Fotografija: Foto: Štefan Brajković
Foto: Štefan Brajković

Preminuo Dražen Stilinović-Stila, Bjelovarčanin koji je u svoj grad donio duh taekwondoa

Stvorio je na stotine crnih pojaseva radeći s djecom od kojih su neki postigli izuzetne rezultate. Tadašnja bjelovarska ekipa u dva je navrata osvojila prvenstvo bivše države i niz drugih odličja



BJELOVAR – Preminuo je Dražen Stilinović-Stila, jedan u nizu uspješnih bjelovarskih sportaša koji je u Bjelovar donio duh novog, i do 1969. godine nepoznatog sporta. Bio je to taekwondo, a riječ je o borilačkoj vještini nastaloj u Koreji.

Tim povodom prenosimo intervju sa Zvona s legendarim Bjelovarčaninom kojeg malo tko nije poznavao. 

Teški počeci

– U početku nisam ni znao što u stvari znači ime tog sporta, ali priključujem se treninzima. Sjećam se vježbi u hladnoj dvorani kod Pošte, kada smo bosi trčali na snijeg kako bi barem malo zagrijali noge, ali i onih na pozornici Sokolane koju nam je u nedostatku termina »iznajmio« Zvonko Iveković, i u Starom kotaru gdje su iz dasaka »vrebali« čavli, ili onih na tavanu Oppitzove kuće koju je preuredio u vježbaonu. Kada bi danas to kazao onima koji treniraju u toplim dvoranama i nakon treninga odlaze na tuširanje, a umjesto hlača i potkošulje nose kimono, malo tko bi vjerovao u ovu priču. I tako se postupno rađao novi bjelovarski klub, a Zvono 2017. godine izjavio je legendarni Stila. 

Unatoč tomu dolaze prva natjecanja i stjecanje borilačkog ugleda.

– Bilo je to 1974. u zagrebačkoj »Kutiji šibica« gdje sam nastupio u poluteškoj kategoriji za klub Dubrava i izborio solidan plasman. U to vrijeme sam studirao na Fakultetu fizičke kulture, potom četiri godine radio na bjelovarskim školama, a mirovinu dočekao u INA-i. Ali kako se sve u tom, kao i drugim sportovima mijenjalo, tako je bilo i u ovoj skupini gdje su se natjecali borci od 84 do 127 kilograma. To su velike razlike za udarački sport gdje svaki kilogram više može odigrati presudnu ulogu i kasnije sam, pomalo razočaran novim pravilima koja su na neki način »gušila« vještinu, sve više počeo razmišljati o trenerskom pozivu.

»Stvorio« sam stotine crnih pojaseva radeći s djecom od kojih su neki postigli izuzetne rezultate. Tadašnja bjelovarska ekipa u dva je navrata osvojila prvenstvo bivše države i niz drugih odličja, jer smo radili po mom programu inovacija u ondašnjem standardu borbi. Znam da kao trener nisam bio omiljen jer je kod mene »igrala« samo disciplina i »izgaranje« na treningu što se vidjelo i po postignutim rezultatima u vrijeme vođenja reprezentacije bivše države koji su i danas teško dostižni, kazao je 2017. godine Stila.

Blagi kritičar i promatrač

– Nakon položenih ispita 1984. postajem prvi međunarodni sudac na Balkanu i sudim na svim najvećim natjecanjima osim Olimpijade. Promatrajući današnje borbe iz perspektive mojih početaka, držim kako se tekvando komercijalizirao, i postao sportom velikih tvrtki koje određuju pravila igre. Današnji suci su marionete, i jedino mogu gledati u ekran, jer se svaki udarac elektronski bilježi pod posebnim uvjetima koje određuje računalo, a ne oko iskusnog suca. Zbog bolesti sam se prije nekoliko godina povukao i iz ovog segmenta prisutnosti u tom sportu, a danas sam samo promatrač i blagi kritičar, zaključio je ovaj Bjelovarčanin.

Da je legendarni Bjelovarčanin preminuo potvrdio nam je i Dinko Tandara, s kojim je Stila dijelio ljubav prema taekwondou.

Sućut obitelji.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!