21. koledarenje ulicama Daruvara: „Osim pjesme, želimo unijeti svjetlo u obitelji kojima pjevamo"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
DARUVAR – Tradicionalno, jučer se, na sam Božić koledarilo ulicama Daruvara. Dakako, riječ je o običaju kojeg čuvaju i njeguju članovi Folklornog ansambla Holubička Češke besede Daruvar.
Oni posjećuju obitelji i pjevaju im božićne pjesme, čestitajući im na taj način Božić. Prekrasan je to običaj kojeg od zaborava čuvaju vrijedni članovi Folklornog ansambla Holubička.
Više o svemu razgovarali smo s Željkom Zadro koja nam je otkrila kako je ovo 21. godina kako su koledarili daruvarskim ulicama.
- Običaj je to kojeg smo preuzeli iz Češke. Koledarilo se inače na blagdan svetog Stjepana, no mi smo odlučili pjevati baš na sam Božić. Odlučili smo darovati ljude pjesmom i svojim prisustvom, priča nam Željka i dodaje kako se uvijek okupi između 25 i 30 članova FA Holubička.
Polazak od obitelji Bertić
- Kada to jednom doživite, uvijek se rado ponovno uključite i pjevate za druge. Poseban je to osjećaj ne samo za ljude koje mi obilazimo već i za nas. Uvijek izaberemo nekoga koga još nismo posjetili pa je divno vidjeti kako se ljudi iskreno obraduju, otkriva Željka i zaključuje da ovaj običaj izaziva toplinu u srcu izvođačima i domaćinima.
Koledariti se kreće od obitelji Vlade Bertića u Mlinovima. On je bio član FA Holubička, a preminuo je prije godinu i pol dana.
- On je bio teško bolestan. Prije 21 godinu započeli smo s ovim običajem kod njega doma kako bismo ga razveselili uoči blagdana. Tradicija je ostala pa tako uvijek krećemo od njegovog doma. Obiđemo obitelji članova, a onda idemo kod ostalih članova Češke besede. Ukoliko znamo da su kod kuće, rado posjetimo saborskog zastupnika Vladimira Bileka i gradonačelnika Damira Lneničeka, te nekoga novoga kod koga još nismo bili, kaže naša sugovornica.
Svjetlo u rukama
Sve počinje već oko 17 sati, a budući da pristanu na 15-ak adresa, nerijetko pjevaju sve do 22 sata navečer. Naravno, nezaobilazna stanica je i sam centar grada gdje svojim pjesmama obraduju sve one koji se nađu u središtu grada.
Iako to ne očekuju, koledare domaćini redovito počaste i okrijepe prije nego nastave dalje.
- Dio je to tradicije. Više ne ulazimo u kuće, već domaćini iznesu van tople napitke ili kolače pa nas počaste, kaže Željka koju smo upitali za simboliku fenjera koje koledari imaju u rukama.
- To je vezano uz svetu Luciju Njegujemo i te običaje. Zato su nam u rukama fenjeri i osnovni glazbeni instrumenti. Želimo osim pjesme, prenijeti božićno svjetlo o obitelj u koju stižemo, zaključuje Željka.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!