

Foto: Predrag Uskoković/Grad Daruvar



Daruvarčanin Goran Gatalica u Australiji dobio nagradu za najbolju haiku pjesmu na svijetu
"Ovdje postoji poštovanje, ne samo prema veličanstvenosti neba prošivenog zvijezdama, već i prema ženama koje su kroz vrijeme strpljivo stvarale i popravljale životne potrepštine", obrazloženje je žirija
Goran Gatalica ponovno je dokazao da je haiku zvijezda. Naime, izvijestio nas je o svojem najnovijem uspjehu ostvarenom u Australiji - Nagradi John Bird Dreaming Award koja mu je dodijeljena za najbolju haiku pjesmu na svijetu.
Na 3. međunarodnom natječaju John Bird Dreaming Haiku Contest je sudjelovalo više od 260 haiku pjesnika iz preko 40 zemalja svijeta.
Nagrađeni haiku glasi:
„Zvjezdana noć
generacije žena
koje su se bavile ručnim radom“.
Nagrada je tintom oslikani nagrađeni haiku koji je djelo poznatog vizualnog umjetnika Rona C. Mossa iz Australije.
Članove žirija haiku Gorana Gatalice naprosto je oduševio.
- Ovdje postoji poštovanje, ne samo prema veličanstvenosti neba prošivenog zvijezdama, već i prema ženama koje su kroz vrijeme strpljivo stvarale i popravljale, i praktično i estetski životne potrepštine, predmete. Jednostavno zanimanje, ali bitno, kojim su se vještine, priče i tradicije prenosile s jedne žene na drugu. Prisutan je i osjećaj nostalgije za obrtima poput ručnih radova koji se zamjenjuju strojno izrađenim jednokratnim potrošnim materijalima. Pobjednički haiku, koji slavi trajnu vrijednost ženskog rada povezuje živote kroz vrijeme i svemir koje u prolazu tek kratko nastanjujemo, istaknula je Lyn Reeves.
Devet riječi
- Ovaj blistavi haiku počinje slikom zvjezdanih očiju koje gledaju na svijet - ili možda galaktiku izbodenu iglama gdje svjetlost neba sja poput zvjezdane svjetlosti. U devet riječi pjesnik slavi žene i umjetnički oblik koji je nekoć bio nužan. On naglašava ručni rad kao važnu aktivnost. Mnoge žene radničke klase šivale su kako bi zaradile za život. Privilegirane žene šivale su kao nužno postignuće i kako bi se oslobodile dosade i izolacije. Ručni rad nekoć je bio dio australskog školskog kurikuluma za djevojčice. Krugovi šivanja bili su, i još uvijek jesu, sredstvo komunikacije gdje žene dijele svoje najnovije životne priče. Bezbrojne priče prenose se s generacije na generaciju. U ovom društvu odbacivanja, ručni rad i dalje opstaje, poručila je članica žirija Hazel Hall.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



