Sutra od 21 i 30 sati s Petrovog vrha uživajte u kiši meteora: "Ponesite dekice i sprej za komarce"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
DARUVAR – Želite li vlastitim očima vidjeti kako "padaju zvijezde", svakako se sutra, 12. kolovoza u večernjim satima uputite na Petrov vrh u Daruvar.
Kao i svake godine, Astronomsko društvo Kumova Slama iz Daruvara organizira zajedničko promatranje Perzeida. Dakako, riječ je o meteorskoj kiši, odnosno, kako se u narodu voli reći do promatranja „suza svetog Lovre“.
AD Kumova Slama vas poziva da posjetite Park tamnog neba Vrani kamen (parkiralište ispred planinarskog doma) u 21 i 30.
Što veći mrak
Isto tako, organizatori savjetuju ponijeti prostirke, ležaljke, hladne napitke i grickalice, te sprej protiv komaraca kako bi boravak na Petrovom vrhu bio što udobniji jer je padajuće suze svetoga Lovre najbolje gledati ležeći i iz što većeg mraka.
Podsjetimo, Daruvarčani inače veoma vole doći i promatrati ovaj pravi mali spektakl.
Događaj se svake godine organizira oko spomendana svetog Lovre (10. kolovoza), kada se događa maksimum aktivnosti meteorskog roja Perzeidi. Stoga baš u to vrijeme astronomska društva udružena u Hrvatski astronomski savez organiziraju razne astronomske aktivnosti.
Inače, izraz "suze sv. Lovre" koji se često koristi kao pučki naziv za Perzeide zapravo je postao popularan tek u zadnjih pedesetak godina, ponajprije u Dalmaciji gdje je preuzet iz Italije.
Zvijezde padalice
Točnije, radi se o tome da je poznati talijanski pjesnik iz 19. stoljeća, Giovanni Pascolli u pjesmi 10 Agosto opjevao godišnjicu smrti svoga oca na kojega ga podsjećaju meteori koji u to doba padaju. Sveti Lovro je kršćanski mučenik kojeg su 10. kolovoza 258. godine, po legendi, spržili na rešetki, a svojim je mučiteljima tom prilikom hrabro rekao "gotov sam s ove strane, okrenite me na drugu!".
U starohrvatskoj astrognoziji, meteori su poznati kao zvijezde padalice, svitci, proletuše, krijesnice i feralići.
Savjeti za posjetitelje
• ne gledajte direktno u radijant (ishodišnu točku meteorskog roja) tamo ćete opaziti najmanje meteora
• za opažanje meteora nije potrebna nikakva posebna oprema (teleskopi, dvogledi, ...)
• meteori se opažaju golim okom ležeći na tlu, a potrebno je biti barem 30 minuta u tami kako bi vam se oči prilagodile noćnim uvjetima
• potrebno se udaljiti iz prostora u kojem ima rasvjete i svjetlosnog onečišćenja u što bolju tamu
• potrebna vam je prostirka, ležaljka ili vreća za spavanje na koju možete leći prilikom opažanja.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!