Igor iz Severina čuva od zaborava tradicijsko ruho Bilogore: "Imam 75 unikatnih narodnih nošnji"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Članovi Kulturno-umjetničkog društva ''Palična'' iz Severina ovih su dana odradili zanimljivo snimanje kako bi javnosti prezentirali djelić bogate bilogorske baštine na čijem čuvanju godinama predano rade. Predvođeni Igorom Grgićem, velikim zaljubljenikom u tradiciju i skupljačem narodnog blaga, snimili su niz fotografije koje vjerno pokazuju nekadašnju žensku bilogorsku nošnju. Detaljno izvješće o snimanju koje prenosimo u nastavku poslao nam je zamjenik predsjednika KUD-a "Palična" Severin Ante Ferk.
Poznajete li nekoga tko živi u skladu s 21. stoljećem, a ujedno čuva prošlost, njeguje baštinu - ima ljudi u Bilogori koji su čuvari tradicije i folklora. Upoznajte jednu takvu obitelj iz sela Severin – obitelj Grgić. Rade, uživaju udahnuti život prošlom vremenu.
Obitelj Grgić, točnije Igor Grgić, sakuplja tradicijsko ruho Bilogore, a ujedno i uporabne predmete našeg kraja. Prije nekoliko tjedana pripremao je zajedno sa svojom članovima folklorne skupine "Palična" fotografiranje, rekonstrukciju narodnog ruha.
Bogata zbirka
Prema opisu, ruho je u varijanti građanskog ruha i narodnih nošnji. Gospodin Igor posjeduje 60 kompleta ženskih narodnih nošnji, 10 muških, 15 dječjih, 400 ručnika, 30 koperti, 10 ćilima, 20 lepoglavskih špica, 60 svilenih marama, 10 bilogorskih peča, 15 vunjenjaka i još mnogo toga. Fotografije govore o ljubavi, njegovanju i čuvanju tradicije - suncem zagrljeno bilogorsko ruvo!
U potrebi za predstavljanjem narodnog ruha Bilogore, sela Severin i Orovac te susjednih sela naišao sam na jednu ljepotu. Njeno ime nosi naziv granjerača. Granjer koji je sašiven na rubači daje volumen. Bilogorke su u svom ruhu nosile granjerače koje su širile rubače, a granjerače su bile prekrivene molačom rubačom.
Djevojka ili žena nosila je tušlin (bluza od krepdešin materijala - pučki naziv) od kupovnog materijala šivan na različite varijante koje su prikazivale vještinu švelje. Na nogama su imale kupovne cipele sandale. Oglavlja kod cura ukrašena su pletenicama, cvijetom, zelenilom ili ukosnicom. Oko vrata je struka od perli. Žena je kosu češljala na stranu, ukrasila s dva caklina, počešljana u dvije pletenice namotala ju je na obručak i prekrila svetomarskom čipkom koja je prišita na poculicu. Oko vrata klaruš. Na nogama su kupovne cipele na malu petu sa remenčićem.
Spremne za crkvu
Starija žena - godine se ne znaju, no njeno ruhu opisuje žalost. Crni tušlin, crni fertun od kupovnog materijala. Povezala se u crni svileni rubac ukrašen latima žita. Rubača je ukrašena porubićima i malim caklinima koji su šlingani na ručni način (igla, konac). Na nogama su kupovne cipele. Oko vrata škapular (medaljon) Gospe Škapularske (Gospe Karmelske) svezan na traku od platna, a na bluzi broš.
U opisu ruha su tri generacije - majka, kćer i unuka. Spremljene su za crkvenu svetkovinu. Koračaju lagano tajnovitim stazama Bilogore, kazao nam je gospodin Grgić u kratkom razgovoru o navedenim fotografijama i ruhu koje krase našu Bilogoru.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!