Foto: Slavica Trgovac Martan

Foto: Slavica Trgovac Martan

ZA PRIMJER DRUGIMA

U Velikom Trojstvu sustavno skrbe o starijima: ''Moja Marijana me obilazi i mimo radnog vremena''

''Veliko Trojstvo je, uz Grubišno Polje, još 2008. godine, među prvima u Hrvatskoj započelo s provedbom Pomoći u kući'', pojašnjava načelnik Kutanjac

- Moja Marijana vam je točna kao policija. Nema kod nje kašnjenja, ja sam joj na rasporedu tri puta tjedno, no dođe ona i mimo toga do mene, da provjeri kako sam – priča nam Ankica Matković (74) iz Velikog Trojstva koja bez svoje gerontodomaćice Marijane, koja joj zahvaljujući programu Zaželi stiže tri puta tjedno, više ni ne može zamisliti svoju svakodnevicu. Marijana je obilazi već četiri godine i pomaže joj u obavljanju svakodnevnih poslova.

- Ode u ljekarnu ili trgovinu, počisti mi po kući, donese drva. Što god joj kažem, ona napravi. No, najviše mi znači to što imam s kime porazgovarati. Znate, najgore je kad čovjek ostane sam – priča nam Ankica.

A upravo to dogodilo se njoj prije tri godine, kada joj je umro suprug Mirko.

Posljedice kemoterapija

- Samo se srušio. Bio je to veliki šok za mene. I sama sam lošeg zdravlja, prije 10 godina sam preboljela karcinom debelog crijeva, bila sam na 12 kemoterapija. I danas osjećam posljedice svega toga – kaže naša sugovornica.

Baš zato joj pomoć u kući i oko kuće puno znači pa svoju Marijanu svaki drugi dan dočekuje s velikom radošću.

- Imam sina, svog Darka, on je jako dobar. S obitelji živi u Velikom Grđevcu i zove me da dođem živjeti s njima. Ali, ne mogu ja iz Velikog Trojstva. Ovdje sam provela čitav život. Suprug je radio u različitim firmama, a ja sam brinula o kući, imali smo i poljoprivredu. Navikla sam biti ovdje i ne idem nikamo dok god me zdravlje bude koliko-toliko služilo – kaže Ankica koja smatra kako je program ''Zaželi'' jedna od najboljih stvari koja se mogla dogoditi starijim građanima.

No, ne samo starijima, već i teže zapošljivim skupinama žena koje su, upravo zahvaljujući spomenutom programu, ipak došle do posla. Među njima je Marijana Miklić koja, uz Ankicu, skrbi o još petero korisnika s područja općine Veliko Trojstvo.

Dobrodošao posao

- Prije ovoga sam radila na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, suprug i ja smo proizvodili povrće i prodavali ga na Gradskoj tržnici u Bjelovaru. Kad su nam djeca odrasla i odselila se, odustali smo od te proizvodnje, a ja sam dobila posao u programu ''Zaželi'' – priča Marijana.

Dodaje kako je zadovoljna uvjetima rada.

- Zaista sve stignem, a korisnici su jako dobri, sa svima se uvijek uspijem o svemu dogovoriti. Nisu to neki teški poslovi. Svi moji korisnici vole jako puno pričati, nekad im je taj razgovor važniji od nekih zadataka po kući. Bude tu i smijeha i svega – kaže naša sugovornica.

Uz Marijanu, u sklopu programa ''Zaželi'' koji Općina Veliko Trojstvo provodi u partnerstvu s općinskom udrugom Pomoć u kući, zaposleno je još devet gerontodomaćica koje skrbe o 60 korisnika. Dodatne tri gerontodomaćice zaposlene su u sklopu istoimenog programa koji provodi Lokalna akcijska grupa Sjeverna Bilogora te one skrbe o još 18 korisnika.

Među prvima u Hrvatskoj

- Općina Veliko Trojstvo je, uz Grad Grubišno Polje, još 2008. godine, među prvima u Hrvatskoj započela s provedbom programa Pomoć u kući koji je ima dvostruki cilj – brigu za starije i nemoćne članove društva i zapošljavanje žena i muškaraca koji inače teže dolaze do posla. Upravo je Hrvatska Europskoj uniji predložila provedbu ovakvih programa koji su kasnije diljem zemlje zaživjeli kao projekt ''Zaželi'' – pojašnjava načelnik Općine Veliko Trojstvo Marko Kutanjac.

Te davne 2008. godine ovim hvalevrijednim programom obuhvaćeno je 200 starijih korisnika, a njihov broj je kroz godine varirao.

- Kad smo tek počinjali prije gotovo 20 godina, mnogi su stariji ludi bili nepovjerljivi prema gerontodomaćicama, nisu ih rado primali u svoje domove. No, vrlo brzo su se navili na njih i na pomoć koja stiže s njima tako da sada nemamo sličnih problema – otkriva Ankica Kramarić, voditeljica velikotrojšćanske udruge Pomoć u kući.

Provedba u Velikom Trojstvu počela je 2008. kao program, no s obzirom na odlične rezultate s terena, 2012. godine Općina je osnovala Udrugu Pomoć u kući koja na razne načine pomaže starijim ljudima s područja općine, na području svih 11 općinskih naselja. U Udruzi i u Općini kažu kako im je drago što je njihov model prepoznat te što se ovakav oblik skrbi za starije danas provodi diljem Hrvatske.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku TikToku!