KOLINJE U MAĐARSKOJ Mađari iz Daruvara i Pakraca osvojili nagradu za najbolji timski rad
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
DARUVAR - Zajednica Mađara Daruvar i Društvo Mađara Pakrac i ove su godine sudjelovali u zanimljivoj manifestaciji u mađarskom Győrváru posvećenoj tradicionalnom kolinju.
- Ove godine dobili smo posebnu nagradu organizatora i stručne komisije za najbolji timski rad i suradnju. Vjerojatno su prepoznali našu posebnu međunarodnu komunikaciju na tečnom mađarskom. Palinka - ključ uspjeha, palinka - connecting people, našalili su s daruvarski Mađari na društvenim mrežama.
Ocjenjivalo se sve živo
Upitali smo predstavnicu mađarske manjine u Daruvaru Snježanu Sabo, što zapravo jest palinka, ali i kako je bilo na ovoj manifestaciji.
- Palinka je, naravno, rakija. Jako smo sretni što smo i ove godine bili, uz drage prijatelje iz Cseprega sudionici festivala gastronomije - tradicionalnog prikaza kolinja. Tamo se održava zapravo natjecanje u običajima vezanim uz kolinje. To je bilo 11. po redu takvo okupljanje, a ove smo godine bili jedina ekipa iz Hrvatske koja je sudjelovala na fastivalu, pojašnjava Snježana Sabo.
- Sve se odvijalo u jednom malom mjestu na zapadu Mađarske, koje se zove Győrvár. Nalazi se prema Austriji. Bilo je 20-ak prijavljenih ekipa, a ocjenjivalo se doslovno sve - od pristupa životinji pa na dalje. Ujutro u 5 sati je počelo natjecanje, a svaka je ekipa dobila svoju živu svinju. Komisija je sve gledala. Proces klanja, čišćenja i obrade svinje. Naši partneri su bili ekipa iz Cseprega. To je grad prijatelj s Pakracem tako da smo bili pojačani domaćim snagama. Nas je bilo nešto malo manje od 20, priča nam Sabo.
Višak u humanitarne svrhe
Pojašnjava kako su svi prijavljeni timovi dobili satnicu kada što od proizvoda treba biti gotovo i što će komisija kušati. Mi smo ponosni nositelji nagrade za međusobnu suradnju i komunikaciju unutar tima. Prva su se ujutro ocjenjivala jela od jetre, nakon toga juha, kobasice i pečeno meso. Konkurencija je bila jaka, bilo je ekipa koji su baš profesionalci. Sav višak proizvoda išao je u Caritas i Crveni križ tako da osim što su se posjetitelji nahranili, sve ostalo išlo je u humanitarne svrhe, sretna je Sabo koja je osobno još uvijek pod dojmom kako se u Mađarskoj obrađuju svinju.
Kaže kako su svi jako pozitivno iznenađeni kako oni u Mađarskoj zbrinjavaju otpad, budući da se velika pažnja posvećuje ekološkom zbrinjavanju. Na kraju dana prostor je izgledao kao da se ništa nije dogodilo. Još jedan šok bio im je i što oni svinje obrađuju na zaista tradicionalan način koji mi možemo vidjeti na svega možda nekoliko lokacija.
Palinku svi vole
- Svinja se pali pa se višak dlake skida četkama i nakon toga oni svinju stavljaju na vješala. Imaju malo drugačiji pristup, s tim da svatko ima nešto svoje individualno. Bili su Mađari iz Transilvanije, Rumunjske. Oni pak drugačije obrađuju sve, priča nam Snježana koju je iznenadilo i što se puno koristi mažuran.
Ujedno su iznutrice pravi specijalitet. A zašto je u Hrvatskoj drugačije, Sabo nije sigurna.
- Možda smo zaboravili naše stare običaje, a možda nam nisu fini, zaključuje.
No, jedno je sigurno. Palinku svi vole.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!