Fotografija: Informativna konferencija u Centru za posjetitelje Natura 2000/Foto: Janja Čaisa
Galerija
Informativna konferencija u Centru za posjetitelje Natura 2000/Foto: Janja Čaisa

Živo u garešničkoj Naturi 2000: Dođite i naučite nešto o umjetnoj inteligenciji i suhozidima

Prof. Kale će s učenicima trećih i četvrtih razreda garešničke osnovne škole održati predavanje i radionicu o suhozidnoj baštini, a djeca će imati priliku graditi bunju



Garešnički Centar za posjetitelje Natura 2000 ovaj tjedan organizira dva zanimljiva predavanja i radionicu. Zbog veliko interesa javnosti, u utorak, 12. studenog, u Garešnicu ponovno stiže poznati popularizator znanosti Krešimir Čanić koji će za sve zainteresrane održati predavanje o evoluciji Homo sapiensa i njegovoj budućnosti u kontekstu razvoja umjetne inteligencije.

Besplatan ulaz

- Uz podršku Grada Garešnice, TZ Sjeverna Moslavina, Udruge SFERIA Garešnica, Udruge FabLab Hrvatska, SCOPE-a i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva i Centar za posjetitelje se na ovaj način aktivno uključuje u nastojanja da STEAM postane temelj razvoja naše djece, ali i lokalne zajednice – poručuju iz Centra, dodajući kako predavanje počinje u 18 sati, ulaz je besplatan, a svi su dobrodošli.

Dan kasnije, u srijedu u 18 sati, na rasporedu je predavanje etnologa i izvanredni profesor sa Sveučilišta u Zadru te kustosa u Muzeju grada Šibenika, dr. sc. Jadrana Kalea, koji će predstaviti drugo, prošireno izdanje svoje knjige „Vodič kroz suhozidnu baštinu“ Šibensko-kninske županije.

Foto: natura 2000
Foto: natura 2000

- Suhozid je jedina baština prisutna u svim njenim vidovima: kao objekt, kompleks, krajolik ili nematerijalno kulturno dobro u kulturnoj baštini i kao stanište ili komponenta lokalnog kondicioniranja mikroklime u prirodnoj baštini. Iako je put prema ustanovljavanju nematerijalne kulturne baštine kao novog pojma u shvaćanju kulturnog nasljeđa vodio kroz tipično drvene forme za kakve je zbog propadanja bilo presudno sačuvati umijeća održavanja i gradnje, kamen i suhozid danas zorno oslikavaju mnoge baštinske situacije i nedoumice. Ovdje ga predstavljamo Vodičem kroz dio Hrvatske gdje postoji u najgušćim zastupljenostima i unajrazličitijim oblicima. Drugo izdanje Vodiča donosi dodatke zanimljive i za krajobrazna opažanja daleko od krša – poručuju iz Centra.

Radionica za najmlađe

Prof. Kale će u utorak s učenicima trećih i četvrtih razreda garešničke osnovne škole održati predavanje i radionicu o suhozidnoj baštini. Učenici će, između ostaloga, imati priliku graditi bunju, ali i čuti što u krajevima podalje od građevnog materijala bunje - kamena, kulturna baština kaže o načelima natkrovljavanja, povezivanja  i stabilnosti.

Foto: natura 2000
Foto: natura 2000

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku TikToku!