

Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr














Vijećnici ispitivali Lneničeka, on otkrio što će se napraviti prije, a što nakon izbora
Brojne rupe na cesti koja prolazi kroz Daruarske Vinograde, od kojih su neke jako velike, napokon bi se trebale sanirati, a najavljena je i revizija korisnika gradskih stambenih prostora kao i promjena cijena najma
U Velikoj vijećnici Gradskog vijeća danas je u Daruvaru održana posljenja sjednica u ovom sazivu, a sljedeća će biti održana nakon lokalnih izbora.
Kao i obično, sjednica je započela Aktualnim satom tijekom kojeg su vijećnici postavljali pitanja gradonačelniku Damiru Lneničeku. Kao i uvijek, pitanja i odgovore donosimo kronološkim redom, kako su postavljana.
Sadržaj same sjednice objavit ćemo odvojeno.
PITANJE
Tanja Herceg (Damir Bajs NL):
- Ono što najviše muči građane je na neki način stranačko zapošljavanje, ali i da se nekada boje reći ono što trebaju reći, ono što ih muči, što ih tišti.Gradonačelniče, zanima na koji način ste vi ove četiri godine uspostavljali dijalog s građanima koji su bili i izvan vaše stranke. Isto tako retroaktivno to pitam i sve gradske vijećnike te ću ostaviti svim gradskim vijećnicima i pitanja građana, ali i preporuke. Jer slijede novi izbori i nije stvar to tko je na vlasti, nego da se problem riješi. Nadam se da će se ta pitanja, što su zapravo preporuke građana, naći u svakom od vaših programa, ali ne kao obećanje, nego i kao rješenje. Gradonačelniče, zanima me na koji način ste uspostavljali dijalog s građanima i osjećaju li se građani uvijek sigurno kada trebaju reći što ih muči i mogu li imati potporu od gradske vlasti ako neki problem treba riješiti?
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Rekao bih da ne samo u ove četiri godine nego u osam godina mandata moja vrata su uvijek otvorena, čak i kad nije najavljeno. Uvijek se našlo vremena za naše sugrađane i sugrađanke, bez obzira jesu li oni došli izravno ili su pitanja postavljali telefonski. Ne kažem da smo uvijek riješili problem, ali smo saslušali i pokušali ga riješiti. Ono što je bitno jest da smo i vas vijećnike slušali. U ovih osam godina koliko sam gradonačelnik mislim da nitko nije trebao osjećati strah ili nelagodu kada je trebao postaviti pitanje, zahtjev, upit... Postigli smo suradnju, uključivost, dijalog i na tome ćemo raditi u buduće.
PITANJE:
Damir Lujanac (Damir Bajs NL)
- Veliki broj upita građana došao je vezano za nepostojane pješačkih staza, primjerice u ulici Mlinovi. Problemi su i s pješačkim stazama koja poplave kad su kišni dani, koje nisu dobro izvedene, a to je primer one kod tenka. I najveće pritužbe su vezane uz osnovnu školu u Frankopanskoj ulici jer su tamo uspornici predaleko te da su preniski i da vozači ipak razvijaju prevelike brzine. Učenicima je također pristup raskrižju nepregledan. Što se može učiniti i planira li se nešto učiniti?
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Naš Odjel za komunalni i gospodarski razvoj kao i Komisija za promet sukladno mogućnostima odrađuju poslove koji su mogući. Konkretno, spomenuli ste Livade, one jesu već u planu staza ove godine. Možda je u nekim ulicama veći problem što su pojedini sugrađani zatrpali odvodne kanale, što ne znači da sanacijama ne treba taj problem rješavati.
Što se tiče Frankopanske i staze u Ulici Mlinovi, ove godine nisu u planu, ne kažem da ne mogu biti. Imamo i upite za Donji Darovac i za Kuhačevu. Imamo primjere gdje, nažalost, kad se asfaltira cesta ili stavi novi sloj asfalta, neki vozači automatski voze prekomjernom brzinom što automatski ugrožava sigurnost prometa. Apeliramo na takve pojedince, ne znači ako je postavljen novi asfalt da možemo voziti koliko brzo želimo.
PITANJE:
Damir Lujanac (Damir Bajs NL)
- Drugo pitanje je vezano za taj naš nesretni smrad. Osim pritužbi da još uvijek ima intenzivnog curenja plinske mreže gdje se osjeti smrad plina, navode da je najintenzivniji potez od Lidla prema silosima, odnosno da je tamo najintenzivniji.
I, nažalost, čim se okrene južina i krenu zatopljenja, javi se stari problem s pročistačem. Je li se nešto učinilo od 10. mjeseca, kada je bio sastanak sa stanarima Zagrebačke i zapadnog dijela grada na tehničkim preporukama i detaljima na samom pročistaču. Je li nešto učinjeno po tom pitanju da se spriječi pojava tog smrada?
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Što se tiče aglomeracije, Darkom vodoopskrba i odvodnja sada je dio Vodnih usluga u Bjelovaru. Oni rade na tome da naprave sve što je potrebno kako ne bi došlo do pojedinih mjeseci kad je (smrad) najveći problem, a to je uvijek bilo od 15. 8. pa do kraja 10. mjeseca. Mislim da ove godine to biti u redu s obzirom na to da su uključeni i gospodarski subjekti i Vodne usluge Bjelovar i da ne bi trebalo doći do toga. Možda se može dogoditi povremeno, ali nikako više da se dva ili tri mjeseca osjeća taj neugodan miris.
PITANJE
Stevica Benedek (SDP)
- Prije dvije sjednice spomenuli smo putne troškove što se tiče HZZO-a, međutim nitko ništa ne poduzima. Na Radio Daruvaru župan je spomenuo da će Županija snositi jedan dio troškova za sve starije, nemoćne i onkološke bolesnike. To su točnije djeca koja svakodnevno odlaze po Zagreb i onkološki bolesnici. Oni kad odu u Zagreb moraju čekati po par sati, nekad i par dana. Njihovi roditelji moraju biti sa njima. Problem je u tome što se to održava i na kućni budžet zbog troškova. A nitko ništa ne poduzima. HZZO se drži toga da svi umirovljenici imaju pravo besplatnog putovanja vlakom, a mi do danas nemamo taj vlak, niti će ga biti u skoroj budućnosti. Vezani smo na autobus koji ide kako ide, to je njihova odluka.
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Kao što ste i sami rekli, mi smo već par mjeseci vodili prepisku s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje gdje oni jednostavno govore da provode pilot projekt vlade RH. Nažalost vozni red, da ga tako nazovem, "vlakobusa" ne odgovara potrebama naših bolesnika. O tome smo obavijestili i županiju koja je prihvatila pokrivati troškove za stanovnike Grada Daruvara i susjednih općina koje su povezane željeznicom, kako umirovljenika tako i djece. Vjerujem da će to zaživjeti uskoro, ako već i nije.
PITANJE
Stevica Benedek (SDP)
- S desne strane prilikom ulaska u Donji Daruvar gospodin Jaković je napravio privatnu deponiju gdje se sad baca svašta i ima svega. U zadnje vrijeme kažu da jako smrdi, znači da tamo bacaju uginule životinje. Nemoguće je tamo proći. Buldožer koji to tamo ravna često izađe na prometnicu gdje se nalazi zavoj, a na kojoj je dozvoljena brzina 80 km/h. On izađe s tim blatom koje ostane na cesti i to nitko ne čisti, a tog blata ima i po kilometer i pol po cesti. Neko će poginuti pa će biti problem. Pitam gradonačelnika može li se poslati netko na teren tko je zadužen za to?
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Što se tiče Donjeg Daruvara, poslat ćemo komunalnog redara a ako kažete da su tamo bačene i uginule životinje, prijavit ćemo i inspekciji zaštite okoliša.
PITANJE
Danijela Štefan (Nezavisna)
- Proteklih nekoliko godina, posebno od posljednjih lokalnih izbora 2021., Grad Daruvar je bio u situaciji da je tijekom ljetnih mjeseci bio suočen s nestašicom vode. Naravno ne možemo znati što donosi ljeto, ali kažu da je bolje biti spreman nego nespreman. Duži sušni period se realno može dogoditi i ovog ljeta. Zanima me hoće li građani Daruvara ponovo biti suočeni s problemom s kojim su bili suočeni i ranije, nestašicom vode i redukcijama. I zanima me koji su točno potezi poduzeti da do toga ne dođe?
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Prošla godina je bila sa smanjenim padalinama. Možemo vidjeti da vremenske prilike koje su se nekad događale svakih 10 godina sada imamo u prosjeku svake dvije ili tri. Smanjena je količina snijega, kiša u nekim periodima zna padati prekomjerno,a s druge strane su onda sušni mjeseci. Bitno je da je već prošle godine Darkom vodoopskrba osigurao pomoćni vodozahvat koji je nadomjestio sve nedostatke tako da prošle godine uopće nije bilo problema, uspelo se to sve riješiti.
Pretprošle godine smo spojeni s Grubišnim Poljem, odnosno s njihovim bunarima, a ono što je bitno jest da smo sada mi dio Vodnih usluga Bjelovar gdje, naravno, i grad Daruvar preko Darkoma ima svoj udio u vlasništvu tako da mogu reći svim građanima da mogu biti mirni i da problema s vodoopskrbom u Daruvaru više neće biti na temelju i pomoćnog vodozahvata i zbog toga što smo sada dio jednog većeg poduzeća koje može osigurati potrebne količine vode.
PITANJE
Danijela Štefan (Nezavisna)
- Prelazak županjske ceste kod benzinske postaje u Donjem Daruvaru ima lošu preglednost, da ne kažem izuzetno lošu. To je dionica ceste gdje na radnim danima prolazi određen broj školske djece. Kada sam prije postavila to pitanje, tada je rečeno da će se razmotriti, a ja osobno do ovog trenutka nisam dobila odgovor na to pitanje. Gradonačelnika bih zamolila za kratak osvrt na ovo što sam pitala, a konkretan odgovor u pisanoj formi zamolila bih u što skorije periodu na moj, tako i na mejlove svih ostalih kolega vijećnika.
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Sjećam se da ste to postavili pitanje. Mi smo odmah to pitanje prosjedili Hrvatskim cestama koje su nadležne. Zvali smo opet ponovo. Prosjedit ćemo vam taj upit i vjerujem da će oni reagirati pozitivno. Tražili smo pješačke prijelaze i za još neke lokacije. Vidjeli ste da smo ih stavili i kod benzinske pumpe u Radićevoj te u Jelačićevoj ulici, postavljeni su na naše traženje. Tako da vjerujem da će uskoro biti riješeno.
PITANJE
Dalibor Jareš (SDP)
- Prvo pitanje odnosi se na lokaciju u Ulici Petra Zrinskog, u onom donjem dijelu kod Iride. Naime, tamo na ulazu u Tehničku školu, na potezu od ulaza do Iride nema nikakvog nogostupa. Tamo dosta često ima puno pješaka, đaka, školaraca koji tamo prolaze. Nepregledno je u zavojima. Postoji li mogućnost da se tamo napravi nogostup?
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Cesta u Ulici Petra Zrinskog je pod ingerencijom Županijske uprave za ceste. Naravno nije smisao samo povezati taj dio od Iride kraj praonice do Tehničke škole nego i obnoviti taj dio staze od novog kružnog toka. Mi ćemo naravno u suradnji sa Županijskom upravom za ceste sugerirati da se uredi taj dio staze. Ostaje i staza u Ulici Augusta Šenoe do Ljudevit Sela, odnosno do doma u Ljudevit Selu i naravno dio staze od Ulice Žrtva fašizma i Vrbovačkoj cesti koja je također u planu nakon asfaltiranja ovog dijela ceste.
PITANJE
Dalibor Jareš (SDP)
- Moje drugo pitanje odnosi se na hipodrom u Daruvaru. Svjedoci smo da se zadnje dvije-tri godine tamo ulaže u infrastrukturu. Napravljena je nova rasvjeta, nedavno i nova nadstrešnica, sade se drvoredi, napravljeno je vježbalište. Međutim, sam hipodrom koji je sagrađen prije nešto više od 30 godina, je u očajnom stanju, zapravo nikad nije bio u lošijem. Gledajući onu ogradu, svaki drugi, treći stupac je potrgan. Ograda je hrđava, a sama staza nije nikada sanirana. Na hipodromu dnevno cirkulira je čak i dvjestotinjak građana koji se bave rekreativnim sportom i trčanjem. U zadnje vrijeme zaista je postalo nemoguće na tom dijelu trčati. Postoji li mogućnost, jer sad su sve te parcele u vlasništvu Grada, da se ubuduće taj dio staze obnovi, da se naspe novim pijeskom, da bude adekvatnije za rekreativne sportaše?.
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Slažem se da je tamo potrebna određena sanacija. Vidjeli ste da se uređuje i objekt za konje. Naravno, ogradu treba ofarbati, stazu nasipati, a ono što je bitno jest da iza hipodroma postoje planovi koji su počeli počeli s izgradnjom igrališta, a u uskoro će biti izgrađen i park za pse te naravno prijavljeni Pump Track za djecu bicikliste pa vjerujem da će to sve biti uređeno u što skorije vrijeme.
PITANJE
Tomislav Karaula (HDZ)
- Grad Daruvar je 1. ožujka izgubio još jedno važno mjesto za obitelj i djecu, igraonicu Čarobna bajka. Mjesto koje je roditeljima olakšavalo svakodnevicu, mjesto gdje su djeca slavila rođendane, igrala se i družila više ne postoji. Razlog nije nedostatak interesa, loše poslovanje. Razlog je nešto mnogo ozbiljnije i poraznije: kontinuirani pritisci pojedinaca, prijave, napadi i prozivke na kraju su doveli do toga da su vlasnici odlučili jednostavno odustati, pomiriti se s činjenicom i porazom. Postavlja se pitanje kakvu poruku šaljemo? S jedne strane stalno govorimo o tome kako trebamo podržavati poduzetništvo i da je svako radno mjesto važno. Želimo da mladi ostaju i grade svoju budućnost ovdje, a onda smo s druge strane dopustili da zbog uporne destruktivnosti pojedinaca, zbog orkestriranih prijava, anonimnih napada i stalnog osporavanja da Daruvar ostane bez jedinog sadržaja koji je uistinu koristio roditeljima, zapošljavao ljude i donosio život u našu zajednicu. Jesmo li zaista postali grad u kojem je dovoljno da nešto nekome nije po volji ili ne odgovara njegovim standardima, pa da više ne postoji? Jesmo li zaista postali grad u kojem je poduzetništvo na udaru, gdje obeshrabrujemo ljude da pokrenu nešto novo jer znaju da ih neće dočekati podrška nego stalne prijave i osporavanja? Ovo nije samo pitanje jedne igraonice, ovo je pitanje društvene klime koju stvaramo. Ako ne stanemo na kraj ovakvim pojedincima, ja se zaista pitam što je sljedeće i tko je sljedeći?
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Na žalost, rekao bih da pojedinci koriste sustav tako što su prijavljivali spomenutu igraonicu, jedinu u gradu. Nažalost, tako su koristili i resurse policije, svakodnevno su prijavljivali, radili su se pritisci. Jednostavno mi je teško povjerovati da nekome smeta privremeno parkiranje auta ili privremeno zaustavljanje da bi djeca otišla u igraonicu. No, mogu opet reći da usprkos svemu postoji nada i vjerujem da će uskoro biti otvorena igraonica, samo na drugoj lokaciji.
PITANJE
Snježana Sabo
(Nezavisna lista Vladimira Bileka)
- Zahvaljujem se Gradskoj upravi što je konačno poslala popis svih korisnika gradskih stanova i nekretnina na koji smo jako dugo čekali i i zamolila bih da se napravi revizija korisnika, budući da je sramotno vidjeti neka imena koja su ušla u gradske nekretnine koje se dodjeljuju po odluci Grada, a gdje je definirano pod kojim uvjetima i za koje svrhe pojedinac ili obitelj može ući u te prostore. Cijene najmova koje su tamo ne da su sramotno niske nego ne znam što bih rekla... Posebno kad se uzme u obzir da žene koje rade u Vesni za minimalac iste nekretnine plaćaju po 300 eura. Preporuka je da napravite reviziju i da se taj popis pokaže javnosti da vide tko koristi gradske stanove jer ćemo imati problem kao što sam već nekoliko puta rekla. Trebamo liječnike, ambulante nam se zatvaraju, neće biti stanova za te kadrove, a u gradskim nekretninama se nalaze osobe koje su se davnih dana mogle pobrinuti za svoj krov nad glavom.
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Potpuno se slažem što se tiče gradskih stanova i revizije korisnika. Činjenica da su neki korisnici tamo već 20-30 godina opravdano, a neki su možda i riješili svoje probleme. Tako da apsolutno. Napokon imamo popis, određeni broj stanova još nije pravno riješen do kraja hoće li pripasti gradu ili državi, ali u svakom slučaju ćemo revidirati popis. Slažem se da treba usuglasiti cijenu. Ne mora biti kao tržišna, ali u svakom slučaju veća nego što je sad.
PITANJE
Snježana Sabo
(Nezavisna lista Vladimira Bileka)
- Moje drugo pitanje je opet promet. Postavila sam prije ne znam više koliko vremena pitanje vezano uz rotor kod Dalita. Pa ste rekli da čekamo dokumentaciju. Zanima me u kojoj je to fazi? Kad se može očekivati nastavak uređenja rotora i kada svi Daruvarčani, posebno stanovnici predjela Vinogradi i oni rubnih ulica poput A. G. Matoša, a ima ih jako puno, mogu dočekati krpanje udarnih rupa po cesti. Situacija u Vinogradima koje gospodin Benedek i ja čini mi se jedini ovdje potenciramo, ne da je kritična, nego je žalosna. Govorimo o turizmu, ljudi odlaze na Petrov vrh, a automobile trgaju i lome. Napravio se nogostup od famozne dužine od 160 ili 40 metara, pa zar radnici nisu mogli pokrpati barem ona najkritičnija mjesta?
ODGOVOR
Damir Lneniček:
- Hrvatske ceste još uvijek vode spor sa suvlasnicima jednog dijela zemljišta oko rotora, tako da dok se to ne riješi, dok ne dobiju uporabnu dozvolu, nema dugotrajnog rješenja. Vjerujem da će se to riješiti što je prije moguće. A ulice koje ste nabrojali kao i same Vinograde, mogu reći da je Darkom dobio popis i oni će sve udarne rupe ili barem veliku većinu riješiti u narednim danima.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



