Noć otvorene crkve u Daruvaru: ''Učimo o kršćanskoj baštini, ali i promičemo ekumenizam''
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Četvrtu godinu za redom u Daruvaru je prošle subote održana manifestacija Noć otvorene crkve koja za cilj ima široj publici prikazati povijesnu kulturnu vrijednost kršćanske baštine te otkriti zanimljivosti sakralnih građevina. Organizatori su Grad Daruvar, Tanja Novotny Golubić, zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije iz redova češke nacionalne manjine, Zajednica Mađara Daruvar, Česká beseda Daruvar, publicistkinja i idejna organizatorica Vlatka Danĕk, Kršćanska adventistička Crkva okrug Daruvar, Srpska pravoslavna crkvena općina Daruvar te Katolička Župa Presvetog Trojstva u Daruvaru.
Tema ovogodišnje manifestacije je bila „Crkve u glavnoj daruvarskoj ulici“ te je hod započeo u adventističkoj crkvi koja je sagrađena kao kalvinska crkva dok je u Daruvaru djelovala zajednica kalvinskih kršćana. Pastor Staniša Margarić je pozdravio brojne sudionike i goste, a na manifestaciji je sudjelovao i izaslanik biskupa Reformirane kršćanske kalvinske crkve u Hrvatskoj Petera Szenna, pastor Darko Turšić.
Glazbene točke
Potom je predstavljena povijest daruvarskih kalvina od njihova dolaska, gradnje crkve te djelovanja mađarske škole. Pastor Margarić je progovorio i o adventističkoj zajednici koja je kupila navedenu crkvu nakon što je u gradu prestala djelovati zajednica kalvinskih kršćana, tijek obnove crkve te njezinu današnju funkciju. Događaj je bio prožet glazbenim točkama, recitiranjem poezije na mađarskom jeziku te kratkim druženjem u prostorima crkve.
Sudionici su se potom uputili prema Pravoslavnoj crkvi Svetih otaca Prvog Vaseljenskog sabora gdje ih je dočekao paroh o. Đorđe Teodorović. Pozdravivši sudionike, progovorio je o različitosti i načinu života svećenika i monaha u Pravoslavnoj crkvi, a povjesničarka Majana Štor je predstavila barokni ikonostas te freske na zidovima crkve.
Kao u Češkoj
Po završetku programa u pravoslavnoj crkvi sudionici su se uputili prema katoličkoj crkvi Presvetog Trojstva gdje ih je dočekao župnik Ivan Popić koji je predstavio određene povijesne crtice o prvotnom izgledu crkve dok je bila kapela grofova Janković daruvarskih istaknuvši kako je svojom arhitekturom i skladnom ljepotom biser povijesne i umjetničke baštine te predstavlja osobito važno arhitektonsko zdanje budući da crkva sličnog oblika, posvećena Presvetom Trojstvu, postoji još samo u Češkoj.
Sudionici su se potom uputili kroz današnju sakristiju u crkvu jer su vrata koja iz sakristije vode u crkvu jedini sačuvani izvorni ulaz u ovu baroknu građevinu dok je ona još bila oblika rotonde.
Zbližavanje i povezivanje
Sudionicima su u crkvi učenici Gimnazije Daruvar u prigodnoj scenografiji prikazali nekadašnji trostrani (trokutasti) oltar koji se nalazio u sredini građevine te je bio osobita umjetnička posebnost. Scenografijom, prigodnim osvjetljenjem i povijesnim zanimljivostima sudionicima se nastojao približiti nekadašnji izvorni barokni oblik crkve te su kasnije mogli obići oko sadašnjeg smještaja oltara Presvetog Trojstva, pogledati 3d prikaz izvornog oltara na računalu, te se zadržati ispred crkve u kratkom druženju.
Ova manifestacija, osim što ističe važnost kršćanske kulture koja je oblikovala grad Daruvar, u crkvenom pogledu ima i ekumenske konotacije jer povezuje različite kršćanske zajednice koje djeluju na području grada, poručuju organizatori.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!