Foto: Štefan Brajković, Željko Hajdinjak/CROPIX, Nikica Puhalo/MojPortal.hr, Željko Puhovski/CROPIX

Foto: Štefan Brajković, Željko Hajdinjak/CROPIX, Nikica Puhalo/MojPortal.hr, Željko Puhovski/CROPIX

SJEĆANJE NA ŽRTVE

Godišnjica Pahokijevog krvavog pohoda: Za Daruvarčane 22. srpnja više nikada neće biti običan dan

''Suza, molitva i sjećanje… Bog je nama dao novu priliku, novi put… A tebe, Damire, vjerujemo, odveo je među anđele…'' napisale su kolegice pokojnog Damira Fijale

U Daruvaru, najljepšem malom gradu u unutrašnjosti Hrvatske, kako mu često tepaju mediji i njegovi stanovnici, do prije godinu dana svi su vjerovali kako su najcrnji dani u povijesti toga mjesta ispisani ratnih devedesetih godina. Do prije godinu dana nitko nije mogao ni sanjati kako bi Daruvar, koji je u međuvremenu postao prepoznatljiva turistička destinacija, mjesto poznato po mirnom životu i gostoljubivosti svojih stanovnika, ponovno mogao postati poprište zločina.

Sumanuti pohod

A onda je, prije točno godinu dana, umirovljeni vojni policajac Krešimir Pahoki, ono čega nije bilo ni u najgorim noćnim morama Daruvarčanima, pretvorio u krvavu stvarnost. Tog 22. srpnja 2024. godine, koji će ostati zabilježen kao jedan od najcrnjih dana u daruvarskoj povijesti, Pahoki je ušetao u dom za starije i nemoćne osobe u središtu grada u kojem je bila smještena njegova majka te u kratkom, ali brutalnom napadu iz revolvera ubio šest osoba.

Foto: Željko Hajdinjak/CROPIX

Foto: Željko Hajdinjak/CROPIX

Ubio je vlastitu maku Anku Papp, Bosiljku Njegomir, Giselu Vegh, Zdenku Leder te mladog njegovatelja Damira Fijalu. Šesta žrtva, Marija Čihak, preminula je naknadno u bolnici. K tome, Pahoki je tijekom sumanutog pohoda nekoliko osoba ranio, nakon čega je otišao u obližnji kafić i naručio pivo. Ondje ga je koju minutu kasnije uhitila policija.

Caffe bar Daruvar u kojem je ubojica bio prije zločina i u kojeg je ponovno došao nakon zločina/Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Caffe bar Daruvar u kojem je ubojica bio prije zločina i u kojeg je ponovno došao nakon zločina/Foto: Željko Puhovski/CROPIX

Vijest o brutalnom višestrukom ubojstvu šokirala je svekoliku javnost, a Daruvar se zbog tog bezumnog čina našao na naslovnicama svih domaćih i brojnih svjetskih medija koji su danima izvještavali o detaljima krvavog pokolja.

Mučno suđenje

Uslijedila je detaljna istraga, a daruvarski ubojica iza rešetaka je podvrgnut psihološkim vještačenjima koja su pokazala kako je za vrijeme ubojstava bio pod utjecajem alkohola, ali potpuno ubrojiv i svjestan onoga što čini.

U travnju ove godine na Županijskom sudu u Bjelovaru započelo je suđenje koje je za obitelji žrtava ponovno otvorilo rane koje ionako još nisu u potpunosti zacijelile. A vjerojatno nikada ni neće. Pahoki je na sudu rekao da se ne osjeća krivim za ubojstva. Tijekom desetak ročišta javnost je svjedočila mučnim detaljima koji su obilježili taj krvavi daruvarski ponedjeljak 22. srpnja 2024. Iz poštovanja prema žrtvama i njihovima najbližima, više ih nećemo ponavljati. 

Foto: Slavica Trgovac Martan/Foto: MojPortal.hr

Foto: Slavica Trgovac Martan/Foto: MojPortal.hr

Suđenje je trajalo relativno kratko. Za sutkinju Maju Sikoru i suce porotnike sve ono što su čuli u manje od tri mjeseca od očevidaca ubojstava, policajaca koji su tog dana intervenirali na mjestu tragedije i ubojičinih poznanika, bilo je i više nego dovoljno da Krešimira Pahokija osude na najveću kaznu koju poznaje hrvatsko pravosuđe. Iako mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora od 50 godina, osuđen je za ukupno 13 kaznenih djela, a za svako od njih sutkinja je izrekla posebnu kaznu. Najviše, 25 godina, dobio je za ubojstvo vlastite majke, po 21 godinu za ubojstva četiri starice iz doma, 15 za život mladog medicinskog tehničara Damira Fijale, po 10 za nekoliko ranjavanja odnosno pokušaja ubojstava... I tako redom sve do konačne brojke od 151 godine zatvora.

Molitva i sjećanje

Krešimir Pahoki prije nekoliko dana u bjelovarskom zatvoru dočekao je 53. rođendan, a po svemu sudeći i svaki idući dočekat će iza rešetaka. Slaba je to utjeha za obitelji njegovih žrtava koje više ne žele javno komentirati tragediju koja ih je pogodila. Oni danas u tišini oplakuju svoje mrtve, sjećaju ih se u krugu svojih najbližih, tek uz pokoju objavu na društvenim mrežama. Poput one kolegica mladog njegovatelja Damira Fijale koji je imao samo 36 godina kada je ubijen.

Damir je rijetko skidao osmijeh s lica/Foto: Privatni album

Damir je rijetko skidao osmijeh s lica/Foto: Privatni album

- Suza, molitva i sjećanje… Bog je nama dao novu priliku, novi put… A tebe, Damire, vjerujemo, odveo je među anđele… - napisale su na društvenim mrežama Damirove kolegice iz doma u kojem je radio.

Za njih, ali i za većinu drugih Daruvarčana 22. srpnja više nikada neće biti običan dan. Bit će to uvijek dan za suze, molitvu i sjećanje. Iako bolno, to sjećanje jasna je poruka da oni čiji životi su prekinuti na način koji sve do prije godinu dana nitko u Daruvaru nije mogao naslutiti ni u najgoroj noćnoj mori, neće biti zaboravljeni nikada.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku TikToku!