

Dr. Ana Maletić, specijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije detaljno je opisala kako izgleda tretman botoxom/Foto: Poliklinika Maletić
Botulinum toksin A – više od ljepote: Lijek, tretman i prevencija u jednoj injekciji
U estetskoj kirurgiji botulinum toksin se primjenjuje za brisanje bora najčešće na gornjoj trećini lica, nešto rjeđe za bore oko usta i na području vrata, te za uklanjanje prekomjernog znojenja u području pazušnih regija
Botulinum toksin A registriran je u SAD-u i FDA-u (Food And Drug Administration) kao lijek za liječenje prekomjernog grčenja određenih mišićnih skupina. U estetskoj medicini koristi se za liječenje prekomjernog znojenja, te za uklanjanje bora.
Indikacije za primjenu botulinom toksina u estetskoj kirurgiji
U estetskoj kirurgiji botulinum toksin se primjenjuje za brisanje bora najčešće na gornjoj trećini lica, nešto rjeđe za bore oko usta te u području vrata, te za uklanjanje prekomjernog znojenja u području pazušnih regija. U gornjoj trećini lica se botulinum toksinom uklanjaju bore u području glabele (iznad korijena nosa), u području nosa, čela, bore oko očiju (Crow"s feet), podižu se obrve i čelo. Danas se sve više Botox primjenjuje za prevenciju nastanka bora, te time i održavanje mladenačkog izgleda.
Opis zahvata
Nakon razgovora o indikacijama i kontraindikacijama za primjenu botulinum toksina, te pregleda, zacrtaju se mjesta gdje se planira aplicirati botulinum toksin. Regija se potom dezinficira, mjesta na koja će se aplicirati botulinum toksin se ohlade specijalnim uređajem da aplikacija ne bi bila bolna, te se botulinum toksin ubrizga. Druga mogućnost eliminacije boli je da se prije zahvata mjesta koja se planiraju tretirati namažu kremom lokalnog anestetika. Ukoliko se radi aplikacija botulinum toksina u pazušne regije za uklanjanje prekomjernog znojenja, zahvatu prethodi test s jodom i škrobom. Jodom se namažu regije pazuha i posuše te posipaju škrobom, a mjesta na kojima se pojave smeđe mrlje od joda su mjesta pojačanog znojenja. Na ovaj način detektiraju se mjesta na kojima je potrebna aplikacija botulinum toksina.
Nakon zahvata
Nakon zahvata pacijent može napustiti Polikliniku te se vratiti svakodnevnim aktivnostima. Naredna 4 sata pacijent treba ostati u uspravnom položaju, ne smije leći. Iduća 3 do 4 dana potrebno je izbjegavati izlaganje suncu, korištenje solarija, masažu tretirane regije. Moguća je pojava crvenila, otoka, boli, peckanja, pojačane osjetljivosti, modrica i infekcije na mjestima aplikacije botulinum toksina. Prilikom aplikacije oko očiju, može doći do ektropiona (deformacija očnog kapka), a pri apliciranju oko usta može doći do poteškoća pri izgovaranju nekih glasova, no ove pojave su iznimno rijetke.
Trajnost rezultata
Botulinum toksin počinje djelovati najčešće 2-7 dana nakon zahvata, te djeluje 2-6 mjeseci. Nakon tog perioda potrebno je ponoviti postupak ukoliko se želi zadržati učinak.
Mjere opreza
Za uspješnu aplikaciju botulinum toksina vrlo je bitno dobro poznavanje anatomskih struktura, poznavanje indikacija za tretman botulinum toksinom, djelovanje botulinum toksina, kao i terapije kod eventualnih komplikacija. Ukoliko se aplicira previše botulinum toksina ili na pogrešna mjesta, lice izgleda neprirodno i "zamrznuto". Zbog svega navedenog jako je bitno da botulinum toksin aplicira iskusan liječnik koji je za ovo posebno educiran.
Da bi djelovanje botulinum toxina bilo što efikasnije, važno je da se preparat aplicira u što kraćem roku nakon otvaranja bočice i pripreme preparata, a najbolje je neposredno prije aplikacije pripremiti preparat. Također je bitno da se pakiranja botulinum toksina čuvaju na propisanoj temperaturi jer se na taj način prevenira gubitak djelotvornosti.
Prednosti zahvata
Danas su sve traženiji zahvati u estetskoj kirurgiji oni koji brzo, relativno bezbolno, u što jednostavnijem postupku brišu vremenom nastale promjene. Upravo ove kriterije zadovoljava botulinum toksin.
(Sadržaj omogućila Poliklinika Maletić)
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



