Uklonjena brojna stabla u centru Daruvara: "I nama je žao, ali svakom živom biću dođe kraj"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Proteklih dva tjedna Daruvar je veliko hortikulturno radilište. Uklanjaju se brojna stabla, srušen je čitav drvored lijeve strane Radićeve ulice od Preradovićeve prema Trgu kralja Tomislava kao i stabla na brojnim drugim lokacijama u centru i van središta grada.
Daruvarčani to gledaju s tugom, poneki i ljuto pitaju kome smeta drvo koje je tu bilo desetljećima, a i sam poznati turistički novinar Paul Bradbury pri nedavnom obilasku Daruvara rekao je kako je to "najzeleniji grad s najviše stabala u Hrvatskoj".
Prijetila urušavanjem
No, to je nešto što se jednostavno mora učiniti, točnije trebalo je i ranije jer stabla su dotrajala, mnoga su starija od šezdeset godina, iznutra su trula i prijetila su da će se srušiti na nešto ili, u još gorem slučaju, nekoga pri malo jačem nevremenu. Iako su građani dojma da se više ruši nego sadi, u Gradu kažu kako je to pogrešno, jer je dosad uklonjeno 35 stabala, a dolazi čak 139 novih.
U utorak je srušeno sedam kuglastih bagrema ispred pravoslavne Crkve Svetih Otaca Prvog Vaseljenskog Sabora na Trgu kralja Tomislava. Do prije nekoliko godina bilo ih je devet, dva su srušena ranije, a sada je i ovima došao kraj.
- Na njihovo mjesto odmah smo postavili devet sadnica crnog jasena koji je hrvatska autohtona vrsta - objašnjava mag. Tea Mik, viša savjetnica za turizam i okoliš u Gradu od koje smo dobili detaljne informacije o tomu što se, kako i zašto radi u centru i oko njega.
Uklonjen stari sloj zemlje
- Počeli smo s radovima prošlog ponedjeljka i moram reći da su stvarno sve službe izuzetno koordinirane. Vatrogasci, Darkom održavanje i Darkom građenje, lugari, svi radimo zajedno na ovom projektu. U Ulici Stjepana Radića (koja je zbog toga na dva dana bila i zatvorena za promet, op.a.) srušili smo najmanje šezdeset godina stari drvored u kojem je bilo trinaest dotrajalih jasenova.
Tu smo išli na proširenje zelenih površina i na mjesto tih jasenova posadili smo trideset sadnica japanske trešnje. To je vrlo čvrsto, otporno drvo. Prije sedam godina ista je trešnja zasađena u Radićevoj na drugom dijelu, od suda naniže, pa se već sada može vidjeti kako lijepo cvate, no potrebno joj je nešto godina da dosegne svoj puni cvat, u početku vrlo sporo raste, a zatim krene naglo bujati - objašnjava Mik.
Kaže kako je uklonjen i stari sloj zemlje te je odmah dopremljen novi, pa će nove sadnice imati zdravu, hranjivu zemlju za svoj rast.
- U Radićevoj je problematična i desna strana gledano prema Trgu kralja Tomislava, tu ćemo kroz godinu-dvije morati pronaći neko rješenje. Naime, i ta su stabla dotrajala i trebalo bi ih rušiti, no problem je što su ispod električni vodovi javne rasvjete. Na trasi javne rasvjete ne smije se saditi nova stabla, ne znam kako su to tada uopće i napravili, pa ćemo morati smisliti kako ukloniti ova dotrajala stabla i nadomjestiti gubitak tog drvoreda. Crni jasen koji smo posadili umjesto bagrema ima vrlo gustu krošnju, mnogo gušću od bagremove pa će taj dio grada, kada jasen poraste, biti mnogo zeleniji nego prije. Tamo smo kod Salona namještaja posadili jednu lipu na mjestu one koja se lani osušila. U Kolodvorskoj ulici ide devet kestenova koji su i nekad bili tamo ali su srušeni jer su ih napali nametnici - kaže Mik.
Sredstva države
Uklonjeni su i dotrajali borovi u Strossmayerovoj, a njihovo mjesto doći će hrast koji je već sada impresivan, visok 3,5 metra. Uređuje se i šetnica iza Dalita, odnosno baš sutra, u srijedu, kreće treća faza projekta otpočetog 2022. godine. Na inicijativu Pčelarskog društva bagrem na šetnici uz Toplicu bit će posađeno 25 medonosnih lipa koje će pčelari moći koristiti za ispašu, a građani za uživanje u zelenilu.
Vježbalište kod hipodroma dobit će 10 sadnica crnog jasena, johe, vrbe i lipe, a igralište u Donjem Daruvaru četiri sadnice brijesta.
Mik napominje kako je sve to trebalo i ranije napraviti, ali je sada iskorištena prilika jer je Grad dobio sredstva Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
- Sadnice su vrlo skupe. Samo na njih smo potrošili jedanaest i pol tisuća eura. Maksimalno smo se trudili pronaći što starije i veće sadnice kako bi grad što prije bio opet zelen - kaže Mik dodajući kako Fond inzistira na autohtonim hrvatskim vrstama pa su oni financirali ostala stabla, a Grad sadnju japanskih trešanja koje će krasiti Radićevu.
Ističe kako je i lani posađeno 60 stabala u Daruvaru od čega 20 lipa i 40 japanskih trešanja.
Rušenja i najesen
- Odluku o uklanjanju i sadnji donosi stručna komisija, to je važno reći. Nekada građani sami traže da se neko stablo ukloni, no komisija to ne odobrava jer je stablo zdravo. Uistinu idemo samo na rušenje onih stabala koje prijete. Ako se nekome dogodi šteta na parkiranom automobilu ili kući ima pravo na odštetu koju će Grad morati platiti, a ne daj Bože da se dogodi i nešto gore, da stablo nekoga ozlijedi. Nekada i zdrava stabla padaju uslijed vremenskih neprilika, ali to je nešto na što ne možemo utjecati. Znam da je ljudima žao, svjesni smo toga, ali svakom živom biću dođe kraj, pa je tako i s ovim stablima - objašnjava Tea Mik.
Dodaje kako će uklanjanja, doduše u manjoj mjeri, biti i najesen kada će se rušiti prerasli pačempresi kod Hrvatskog doma, a umjesto njih bit će posađeni ukrasni grmovi lovor višnje. Grad će biti zeleniji no prije, ali ovo se moralo napraviti, kaže naša sugovornica za kraj.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!