Prof. Slavica Garonja u Pakracu predstavlja knjigu Šapati Male Vlaške: "Srbi iz Hrvatske moj su svijet"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Nikola Ivanović, zamjenik požeško-slavonske županice ispred srpske nacionalne manjine poziva sve svoje sugrađane na predstavljanje knjige Slavice Garonje - ''Šapati Male Vlaške''.
Predstavljanje spomenute knjige održat će se u četvrtak, 21. studenog u Srpskoj kući u Pakracu s početkom u 19 sati.
Organizator predstavljanja je SKD Prosvjeta Pododbor Pakrac-Lipik.
Slavica Garonja rođena je 1957. godine u Beogradu. Njezin otac Obrad rođen je u Rastičevu blizu Kupresa, a majka Dragica, rođena Ćurčija, u selu Kruševu kod Slavonske Požege. U rodnome gradu pohađala je osnovnu i srednju školu. Diplomski studij, magisterij i doktorat znanosti završila je na Filološkome fakultetu u Beogradu. Doktorirala je s temom: Motivi i repertoar srpske narodne lirske i lirsko-epske poezije Vojne Krajine i Slavonije u zapisima 18, 19 i 20 veka. Slavica Garonja istaknuta je sveučilišna profesorica i književnica.
Vezana uz Požešku kotlinu
Istražuje usmenu književnost te književnost Srba iz Hrvatske i žensku književnu povijest. Bavi se pisanjem pjesama, pripovijetki i romana te književnom kritikom.
Veći dio književnog i znanstvenog djela Slavice Garonje predstavlja značajan segment ukupnog korpusa pisanih ostvarenja tematski i prostorno vezanih za Požešku kotlinu, zapadni dio Slavonije te područje nekadašnje Vojne krajine.
Svojim stručnim i znanstvenim opusom popunila je niz praznina kompleksnog mozaika narodne književnosti toga kraja. Njezin književni rad, a u određenoj mjeri, ali svakako znatno manje, i znanstveni tekstovi ukazuju na traganje za korijenima, identitetom i pripadanjem. Iako rođena u Beogradu, ona je svojim stremljenjima i osjećajem prihvatila zapadnu Slavoniju kao svoj zavičaj, kao Arkadiju.
Srbi iz Hrvatske njezin su svijet kojim je već desetljećima zaokupljena kao spisateljica i znanstvenica. Svojom suradnjom s prijateljima pisane riječi iz Požeške kotline, povezala je srpski narod toga dijela Hrvatske s njegovim zavičajnim kontekstom.
„Jer jezik je poslednje što nam ostaje. I, stupam, kao u snu, u taj prostor svog poslednjeg utočišta”, Slavica Garonja.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!