek osam dana.

Važno što prije reagirati

- Tu prvu bebu smo primili u srijedu, a vijest se toliko brzo proširila da smo već sljedeću srijedu cijeli dan imali sve termine popunjene samo s bebama. A roditelji su jako zadovoljni napretkom jer su rezultati bili vidljivi već nakon dvije, tri terapije, a kod nekih beba i odmah nakon prve terapije - priča nam vlasnik Poliklinike Epona Alen Baščevan.

Fizioterapeutkinja Marina Čehulić tijekom terapija s bebama/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr
Fizioterapeutkinja Marina Čehulić tijekom terapija s bebama/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

No, što su zapravo takozvane resice i kakve probleme one stvaraju bebama?

- Riječ je o samoj muskulaturi lica, prsišta, vrata i jezika koja se, ako nije onakva kakva bi trebala biti, od početka se pogrešno razvija. Frenulumi mogu biti skraćeni ili zadebljani i onda stvaraju probleme kod dojenja i tekuće hrane, hranjenja na bočicu, konzumiranja krute hrane... Drugačija je i motorika hranjenja, beba ne može gutati, jezik ne gura hranu pravilno prema ždrijelu, beba također u tom slučaju guta dosta zraka zbog čega joj se trbuh napuše i dobije kolike, odnosno grčeve. Također treba znati da je kod razvoja sve povezano i ako se taj problem na vrijeme ne detektira i ne riješi, kasnije može doći do problema s govorom, disanjem i do respiratornih smetnji. Zato je ključno što prije reagirati - pojašnjava nam fizioterapeutkinja Poliklinike Epona Marina Čehulić.

Kaže kako je i sama iznenađena epidemijom ovog problema jer, nastavlja, oni prije nisu bili izraženi u tolikoj mjeri kao što je to danas. 

Vježbe prje operacije

Pregled resica se, inače, obavlja odmah nakon poroda i ako problem postoji, trebao bi biti prepoznat. Ali čini se da raste broj beba kod kojih taj problem pedijatar nakon poroda nije uočio. Tu nastupaju problemi za roditelje jer im beba prečesto plače budući da ne može normalno jesti, gutati, ima jake grčeve... Kako roditelji ne znaju u čemu je problem, često se događa da s bebom prođu niz specijalističkih pregleda dok se ne otkrije da su uzrok problema - resice u usnoj šupljini.

Marina Čehulić/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr
Marina Čehulić/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

Postoji i problem kada je jezik prilijepljen za nepce pa ne može ni sisati ni ispuštati zvukove, odnosno "govoriti". I u tom slučaju toj situaciji u Eponi mogu raditi terapije s kojima se stanje poboljša.

Problem resica, prilijepljenog jezika, može se riješiti neinvazivnim operativnim zahvatom, ali se beba za njega mora pripremiti vježbama poput onih koje rade u Poliklinici Epona. Laički rečeno, vježbama se razvija muskulatura usne šupljine kako bi se što više približila prirodnom stanju za normalno funkcioniranje. Vježbe također uključuju i razvijanja, odnosno jačanje, vratne i prsne muskulature.

Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr
Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

- Ono što smo mi ovdje mogli osjetiti u komunikaciji s roditeljima jest da postoji jedna dobra ravnoteža između stručnosti Marine Čehulić i onog duboko usječenog majčinskog instinkta prema bebama. Majke vole vidjeti na koji način se rade te vježbe i tada se događa taj jedan lijepi trenutak čija je kulminacija napredak djeteta i umanjivanje ili otklanjanje problema. Bebe su također različite karakterom, što je normalno. Neke su mirne dok im se radi terapija, druge nisu. Ali Marina Čehulić to baš sjajno rješava. Imali smo i jednu bebu koja je po prirodi jako živahna i ne može dugo biti na jednom mjestu.

Smještaj za majke i bebe

Marina ju je zbog toga nosila po Poliklinici, šetala za njom i radila vježbe na različitim mjestima samo kako beba ne bi postala nervozna. I nije bila - priča nam Baščevan koji u Poliklinici Epona ima na rapolaganju i dva apartmana: jedan za cijelu obitelj smješten odmah iznad Poliklinike za slučaj da roditelji trebaju prespavati te jedan manji koji je namijenjen za smještaj majke i bebe.

Terapije se inače rade jedanput do dvaput tjedno (prema procjeni), a roditelji dobiju i upute što trebaju raditi s bebom kod kuće. Razgovarali smo s tri majke čije su bebe bile ili još idu na terapije u Poliklinici Epona.

Jedna od njih je Nikolina Štolar Vinković koja u daruvarsku Polikliniku Epona dolazi iz Turnašice, mjesta pokraj Pitomače.

Nikolina Štolar Vinković/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr
Nikolina Štolar Vinković/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

- Nas je logopedica ovdje uputila jer je u Eponi nama najbliži fizioterapeut. Dosad smo odradili tri terapije, vježbice razgibavanja i vidimo da ide na bolje, da djetetu terapije pomažu. Vidjet ćemo koliko ćemo još puta trebati dolaziti, treba još malo lijevu stranu popraviti, ali svakako situacija više nije kakva je bila prije i napredak je vidljiv pa je i nama kao roditeljima odmah lakše - rekla nam je Nikolina Štolar Vinković.

Mihaela Ružička iz Daruvara također je, da tako kažemo, osjetila olakšanje nakon što je došla u Polikliniku Epona jer je sa svojom bebom prošla dosta muke, prvenstveno zbog toga što u početku nisu znali što točno nije u redu.

Mihaela Ružička/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr
Mihaela Ružička/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

- Problemi su krenuli s nekih sedam dana starosti, dijete nam je imalo krv u stolici. Zatim su nam promijenili hranu, jer nisam mogla dojiti, ali smo imali strašno velike probleme s hranjenjem s adaptiranim mlijekom na bočicu. Tu su se već počeli viđati naznake da nešto nije u redu. Tada sam angažirala Suzanu Živojnović, ženu iz Srbije kojoj svaka čast jer nam je maksimalno pomogla - priča Mihaela Ružička.

Emmett terapija

Dva tjedna je dijete jako lijepo jelo i uživalo, ali nakon dva tjedna su krenuli intenzivni grčevi. Majka je shvatila da nešto s probavom nije dobro pa su opet krenuli, priča nam, od specijaliste do specijaliste i odradili niz različitih pretraga.

- Svi su nam govorili da je s djetetom sve u redu, da je riječ o običnim kolikima i da dijete guta zrak. To se i vidjelo, dijete je bilo napuhano kao balon, nije moglo spavati, ali je lijepo jelo. Kada je napunilo tri mjeseca, došlo je do skoka u razvoju i tu se dogodio krah, više uopće nije moglo jesti. Nije odgovarao ni jedan sisač, ni jedna boca, ni jedan položaj. A Suzana Živojnović nam je otpočetka govorila da je problem s resicama. Ona je prva detektirala problem i poslala nas kod logopeda. Iskreno, nije mi u početku bilo jasno zašto bi dijete koje još ni ne govori išlo kod logopeda? Bio je to moj "izlazak iz pećine". Nisam znala. Nitko ne zna. Gdje god smo bili prije toga, specijalisti su nam rekli da su resice u redu - priča nam praktički u dahu Mihaela Ružička dok joj se i po glasu i po gardu vidjela ona majčinska odlučnost, da je spremna okrenuti svijet naglavačke kako bi pomogla svom djetetu.

Fizioterapeutkinja Marina Čehulić/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr
Fizioterapeutkinja Marina Čehulić/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

- Tada sam saznala da se u Hrvatskoj, čini mi se, samo pet stručnjaka bavi ranim intervencijama hranjenja. Riječ je o logopedima koji su prošli posebne edukacije. Saznali smo da u našem slučaju nije problem u jednoj nego u čak tri resice zbog čega je dijete gutalo abnormalne količine zraka što je uzrokovalo jake grčeve. Prekrasna logopedinja Natalija Ivezić iz Zagreba pripremila nam je vježbice, ali na kontroli nakon dva tjedna nije bilo vidljivih pomaka. Tad je imala skoro četiri mjeseca, morali smo ići na lasersku operaciju, a dijete ne može ići na zahvat ako nije pripremljeno. Dobili smo u jednoj poliklinici vježbe koje smo trebali raditi, ali dijete je radilo otpor, nije htjelo surađivati. Zatim mi je opet Suzana Živojnović rekla da hitno moramo početi raditi Emmett terapiju. Došli smo u Polikliniku Epona koja nudi tu uslugu, a fizioterapeutkinja Marina Čehulić je odradila tretman. Došla sam poslije s djetetom kući i krenula vježbati... I zatim je uslijedilo iznenađenje: dijete surađuje! Poslije sam došla i pitala Marinu: "Što si to napravila? Koje točke si isprogramirala?". Napredak je bio baš vidljiv i napokon sam osjetila veliko olakšanje - sa srećom u glasu nam priča Mihaela Ružička. 

Fizioterapeutkinja Marina Čehulić tijekom terapija s bebama/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr
Fizioterapeutkinja Marina Čehulić tijekom terapija s bebama/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

- Beba sada koristi nove mišiće koje do sad nije koristila. Ona šest mjeseci nije koristila određene mišiće, a sada je to do druga priča... - kaže Ružička.

Tzv. zavezani jezik

Još jedna Daruvarčanka, Sonja Selihar, doživjela je slično iskustvo. No, ona i njezin suprug su tek kada je beba napunila devet mjeseci saznali točnu dijagnozu.

Majka Sonja Selihar sa svojom bebom/Foto: Saša Selihar
Majka Sonja Selihar sa svojom bebom/Foto: Saša Selihar

- Mi smo zapravo od prvog dana od povratka iz rodilišta imali problema i s hranjenjem i sa spavanjem. Tražili smo rješenja, ali ih nismo mogli pronaći. Dijete je imalo velikih problema sa spavanjem pa smo se čak obratili i stručnjakinji za spavanje, ali ona nam je rekla da joj to ne ne zvuči kao problem za nju te da joj se čini da bi problem mogle biti frenulumi, odnosno resice, pa nas je uputila logopedu. Meni je u tom trenutku to bilo, iskreno, malo čudno jer nam u rodilištu nitko nije ništa spomenuo oko frenuluma pa uopće nisam ni razmišljala da bi to mogao biti problem. No, simptomi su se poklapali. Otišli smo kod logopeda i ispostavilo se da dijete ima takozvani zavezani jezik, odnosno četiri skraćena frenuluma u ustima zbog čega nije moglo ni sisati ni žvakati - priča nam Sonja Selihar.

Logopedinja im je preporučila Emmett terapije i dodatne vježbe za rad kod kuće.

- Došli smo u daruvarsku Polikliniku Epona na Emmet terapije i dosad smo ih odradili sedam. Pomaci su definitivno odmah bili vidljivi! Zbog zavezanog jezika, napetost mišića u usnoj šupljini se prenosi i na mišiće lica, leđa i vrata, a Emmett terapijama se oni opuštaju. A za fizioterapeutkinju Marinu Čehulić imamo samo riječi hvale! Naime, naše dijete je izrazito hiperaktivno, ne može ležati mirno i čekati da se tretman odradi. Tako da se na terapijama ono tamo zapravo igra, puže okolo, hoda, lupa rukicama po vratima... A Marina strpljivo ide za njom i s njom i kad je pravi trenutak stišće te točke i opušta joj mišiće. Hvala im što nam nikad nisu ništa prigovorili i hvala im što nam tretman uvijek prođe u jako ugodnoj atmosferi. Cijelo osoblje je jako pristupačno i ljubazno, a kad vidimo napredak, kad vidimo da terapije pomažu, onda smo svi zadovoljni - govori nam Sonja Selihar.

Alen Bašćevan/Foto: Nikica Puhalo/Mojportal.hr
Alen Bašćevan/Foto: Nikica Puhalo/Mojportal.hr

Kao što je vlasnik Poliklinike Epona Alen Baščevan rekao, u početku su previđali da će im pacijenti biti većinom ljudi treće životne dobi. No, dolazak jedne majke s bebom prije šest mjeseci otvorio je novo poglavlje u radu Poliklinike Epona.

Povjerenje u djelatnike

Kao ključnu figuru u cijeloj priči Baščevan ističe fizioterapeutkinju Marinu Čehulić. Kaže kako svakoj bebi zna ime, zna kako spava, zna kako jede... Što je i roditeljima vrlo važno jer osjete i vide posvećenost prema njihovom djetetu. 

Marina Čehulić/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr
Marina Čehulić/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

- Tako smo se pomalo i neplanirano našli u situaciji da sve više pomažemo bebama s problemom resicama, odnosno frenuluma. Drago nam je što je jedan od pet radnih dana u našoj Poliklinici sada predviđen samo za bebe. Problem s resicama prije nije bilo toliko raširen, ali danas jest i zato je došlo do tako velikog odaziva roditelja. Drago nam je što oni imaju potpuno povjerenje u našu fizioterapeutkinju Marinu Čehulić koja je sada u rad s tim tehnikama počela uključivati i našu drugu fizioterapeutkinju Antoniju Stari - rekao je Baščevan, malo zastao, pa nastavio:

Fizioterapeutkinja Antonia Stari/Foto: Nikica Puhalo/Mojportal.hr
Fizioterapeutkinja Antonia Stari/Foto: Nikica Puhalo/Mojportal.hr

- Zapravo je najljepše vidjeti to što naši djelatnici imaju jako lijep odnos s roditeljima i što su roditelji sretni jer jako brzo vide napredak pri rješavanju problema koji je mučio njihovo dijete. To nas sve čini sretnima - zaključuje Alen Baščevan i dodaje kako će, zbog unaprjeđenja usluge, uskoro u Poliklinici zaposliti i jednog logopeda kako bi roditelji mogli dobiti cjelokupnu uslugu na jednom mjestu.

(Sponzorirani sadržaj)

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!